Dačić: Protiv smo formiranja Vojske Kosova

Tanjug

31. 03. 2015. u 10:06

Srbija je zainteresovana za mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji, ali je protiv formiranja vojske Kosova i o toj temi bi trebalo da se razgovara na nivou Saveta bezbednosti UN

Дачић: Против смо формирања Војске Косова

Ivica Dačić

BEOGRAD - Srbija je zainteresovana za mir i stabilnost na Kosovu i Metohiji, ali je protiv formiranja vojske Kosova i o toj temi bi trebalo da se razgovara na nivou Saveta bezbednosti UN, poručio je danas prvi potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić.

Dačić je, odgovarajući na pitanja učesnika 88. Rouz-Rot seminara Parlamentarne skupštine NATO (PS NATO), čija je tema "Srbija, Zapadni Balkan i Evroatlantska zajednica", istakao da je Srbija protiv formiranja vojske Kosova jer to nije u skladu sa Rezolucijom 1244 SB UN.

"To može da ima određene posledice po bezbednost u regionu zato što je svojevremeno, kada je prekinut rat na Kosovu, bilo predviđeno da na Kosovu jedine oružane snage budu međunarodne snage, odnosno Kfor", rekao je Dačić.

Dačić je podsetio da je, prilikom potpisivanja Briselskog sporazuma, premijer Srbije Aleksandar Vučić, kosovski premijer Hašim Tači, visoka predstavnica EU Ketrin Ešton i on lično boravili u sedištu NATO gde su im predstavnici te vojne organizacije dali garancije da neće biti dolaska oružanih formacija Albanaca na sever Kosova bez saglasnosti Kfora.

"To je komplikovana materija i mislimo da bi o tome trebalo da se razgovara na nivou Saveta bezbednosti UN. To (formiranje Vojske Kosova) se ne želi jer se smatra da to više nema veze s materijom i da je to samostalna stvar koju uređuje vlast u Prištini. To je tema oko koje postoje nesaglasnosti", rekao je Dačić i ponovio da je Srbija zainteresovana za mir i stabilnost na KiM i nastavak dijaloga s Prištinom.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (13)

Kraljevic Marko

31.03.2015. 12:34

I to je to?ti se protivis? pa vrati vojni rok,uradite nesto konkretno jer nam Ponovo disu za vratom mudzahedini !

hhh

31.03.2015. 13:34

Protiv smo formiranja Vojske Kosova dobro i vojska Srbije da ne postoi e tad budi protiv

Đura Zmaj

31.03.2015. 15:57

Gospodine ministre, a šta je od onoga što radite na "uspostavljanju kontrolisane nezavisnosti Kosova* u skladu sa rezolucijom 1244 SB UN ili je sve protivno rezoluciji i Ustavu RS.?! Džaba ste Vi protiv formiranja Vojske Kosova*, kada im je onaj s' kim ste potpisali IPAP, tj. Stoltenberg 23. januara dao podršku za transformaciju KZS u Vojsku (ili Vi ne pratite šta evroatlanske strukture i Vejvoda Ivan rade na KiM). Sad ste se setili UN - kad ste skoro sve izmestili iz njih i prebacili na EU.?!

Đura Zmaj

31.03.2015. 16:46

@Đura Zmaj - Zar Vam nije poznato da su Hašim Tači i Bekim Čolaku dobili podršku SAD i NATO za vormiranje Vojske Kosova još onda kad ste išli na "Molitveni doručak".?!

Косовац

31.03.2015. 18:31

Ма није ваљда! И? Шта ће Србија да предузме? Шта каже Столтенберг?

Pravda

31.03.2015. 21:06

Mi smo protiv toga da ti ostanes na vlasti, dosta si izdaje i prodaje Srbije pocinio, samo da te zapadnjaci ostave u stolici.

Dule

01.04.2015. 14:30

Znaci dogovorili ste se da se moze formirati vojska Kosova protivno Rezoluciji i Ustavu Srbije ali ste onda molili za garancije da se nece pojaviti na severu KiM?

janko l.

01.04.2015. 18:05

@Dule - Tako je dogovoreno,ali nece biti tako jer sve institucije Kosova su nadlezne na celu Kosovo pa i vjska ponajvise gede se ugrozava integritet i mir drzave. G.Dacic nesto izmutava.

Косовка

01.04.2015. 17:02

НАТО-овци му обећали да неће бити оружаних формација Албанаца на КиМ. Или... Не, није тако... Како оно рекосте? А, да! Обећали да албанских снага неће бити НА СЕВЕРУ КиМ ако им "међународне снаге" не дају сагласност... Или налог?

Dani Kovac

01.04.2015. 19:58

A koja to drzhava razgovarala o formiranjem svoje vojske na nivo Saveta bezbednosti u UN-u... Daciceva Srbija ?

Душан Павловић

03.04.2015. 11:22

То ће нас да питају за војску као што су нас и до сада питали