Josipović: Razumem srpsko viđenje Oluje
01. 08. 2013. u 21:30
Predsednik Hrvatske o odnosima sa Srbijom i prvoj zvaničnoj poseti: Činjenica je da je u akciji nastradalo mnogo Srba. Voleo bih da pregovori Beograda i EU počnu odmah
RAT se završio i pred Hrvatskom i Srbijom je evropska budućnost i zaista bih voleo da pregovori sa vašom zemljom počnu što pre. Razlike u gledanjima na prošlost postoje, ali očekujem da će se one smanjivati, mada verovatno neće nestati.
Ovo je ključna poruka koju u ekskluzivnom intervjuu za „Novosti“ iznosi hrvatski predsednik Ivo Josipović. Uoči prve zvanične posete Beogradu, koja se očekuje na jesen, on razmatra pitanja koja opterećuju odnose dveju država i predlaže rešenja za njihovo rešenje.
* Šta očekujete od prvog službenog susreta sa Tomislavom Nikolićem?
- Očekujem da taj sastanak bude novi podsticaj razvoju hrvatsko-srpskih odnosa. Imamo još mnogo otvorenih pitanja od velike važnosti za naše države i građane. Istakao bih problem nestalih osoba, njih oko 1.700, oteto kulturno blago koje Srbija još nije vratila, pitanje izbeglica, Srba iz Hrvatske, ali i Hrvata iz Srbije, brojne imovinske probleme... Tu je i sukcesija bivše Jugoslavije, kao i pitanje granice na Dunavu. Uz to, moramo da unapredimo saradnju u ekonomiji, progonu ratnih zločina i u borbi protiv organizovanog kriminala.
* Da li je došlo vreme „novog početka“ hrvatsko-srpskih odnosa, uspešnijeg od sličnih pokušaja iz prošlosti?
- Predstojeću posetu Beogradu vidim više kao novi impuls nego kao novi početak. Kada imamo u vidu tešku prošlost i nedavni rat, unazad tri-četiri godine mnoga su se pitanja pokrenula, odnosi su se otopili i normalno je da razmenjujemo turiste, da muzičari održavaju koncerte, da gostuju pozorišne predstave i izložbe, a naši sportisti se takmiče, uglavnom u fer borbi. Naše policije i pravosuđe ozbiljno sarađuju, sve je više međusobne trgovine i investicija.
- Apsolutno su korisni. To je mogućnost za otvoreni razgovor o najvažnijim pitanjima regiona. Naredni sastanak će biti u Hrvatskoj u kasno proleće, možda baš na Brionima. Moguća je i neka druga destinacija. Videćemo ko će da dođe od visokih gostiju iz Evropske unije. Lično, mnogo očekujem od naših neformalnih sastanaka.
* Sa Borisom Tadićem, osim političkih odnosa, bili ste i prijateljski vezani, ali značajnijeg pomaka u odnosima dveju država nije bilo. Prema Nikoliću je u Hrvatskoj bilo velike rezerve, ali se sada čini da je za nijansu popustila oštrica kritika prema njemu...
- Nije bilo rezervi prema Nikoliću i prvi susreti sa njim su ohrabrujući. On je legalno i legitimno izabrani predsednik, predstavlja Srbiju i tako ga u Hrvatskoj tretiramo. Istina je, bilo je dosta nezadovoljstva nekim izjavama, pa je i to davalo utisak kao da su odnosi, kako je neko rekao, prešli u ledeno doba.
* Šta ovog trenutka najviše opterećuje odnose Zagreba i Beograda i mogu li problemi ubrzo da se reše?
- Prošlost nas najviše opterećuje. Ratna stradanja, sudbina nestalih, izbeglice, sukcesija bivše države, stambeno zbrinjavanje, penzije iz doba rata... Lično, mislim da bi pojedina pitanja mogli brzo da rešimo, ali u dobrosusedskoj atmosferi to ne bi trebalo da bude preveliki teret.
* Može li te planove da pokvari dolazeća godišnjica „Oluje“, koju Beograd i Zagreb gledaju različitim dioptrijama?
- Nadam se da neće. Za Hrvatsku je „Oluja“ bila nužna oslobodilačka akcija kojom je završen rat. Nažalost, bilo je žrtava, a bilo je i zločina. Bez „Oluje“ Hrvatska ne bi bila slobodna i nezavisna.
* Ali, u toj akciji ubijen je veliki broj srpskih civila i za te zločine niko nije odgovarao...
- Činjenica o stradanju većeg broja Srba u toj akciji daje srpskoj strani pravo na drugačiji pogled. Iako ćemo se, verovatno, morati pomiriti sa tim da na neke istorijske događaje gledamo različito, očekujem i da Srbi s razumevanjem prihvate značaj „Oluje“ za slobodu hrvatske države. S druge strane, Hrvatska treba s dužnim pijetetom da se odnosi prema svim žrtvama, da kazni zločine i da svima koji žele da se vrate to i omogući. Dolazak nekih hrvatskih Srba na proslavu „Oluje“ važan je iskorak, dobar i za Hrvate i za Srbe. Kao što je dobro i važno da zajednički iskažemo poštovanje žrtvama rata, kako Hrvatima, tako i Srbima, ili ljudima druge nacionalnosti. Često se zaboravlja da je preko 10.000 Srba bilo u redovima hrvatske vojske za vreme rata i da su dali ogroman doprinos našoj slobodi.
* Francuski predsednik Oland rekao je da Slovenija i Hrvatska ostaju most između EU i zapadnog Balkana. Koliko će iskustvo Zagreba na evropskom putu pomoći Srbiji?
- Ima mnogo sličnosti između naših društava i sigurno je da će naša iskustva biti korisna za Srbiju. Spremni smo da pružimo svu pomoć, ne samo Beogradu, već i drugim komšijama, i da naša iskustva podelimo sa njima.
* Podržavate li početak pregovora Srbije i EU?
- Naravno. Voleo bih da pregovori što pre počnu, i da se što skorije završe. Naše iskustvo govori da se napor isplati. Mi smo kroz godine pregovora, uveren sam, postali bolje društvo.
4c
01.08.2013. 21:41
Razumijes ti to sve,ali ne zelis nista da ucinis..Upravo on i slicni njemu onemogucuju povratak protjeranih.Svakodnevno postavljaju nove prepreke,cekaju da izumremo kad nas vec njesu pobili i asimilirali.
@4c - vratite Hrvate u Vojvodinu,bez njih nećete dalje nesretne srbije
@4c - Hajde da vratimo Hrvate u Vojvodinu, i Srbe u Hrvatsku. Uz to da Hrvatima vratimo oduzeto u Srbiji, i Srbima vi da vratite oduzeto u Hrvatskoj. Nama to potpuno odgovara. Pakujte kofere i vidimo se na granici! P.S. Ne sekirajte se, mi nemamo ni vasu tradiciju ni vasu bajnu istoriju, na nasoj dusi ne lezi Jasenovacki cvet zla i satanizma.
@4c - sva sreća da nemate našu tradiciju za nas,a za vas nesreća ,u laži živite,cio svijet je protiv vas
Шта Ти мислишо олуји? Злочин није екскурзија сигурно!
Komentari (166)