Sudije pale na predaji 13.500 evra!
16. 09. 2016. u 20:02
Kako je razotkrivena velika korupcionaška afera u kojoj je BIA u sredu uhapsila četiri osobe. U centru istrage nekadašnji carinik Dušan Dozet. Ukupno dato više desetina hiljada evra mita

Gojko Lazarev, Olivera Lazarević i Dragan Cvetinović
BIVŠI carinik Dušan Dozet, rodom iz Pančeva, koji je uhapšen kao deo "carinske mafije" još 2006. godine, osoba je oko koje se vrti korupcionaška afera u kojoj su preksinoć uhapšene četiri osobe, od kojih je troje sudija iz Mačve. Dozet je 2012. godine osuđen na sedam meseci zatvora, izgubio je posao, ali su sudije Gojko Lazarev, Dragan Cvetinović i Olivera Lazarević, sa posrednikom Draganom Radivojevićem, pokušavali da izdejstvuju ponavljanje postupka, kako bi ga posle svega oslobodili!
Pravdi, zasad, izmiče sam Dozet, za kojim je raspisana potraga. Tužilaštvo za organizovani kriminal, koje je sa Bezbednosno-informativnom agencijom (BIA) i MUP Srbije radilo na ovom slučaju, naložilo je da se za četvoro uhapšenih odredi zadržavanje do 48 sati i da im se odredi pritvor. Oni se sumnjiče za davanje i primanje mita i zloupotrebu službenog položaja.
Dušan Dozet, sin bivšeg čuvenog pančevačkog načelnika ispostave Resora državne bezbednosti Radeta Dozeta, bio je uhapšen 2006. godine u velikoj akciji policije i carine. Iza rešetaka se tada našlo još dvadesetak službenika. Svi oni bili su osumnjičeni za falsifikovanje dokumentacije i lažno prikazivanje izlazaka kamiona iz Srbije u Republiku Srpsku, na graničnim prelazima Sremska Rača, Badovinci i Mali Zvornik.
Tada je saopšteno da je ova grupa carinika, među kojima je bio i Dozet, oštetila budžet Srbije za više od pet miliona evra. Suđenje je bilo u Loznici, a prvostepenom presudom Dozeta je sudija Dragan Petrović oslobodio odgovornosti. Apelacioni sud je ukinuo presudu i naložio novo suđenje, ali u Šapcu. Ovde je Dozetu ponovo suđeno i dobio je sedam meseci robije. Ovakvu kaznu kasnije je potvrdila i Apelacija.
Još se istražuje kada su se tačno ove sudije "uhvatile u korupcionaško kolo" oko Dozeta. Istražni organi sumnjaju da je Radivojević bio posrednik, te da je sa Lazarevim, Cvetinovićem i Oliverom Lazarević radio na pronalaženju rešenja da bivšem cariniku Dozetu omoguće ponavljanje postupka. Lazarov je predsednik Višeg suda u Šapcu, Cvetinović predsednik Osnovnog suda u Loznici, a Olivera Lazarević sudija u lozničkom sudu.
Ova Lozničanka postala je sudija od prošle godine i to na parnicama. Do tada je kao sudski pripravnik radila u Krivičnom veću (KV), koje postupa po žalbama. Kao sudija parničar i dalje je, međutim, bila u KV, ali ovog puta kao sudija.
- Sumnjamo da je ona pisala žalbe Dozetu i da je pritom čak i falsifikovala njegov potpis - navodi naš izvor. - Naravno, to je činila uz njegovu saglasnost. Sve aktivnosti oko Dozeta, kako sumnjamo, dogovarane su u kući sudije Lazarova. Tu je dolazio i Radivojević sa parama. Uhapšeni su prilikom predaje jedne od tranši novca. Bilo je reči o 13.500 evra, koje su pronađene i oduzete. Sumnjamo da je u ovom slučaju dato više desetine hiljada evra mita.
Hapšenje jednog od najuglednijih srpskih sudija Gojka Lazareva izazvalo je šok ne samo u ovdašnjem pravosuđu, već i među građanstvom. U žižu javnosti dospeo je 2006. godine, kada je doneo prvu presudu o rehabilitaciji u Srbiji, potom je rehabilitovao još preko 150 žrtava komunističkog režima, da bi se u osporavanoj reformi pravosuđa 2009. godine - obreo na ulici.
- Neverica i tuga! To je moj najjači utisak bio kada sam saznao za hapšenje Gojka Lazareva. Intimno ne verujem da je počinio bilo kakvo krivično delo i očekujem da se vrlo brzo čitava ova komplikovana situacija oko njega razreši - kaže jedan od dugogodišnjih šabačkih advokata.
Onima koji dobro poznaju Lazareva, okolnosti njegovog hapšenja "mirišu" i na političku pozadinu. Posebno, jer Lazarev 2009. godine nije prošao kroz takozvanu reformu pravosuđa.
- Pripisivali su mu radikalsku prošlost, izmišljali razne neverovatne priče - kaže naš sagovornik iz šabačkog suda. - Posle svega što smo videli i doživeli u reformi pravosuđa, ali i posle nje, možemo da zaključimo da je očigledno da su čelna mesta u našim sudovima "zabranjena" za pojedince, koji imaju humanosti u sebi.
Čuvena je rehabilitacija žandarma iz Bele Crkve Bogdana Lončara i Milenka Brakovića, koje je doneo upravo Lazarev. Taj slučaj pokrenuo je mnogo polemike, bacivši novo svetlo na takozvanu prvu ustaničku pušku u Srbiji, za koju je važilo da je - 1941. godine - ispaljena protiv okupatora.
Osnovni sud u Loznici

OZBILjNA KARIJERA
DRAGAN Cvetinović slovi za "sudiju od karijere" u ovom delu Srbije, pošto je za delioca pravde izabran sa nepunih 30 godina. Karijeru je započeo u Ljuboviji, a potom je bio sudija Opštinskog suda u Loznici do početka devedesetih godina, kada nije bio po meri SPS vlasti. Postao je blizak radikalima, ali je, kao član Savezne izborne komisije, u oktobru 2000. godine, glasao da je pobeda Vojislava Koštunice za predsednika Srbije nad Slobodanom Miloševićem - nesporna.
Ubrzo se razišao sa radikalima i politikom uopšte. Imenovan je za sudiju Opštinskog suda u Ljuboviji, a potom se vratio u Osnovni sud u Loznici, gde je uglavnom radio kao istražni sudija. Ni on 2009. nije "preživeo" reformu pravosuđa, a na posao je vraćen tek odlukom Ustavnog suda 2012. godine.
Zoran
16.09.2016. 20:15
To je sposobnost u Srbiji.
За више од 5 милиона евра - 7 месеци затвора! Кажите и мени како се то ради!
@Заостала у развоју - Moras da zavrsis fakultet i pa se uclanis u strtanku. Mada je bolji redosled da se prvo uclanis u stranku pa da zavrsis fakultet.
@Заостала у развоју - Moras da budes sin udbasa.
Ovo je kap u moru! U sudstvu je toliko korupcije,da bi bar trećina sudija bila odmah uhapšena.Naravno,sve pod uslovom da i pojedini policajci nisu u tom vrzinom kolu!
Komentari (39)