Iživljavao se na dečaku, a ostali đaci sve snimali (VIDEO)
27. 12. 2018. u 21:13
Na internetu osvanuo snimak brutalnog vršnjačkog nasilja u Domu učenika srednjih škola. Direktor Šumarske škole, koju pohađaju akteri incidenta, kaže da je obaveštena policija
.jpg)
Print screen Youtube
SNIMAK vršnjačkog nasilja i brutalno maltretiranje jednog srednjoškolca u Domu učenika srednjih škola u Kraljevu osvanuo je ovih dana na društvenim mrežama. Na njemu se jasno vidi kako dečak u sobi brutalno fizički zlostavlja svog vršnjaka, đaka druge godine Šumarske škole. Nekoliko njihovih "drugova" za to vreme mirno posmatra torturu snimajući sve mobilnim telefonom.
Ovaj incident uznemirio je sve u internatu, roditelje učenika, ali i širu javnost. Snimak je nastao pre desetak dana i, kako nezvanično saznajemo, samo je deo maltretiranja koje nesrećni dečak trpi od svog vršnjaka. Razredna starešina žrtve, u sredu je dopisom obavestila direktora Šumarske škole koju dečaci pohađaju.
- Navela je da postoji video-snimak zlostavljanja dečaka u Domu učenika i o tome smo odmah obavestili nadležne institucije i policiju, a škola će preduzeti sve zakonske mere - kaže Milan Mirković, direktor Šumarske škole.
Ne želeći da mu pominjemo ime, jedan profesor u ovoj obrazovnoj ustanovi ističe da su njegove kolege, saznavši za ovaj težak incident, o tome obavestile rukovodstvo Doma učenika. Navodno, odgovor koji su dobile bio je da su se "deca šalila"?! Direktor Doma učenika Dragutin Karanović, s druge strane, kaže da je za vršnjačko zlostavljanje saznao tek u četvtak, kada su mu novinari dostavili snimak.
- Na sastanku pedagoškog veća niko ništa nije pomenuo, a 99 odsto vaspitača ne zna za ovaj slučaj. Čim sam pogledao video-zapis, obavestio sam policiju i nadležne institucije, a mi smo formirali tim koji će se pozabaviti ovim užasnim događajem - kaže Karanović.
.jpg)
Saopštenjem za javnost se oglasio i Savet za monitoring, ljudska prava i borbu protiv korupcije "Transparentost", koji najoštrije osuđuje fizičko maltretiranje jednog korisnika usluga Doma učenika srednjih škola u Kraljevu. Ujedno, izrazili su zabrinutost zbog osnovane sumnje da se u ovoj ustanovi korisnici međusobno maltretiraju.
- Pozivamo ministra prosvete Mladena Šarčevića da pokrene postupak za utvrđivanje činjenica i pokaže nultu toleranciju na vršnjačko nasilje tako što će hitno smeniti direktora Dragutina Karanovića. Protiv odgovornih se moraju podneti krivične prijave zbog nasilja, podstrekivanja i nesavesnog rada u službi - dodaje se u saopštenju za javnost.
Dom učenika srednjih škola u Kraljevu Foto G. Šljivić
.jpg)
MINISTARSTVO: UTVRĐUJU SE ČINjENICE
MINISTARSTVO prosvete saopštilo je da je obavešteno o slučaju vršnjačkog nasilja u Kraljevu, te da Školska uprava Kraljevo i direktor Doma učenika preduzimaju korake u okviru svojih nadležnosti.
- Ukoliko se ustanovi odgovornost učenika, jedna od mera može da bude isključenje učenika iz doma i pokretanje prekršajnog postupka prema roditeljima - stoji u saopštenju. - Škole koje pohađaju učenici koji su učestvovali u nasilju ili su ga posmatrali preduzeće mere protiv tih učenika u okviru svojih ingerencija. Ukoliko se na osnovu izveštaja ustanovi propust u radu vaspitača i uprave Doma, odnosno da su imali saznanje o nasilju, a nisu ništa preduzeli, i prema njima će biti preduzete odgovarajuće mere.
UZETE IZJAVE
O INCIDENTU su obavešteni i roditelji oba učenika, a prema nezvaničnim informacijama, reagovali su i pripadnici kraljevačke policije. Oni su uzeli izjave od svih dečaka koji su bili u sobi u momentu napada.
Avram
27.12.2018. 21:52
Tipicno izivljavanje nad deckom koji ne zeli sukob. Ovom malom da je pukao film u naletu besa bi izudarao ovog siledziju. Ipak ne izgleda kao neki slabic, ali definitivno ne zeli sukob. Ova bitanga treba da odgovara za ovo.
@Avram - Проблем је што овај у црвеној мајици дјелује као да тренира неке борилачке вјештине, што у старту није равноправно.
Prijavite nasilje.
Ima toga i u Loznici u osnovnoj skoli. I svi to gledaju i snimaju i zataskavaju. Najrevnosniji su nastavnici u pokrivanju pocinioca da ne bi pukla bruka o njihovoj nesposobnosti. U svakom slucaju roditelji treba da uzmu pravdu u svoje ruke pa da tim nasilnicima presude. Nema druge....zub za zub....
Direktor škole hteo da zataška nasilje iako ga je razredna dečaka koji trpi nasilje obavrstila o tome ! I o čemu mi više pričamo !?
Komentari (43)