Hugo Bos za 2.500, svečane haljine za 1.500: “Seknd hend“ radnje mogu biti i 10 puta jeftinije, ali ima razloga za oprez

E. B. Talijan

26. 10. 2019. u 20:09

Kakve su cene u seknd hend radnjama i iz kojih slojeva društva dolaze kupci

Хуго Бос за 2.500, свечане хаљине за 1.500: “Секнд хенд“ радњe могу бити и 10 пута јефтиније, али има разлога за опрез

Depositphotos

SEKND hend radnje u Beogradu i širom Srbije postaju sve popularnije zbog mogućnosti da se u njima, po veoma pristupačnim cenama, pazari polovna kvalitetna roba, često poznatih brendova. Međutim, nema svaka prodavnica ovog tipa dobru ponudu, pa treba biti obazriv, jer ima i onih koji nabavljaju bofl. Ta razlika je obično vidljiva i po cenama koje su više u radnjama koje imaju kvalitetnije stvari i "jače" marke. Postoje predrasude da su ova mesta namenjena siromašnima, a tu se, zapravo, snabdevaju pripadnici svih društvenih slojeva.

- Radnje ovog tipa okupljaju mušterije iz svih branši i uglavnom pazare oni koji imaju para, a ne oni koji nemaju - kaže u razgovoru za "Novosti" vlasnica male seknd hend prodavnice u Žarkovu. - Kupci koji dolaze znaju da mogu veoma povoljno da nabave odlične polovne komade odeće iz inostranstva. Često stvari nisu ni godinu dana stare, to se obrće neverovatnom brzinom. Stiže i brendirana roba, poput "H&M", "C&A",...

Ističe i da su butici polovne odeće zanimljivi posebno za one koji vole drugačije da se oblače, zato što ima mnogo stvari koje ne mogu da se nađu na našem tržištu u klasičnim prodavnicama.

Mada deluje da ovih radnji ima na svakom koraku, ipak, u ovoj vrsti trgovine mnogi ne uspevaju da opstanu.

DO 10 PUTA JEFTINIJE NAJSKUPLjI komad odeće u seknd hend radnji u Žarkovu je kvalitetan kaputić koji košta 2.000 dinara, a njegova cena bi u redovnoj prodaji bila oko 20.000. Zimske jakne su od 1.000 do 1.200 dinara, a jesenje do 600. Deblje haljine se mogu kupiti za 500 dinara, pantalone za 400, donji delovi trenerke i pamučne bluze za 300 dinara.

- Seknd hend 80 odsto zavisi od stalnih mušterija, a 20 procenta od slučajnih prolaznika - objašnjava vlasnica. - Radim sama, a nekada "uskoči" i mama da pomogne. Zaradim da isplatim troškove i za jednu prosečnu platu, a ako se baš potrudim, to može da bude i 50.000 dinara.

U Srbiji posluje i velika seknd hend kompanija iz Slovačke, koja je razvila svoju mrežu radnji u Evropi, a širom naše zemlje ima oko 20 prodajnih objekata koji rade pod istim nazivom. Kod njih su cene nešto više, ali tu stižu i "jači" brendovi kao što su "Dolče&Gabana", "Guči", "Prada", "Hugo Bos". Jedna od njihovih radnji na Banovom brdu, koju smo posetili, puna je mušterija.

- Kod nas svi kupuju i uvek je ovako prometno - kaže nam šefica prodaje u tom butiku. - Svakoga dana izlažemo novu robu, a na pet nedelja imamo sniženja. Krećemo sa novom kolekcijom, a kada dođe do rasprodaje, onda cena svakog komada bude i po 100 ili 150 dinara.

U njihovim radnjama "levis" farmerke su 1.800 dinara, a "hugo bos" 2.500. Svečane haljine vrhunskog kvaliteta staju 1.500 dinara, a isto toliko su i kardigan džemperi. Cena debljih jakni je od 1.400 do 2.000 dinara, sukanja do 700, a majica do 400 dinara. Najskuplji komad odeće je brendirana haljina koja košta 5.000 dinara.

Kupci sa kojima smo razgovarali ističu da često pazare u seknd hend prodavnicama, jer tu nalaze zanimljive i kvalitetne komade odeće po pristupačnim cenama.

- Ne volim da izdvajam mnogo novca za garderobu, više volim da ulažem u putovanja - veli nam Milena. - Ovde uvek nađem nešto što mi se sviđa. Povoljno je i raznovrsno.

Jovana često menja garderobu i to je jedan od razloga što često kupuje u ovim radnjama, jer su cene znatno niže.

- Volim stalno da menjam odeću, tako da su ove prodavnice idealne za mene - kaže Jovana. - Ono što izgustiram poklanjam dalje drugaricama ili rodbini.

Penzionerka Olga ističe da kada dobije penziju obično svrati do seknd hend radnje, i kaže da tu uvek pronađe nešto što joj odgovara.


U HUMANITARNE SVRHE

NOVAC kojim vlasnici seknd hend prodavnica kupuju polovnu robu iz razvijenih evropskih zemalja odlazi u humanitarne svrhe.

- To je zamišljeno kao humanitarni lanac - objašnjava vlasnica jedne takve prodavnice u Žarkovu. - Potrošači garderobu koju ne žele više da nose ostavljaju u specijalne kontejnere, a onda novac koji mi dajemo kada je kupujemo ide u humanitarne svrhe.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (8)

Samo se cudim

26.10.2019. 21:03

Nekad se odeca koja ti nije potrebna poklanjala .Sada je sve biznis pa i smece. A mi smo zahvalni kupci bacenih stvari

Milan

26.10.2019. 21:59

Svako ko prica da je kupovati u second hand prodavnici ok i normalno evo jedne istine - nije normalno. U sh. ne kupuju cak ni oni najsiromasniji nego oni sa dijagnozom brenda i marke .Istina je da je to odlika najzaostalijih drustva i najsiromasnijih zemalja a sve ostalo je spinovanje i reklama . Da je ova zemlja malo uredjenija oporezovalo bi se kao otpad sto i jeste pa ekoloska taksa pa extra porez na uvoz otpada itd... i da , nije isto voziti kola stara 10g i nositi gace stare 10g!

Мр Радомир Шћепановић

27.10.2019. 02:09

U siromasnoj Srbiji prodaju svoj otpad! U Spaniji kosulja koja je na popustu kosta 9 90 sa 50-70 evra!

Dobrivoje038

29.10.2019. 10:06

Nijedand komentar nije tacan, taj tip prodavnica ima mnogo vise na zapadu nego u Beogradu ! Nije to roba za najsiromasnije, niti je Srbija siromasna zmlja sto se vas tice gospodine Milane budite sigurni da je srpski narod sasvim normalan...vi i ostali kriticari prestanite da zivite u "vasem sopstvenom svetu" otvorite oci, svet se menja iz dana u dan, pitajte vasu decu. I da zavrsim, budite sigurni da u danasnjem svetu niko vas negleda i nepita da li vas kostim kosta 3000 ili 250 euros

Jugoslava Pravdic

03.02.2020. 11:01

Nova gardaroba u prodavnicama od navedenih dizajnera, na sniženju u svojim prodavnicama, na kraju sezone je 18 evra, ili 20 dolara.