Stižu jeftiniji krediti za građane: Šta se krije iza novog Zakona o osiguranju depozita

D. I. Krasić

31. 10. 2019. u 16:07

Očekuje se da se efekti vide tokom iduće godine

Стижу јефтинији кредити за грађане: Шта се крије иза новог Закона о осигурању депозита

U NBS juče izneti detalji novih propisa Foto Promo

KREDITI će biti jeftiniji, a štednja isplativija! To je direktna posledica manjih troškova koje će imati banke po osnovu izmena Zakona o osiguranju depozita, usvojenih ovog meseca u srpskom parlamentu. Za koji tačno procenat će zajmovi pojeftiniti biće poznato tek kada banke naprave svoje pojedinačne kalkulacije. Očekuje se da se efekti vide tokom iduće godine.

Država će, prema novom propisu, i dalje garantovati za depozite građana, preduzetnika, mikro, malih i srednjih preduzeća, do iznosa od 50.000 evra. Trošak osiguranja depozita i dalje će snositi banke. Ali, pošto se novim propisom smanjuje osnovica za obračun premije osiguranja, bankarski sistem će imati za oko trećinu niže troškove. Prema trenutnoj računici, i stanju depozita, reč je o 6,6 milijardi evra na koje se, po novom, neće obračunavati premija osiguranja, što za banke znači oko devet miliona evra niži trošak kvartalno. Višak para banke mogu da usmere u kreditnu aktivnost ili da dodatno stimulišu štednju.

Ovo je bila i tema jučerašnjeg skupa "Značaj sistema osiguranja depozita za stabilnost finansijskog sistema Srbije" u NBS.

- Banke će imati manji trošak izdvajanja za osiguranje depozita, pa će i cena usluga koje pružaju biti niža - kaže, za "Novosti", Vladimir Vasić, generalni sekretar Udruženja banaka Srbije. - Rade se modeli izračunavanja koji će pokazati koliko procenata će kamatne stope plasiranih kredita biti niže.

UKUPNI DEPOZITI - 18,5 MILIJARDI EVRA UKUPNI depoziti građana, preduzetnika, mikro, malih i srednjih preduzeća na kraju septembra 2019. godine bili su 18,5 milijardi evra. To je iznos na koji su banke po prethodnom zakonu plaćale premiju osiguranja po određenoj stopi. U toj sumi, 11,9 milijardi evra su osigurani depoziti do 50.000 evra. Toliko bi deponentima bilo nadoknađeno u slučaju stečaja i likvidacije banaka.

Viceguverner Dragana Stanić je istakla da su, zahvaljujući dobrim rezultatima i stabilnosti u poslednjih sedam godina danas depoziti u bankama daleko sigurniji, a moć države da ih dodatno zaštiti - još veća:

- Rastu štednje doprinosi stalan napredak na makroekonomskom planu, pozitivni trendovi na tržištu rada, stabilna i niska inflacija i očuvana relativna stabilnost deviznog kursa. Tome doprinosi i stabilan i zdrav bankarski sektor koji uliva dodatnu sigurnost građanima da su njihova sredstva u domaćim bankama bezbedna.

Vladimir Šarić, predsednik Odbora direktora Agencije za osiguranje depozita, podsetio je da sistem osiguranja depozita štiti najranjivije kategorije deponenata i znatno doprinosi očuvanju finansijske stabilnosti u zemlji.

- Izmenama Zakona biće smanjen nivo rizika zahvaljujući uvođenju mogućnosti obračuna i naplate premije od banaka na osnovu utvrđenog nivoa rizika u poslovanju svake pojedinačne banke - istakao je Šarić. - Pristup obračunu premije osiguranja depozita će biti pravedniji, a zaštita deponenata veća.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Матора Мачкетина

31.10.2019. 16:42

Било би боље да се направи закон који би камату за штедњу дефинисао као 40% камате коју банка узима за кредит у да банка плаћа порез на исплаћени камату. Супротно од садашње ситуације где банке зарађују од штедње за скоро никакву надокнаду штедишама.