Reagovanja na odluku EU o kandidaturi
09. 12. 2011. u 15:44
Opozicija traži nove izbore. Volfram Mas: Ne vidim razlog da se Srbija ljuti na Nemačku. Buzek: Dajemo snažan signal Srbiji. Mirko Cvetković: Moguć pad EU entuzijazma
MIRKO CVETKOVIĆ: MOGUĆ PAD EU ENTUZIJAZMA
Premijer Mirko Cvetković je rekao da pomeranje odluke EU po pitanju kandidature Srbije gleda kao na deo procesa u kojem je i u prošlosti bilo zastoja, ali u kojem je Srbija stalno išla unapred. On je izrazio uverenje da se ishod sastanka lidera EU u Briselu neće ekonomski odraziti na Srbiju, i svakako ne na standard građana. Cvetković je, međutim, konstatovao da se može očekivati pad proevropskog entuzijazma, kakav je zabeležen i u julu, kada je zbog incidenata na severu Kosova prvi put podrška evrointegracijama pala na ispod 50 odsto.
SAD: BUDUĆNOST SRBIJE U EVROPI
Ohrabrujemo Vladu Srbije da nastavi da teži ka napretku u dijalogu koji vodi Evropskoj uniji (EU), čime bi se omogućilo Evropskom savetu da potvrdi status kandidata Srbiji u martu, ističe se u saopštenju ambasade SAD u Beogradu, koja najavljuje da će SAD učiniti sve da pomognu Srbiji i srpskim građanima da dostignu ovaj važan cilj. Delimo mišljenje predsednika Evropskog saveta Van Rompeja, ističe se u saopštenju ambasade SAD, da je Srbija načinila značajan napredak na putu ka EU.
"Sjedinjene Države već dugo podržavaju aspiracije Srbije za članstvo u EU, kako politički, tako i preko našeg programa pomoći", podseća se u saopštenju.
SRS: ODLUKA U BRISELU GORA I OD DOBIJANJA STATUSA
Potpredsednik Srpske radikalne stranke Dragan Todorović izjavio je danas da je odluka lidera EU najgora moguća, gora i od one da je Srbija dobila status kandidata.
"Ovo odlaganje (dobijanja statusa) je suštinski period u kome će EU i bukvalno iscediti od Srbije sve ono što traži kako bi Kosovo i Metohija dobili sve atribute državnosti" rekao je Todorović Tanjugu.
DEJANOVIĆ: OCENE DRUGIH NE MOGU POKOLEVATI CILJEVE
Predsednica Skupštine Srbije Slavica Đukić Dejanović izjavila je danas da su Srbiji ocene drugih država važne, ali da one ne mogu pokolebati njene evropske ciljeve.
"U našim daljim evropskim nastojanjima, u februaru, odnosno u martu, očekujem da će biti značajno više razumevanja za poziciju Srbije", rekla je Đukić Dejanović Tanjugu.

ŽAO mi je što Srbija nije dobila status kandidata. Beograd je uložio ogromne napore, koje Evropa nije prepoznala i prihvatila. To je obično mrcvarenje, nefer odnos Evrope prema Srbiji.
MAS: ISPUNITI OBEĆANJE
Nemačka je jasno poručila da podržava Srbiju na njenom putu ka EU, i da ne vidi razlog da se Srbija zbog bilo čega ljuti na Nemačku. Srbija na evropskom putu treba da bude ozbiljna i da uradi ono što može, a naročito ono što je obećala.

Srbija ništa nije izgubila time što nije dobila kandidaturu za EU. Ako sadašnja vlast ima imalo odgovornosti, neophodno je da svi podnesu ostavke i da se raspišu izbori na svim nivoima.

Mislim da bi predsednik Vlade trebalo da se zahvali na poverenju i vrati mandat predsedniku Republike, a da predsednik države raspusti Narodnu skupštinu. Srbija je po svim kriterijumima daleko od EU.

Srbija mora da uspostavi regionalnu saradnju sa svima, uključujući Kosovo, ukoliko želi u martu da ”položi popravni ispit”. Zbog lošeg vladanja i svojih i kosovskih ”crvenih linija”, upućeni smo na popravni.

Za bezizlaz, u koji nas je dovela vladajuća koalicija, nisu odgovorne ni Nemačka ni Evropa, već ljudi koji su formulisali takvu politiku. Zato od njih, očekujem da pozovu da im se pomogne u rešavanju problema Srbije.

Predsednik Evropskog parlamenta Jerži Buzek istakao je danas da je Srbija napravila veliki napredak u ispunjavanju evropskih obaveza, ali je dodao da razume primedbe nekih zemalja oko saradnje Beograda i Prištine.
"Davanjem snažnog signala Srbiji, dajemo snažam signal celom Zapadnom Balkanu", naglasio je Buzek.
KOLUNDŽIJA: ODLUKA NE TREBA DA OBESHRABRI
Šefica poslaničke grupe "Za evropsku Srbiju" Nada Kolundžija izjavila je danas da odluka Evropskog saveta da se u februaru 2012. godine odlučuje o statusu kandidata, ne treba da obeshrabri ili da dovede do odustajanja od tog cilja. Ona je dodala da svi koji sada odluku Evropskog saveta pokušavaju da pretvore u stranačke debate, prave osnovnu grešku i nanose "štetu svima".
Jako je važno, ocenila je, što je odluka EK i svih zemalja EU da je Srbija uradila sve što je bilo u njenoj agendi za ostvarenje statusa kandidata.

Odluka Brisela je novi debakl srpske politike, a neuspeh je posledica državne politike zasnovane na nerealnim pretpostavkama, izjavio je danas predsednik Saveza vojvođanskih Mađara (SVM) Ištvan Pastor.
"SVM je bezbroj puta upozoravao na nemogućnost ostvarivanja međusobno suprostavljenih ciljeva. Od državnog vrha očekujemo da, shvatajući današnju odluku ohrabrenjem, raskine sa dosadašnjim iluzijama", rekao je Pastor, kaže se u saopštenju te stranke.

Odlaganje odluke o kandidaturi Srbije ne znači odbijanje niti odustajanje od evropskih integracija, poručila je danas članica Predsedništva Ujedinjenih regiona Srbije Suzana Grubješić.
"Važno je da zemlje EU koje su bile za odlaganje kandidature dobiju jasnu poruku iz Srbije da postoji opredeljenost za sprovođenje postignutih dogovora u dijalogu između Beograda i Prištine i za traženje najoptimalnijih rešenja za preostala otvorena pitanja", navela je Grubješić u izjavi dostavljenoj medijima.
BEČ: NERAZUMLJIVO ODLAGANJE DODELE STATUSA KANDIDATA
Lider Slobodarske partije Austrije (FPO) Hajnc-Kristijan Štrahe smatra da je apsolutno nerazumljivo što Srbija treba tek marta 2012. da dobije status kandidata. On je, u saopštenju, istakao da je Srbija ispunila skoro sve uslove EU, kao što je, na primer, izručenje haških begunaca, te da se prema toj zemlji treba shodno tome i ophoditi. Štrahe je naglasio da je nepristojno da se Srbiji stavlja dalje kamenje na put. Kada je reč o Kosovu, lider najuticajnije opozicione stranke u Austriji rekao je da je ta pokrajina sastavni deo Srbije i da Rezolucija UN 1244 mora biti poštovana.
EPUS: ODLOŽENA, NE I PROPUŠTENA PRILIKA
Evropski pokret u Srbiji (EPuS) saopštio je danas da bez obzira na odlaganje očekivane pozitivne odluke, očekujemo da će državne institucije nesmanjenom energijom nastaviti rad na završetku započetih reformi, implementaciji donetih zakona, rešavanju svih otvorenih pitanja sa Prištinom i ispunjavanju preostalih uslova za članstvo Srbije u EU. Evropski pokret ističe da je Srbija u prethodnih godinu dana učinila mnogo na ispunjavanju važnih uslova kao što su saradnja sa Haškim tribunalom, borba protiv organizovanog kriminala, unapređenje regionalne saradnje i usklađivanje zakonodavstva.

BRISEL - Evropski komesar za proširenje Štefan File izjavio je danas da poštuje odluku Evropskog saveta, iako se ona razlikuje od mišljenja Evropske komisije.
File je u izjavi novinarima u Briselu naglasio da je Srbija dobila visoke ocene od Evropskog saveta za ispunjavanje Kopenhaških kriterijuma, saradnju sa Tribunalom i veliku ulogu u procesu pomirenja u regionu.
Na pitanje šta očekuje u februaru za kada je predviđeno odlučivanje o statusu za Srbiju File je rekao da to najviše zavisi od Srbije jer su "zemlje članice jasno rekle šta očekuju" od naše zemlje.

BEOGRAD - Nova Srbija smatra da srpska vlada treba da podnose ostavku i da se raspišu parlamentarni izbori, pošto je odluka o statusu kandidata Srbije odložena za februar, saopšteno je danas iz te partije. NS smatra da su mnoge evropske vlade pale zbog loših rezultata i da je vreme da u Vladi Srbije neko preuzme odgovornost za loše vođenje zemlje, neispunjena obećanja, navedeno je u saopštenju
NS takođe smatra da je time, što Srbija nije dobila status kandidata za članstvo u EU, politika da "EU nema alternativu" doživela fijasko.

BON - Izvestilac nemačkog Bundestaga za Srbiju i Crnu Goru iz redova vladajućih demohrišćana Peter Bejer ocenio je da bi Srbija u februaru mogla da očekuje i status kandidata i datum za početak pregovora za članstvo u Evropskoj uniji, ukoliko se pregovori sa Prištinom budu dobro odvijali. Bejer je za Dojče vele rekao da su dve stvari bile presudne za Berlin da se odluka o dodeljivanju Srbiji statusa kandidata odloži za mart.
Prvo - teritorijalni sukob sa Kosovom. Druga tačka, naglasio je Bejer, jeste napad na nemačku ambasadu u Beogradu u februaru 2008. godine, što još nije razjašnjeno.

BRISEL - Izvestilac EP za Srbiju Jelko Kacin izjavio je danas da odluka Saveta EU da odloži dodeljivanje statusa kandidata Srbiji treba da obaveže srpske vlasti na ubrzanje sprovođenja reformi, ističući da je "nužan preduslov za brže napredovanje normalizovanje odnosa sa Kosovom".
"Bez postignute pune regionalne stabilnosti i saradnje, nijedna država Zapadnog Balkana nema pristup članstvu u Uniji. Tu Srbija nije izuzetak", saopštio je Kacin, nakon objavljivanja odluka Saveta EU u vezi sa daljim koracima u procesu evropskih integracija regiona.
BEČ: NERAZUMLJIVO ODLAGANJE DODELE STATUSA KANDIDATA
Lider Slobodarske partije Austrije (FPO) Hajnc-Kristijan Štrahe smatra da je apsolutno nerazumljivo što Srbija treba tek marta 2012. da dobije status kandidata. On je, u saopštenju, istakao da je Srbija ispunila skoro sve uslove EU, kao što je, na primer, izručenje haških begunaca, te da se prema toj zemlji treba shodno tome i ophoditi. Štrahe je naglasio da je nepristojno da se Srbiji stavlja dalje kamenje na put. Kada je reč o Kosovu, lider najuticajnije opozicione stranke u Austriji rekao je da je ta pokrajina sastavni deo Srbije i da Rezolucija UN 1244 mora biti poštovana.
EKONOMISTI: DO MARTA REŠITI PREOSTA PITANJA
BEOGRAD - Ekonomski eksperti ocenili su danas u izjavama Tanjugu da period do marta iduće godine, kada bi Srbija trebalo da dobije status kandidata za članstvo u EU, treba iskoristiti za rešavanje spornih pitanja iz zaključaka samita EU u Briselu.
* Savetnik premijera Jurij Bajec ocenio je da je najvažnije da Srbija u tom periodu reši preostala pitanja precizirana na samita Unije.
* Predsednik Privredne komore Srbije Miloš Bugarin izjavio je da za Srbiju odlaganje dobijanja statusa kandidata za članstvo u EU do marta iduće godine ne znači ništa "spektakularno loše" za našu privredu.
* Predsednik Saveza ekonomista Srbije (SES) Dragan Đuričin ocenio je da vreme do konačnog usvajanja odluke o dodeli statusa kandidata Srbiji za članstvo u EU treba iskoristiti za nastavak usklađivanja sa regulatornim okvirom Unije.
* Ekonomski analitičar Miroslav Zdravković ocenio je da je postizanjem fiskalnog sporazuma, koji će omogućiti strožu budžetsku disciplinu članica evrozone, postavljen neki dugoročni temelj promene Unije.
* Ekonomista Ljubodrag Savić smatra da odluka da šefovi diplomatije EU u februaru Srbiji dodele status kandidata za prijem u EU, a Evropski savet to potvrdi u martu iduće godine, u izvesnom smislu može biti i korisna jer će se u narednih nekoliko meseci odrediti sudbina 27- člane Unije "koja u ovom trenutku nije sjajna".
ljubica
09.12.2011. 18:37
Najsigurniji je status kandidata ali 31. ferbruara.
@ljubica - Ne slazem se. Bice 30. februara.
Putuj Evropo .... (po ko zna koji put bez nas ...!!!)
@aca - Ne treba se toliko posipati pepelom, pomažu nam da se razvijemo još od one 1990. a sada smo gori bar tri puta nego pre nego što su počeli da nam pomažu. To dovoljno govori o njihovoj iskrenosti. Jedna razrušena Nemačka se od 1945. godine nikada ne bi oporavila, da nisu dobijali iskrenu pomoć. Bolje je da ovakva Evropa putuje bez nas, ne idu dobrim putem.
@aca - Da bi ti neko pomogao prvo moras pokazati da to zelis ili kako se to kaze da pomognes sebi. Tek tada ce taj neko da ti pomogne ali ne previse. Samo vetar u ledja, a ostalo je na tebi !!!???
Komentari (27)