Pred narodom svi troškovi za 17 godina

E. V. N.

25. 09. 2019. u 21:28

Prekinuta loša praksa koja traje skoro dve decenije - u skupštini završni računi budžeta od 2002. do 2018. Javnost će biti upoznata gde je išao novac

Пред народом сви трошкови за 17 година

INICIJATIVA Siniša Mali

NA šta je utrošen svaki javni dinar u poslednjih 17 godina biće poznato po usvajanju završnih računa budžeta od 2002. do 2018. godine, koji će se pred poslanicima srpskog parlamenta naći najverovatnije u novembru. Upravo toliko vremena je proteklo otkako je država poslednji put položila račun građanima.

Skupština Srbije tako će, prvi put posle 17 godina, na insistiranje ministra finansija Siniše Malog, tokom jesenjeg zasedanja raspravljati o završnim računima budžeta, odnosno kako je trošen novac iz državne kase. Vlada je juče poslanicima prosledila izveštaje o raspodeli novca od 2002. do 2014. dok su "budžetski cehovi" za poslednje četiri godine poslati pre nedelju dana.

- Ministar finansija Siniša Mali će na nekom od narednih skupštinskih zasedanja, pred narodnim poslanicima, braniti 17 predloga Zakona o završnom računu budžeta Republike Srbije, od 2002. do 2018. godine - navode u Ministarstvu finansija. - Na taj način, kroz jedan u potpunosti transparentan proces, javnost će biti upoznata kako je budžetski plan ostvaren svake pomenute godine.




Koliki su bili planirani prihodi i rashodi, a koliko je zaista prihodovano i potrošeno, odakle i na šta, koliki su bili manjkovi u državnoj kasi, ko je sve subvencionisan i sa koliko para, koliko nas je koštalo zaduživanje države - samo su neka od pitanja na koje odgovor daju upravo ovi predlozi zakona.

Poslednji put parlamentarci su usvojili izveštaje o trošenju državnih para u svim ministarstvima i resorima za 2000. i 2001, u vreme kada je ministar finansija bio Božidar Đelić. Od tada, ove teme nije bilo na dnevnom redu i pored toga što je, prema Zakonu o budžetskom sistemu, Vlada dužna da do 15. jula tekuće, Skupštini dostavi završni račun za prethodnu godinu.

Inače, reviziju završnih računa budžeta redovno radi Državna revizorska institucija, na šta je obavezuje Zakon o DRI. Počev od 2009. godine pa do danas, DRI je svake godine sprovodio reviziju Završnog računa budžeta Republike Srbije, a na internet-stranici DRI objavljeno je 10 ovakvih izveštaja.


ODGOVORNIH NIJE BILO

DO sada niko nije odgovarao zato što državni računi u Srbiji nisu usvajani od 2002. godine, uprkos zakonskoj obavezi. U zemljama EU je bilo drugačijih primera. Recimo, jedan ministar spoljnih poslova Španije svojevremeno je zakasnio deset dana sa podnošenjem završnog računa i zbog toga podneo ostavku.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Мр Радомир Шћепановић

25.09.2019. 21:47

Тако и треба! Ако је то тачно!

logički Zaključak

25.09.2019. 21:51

Ko je odgovarao za to što se budžet nije usvajso u Skupštini Srbije tolike godine.Bilo kakve nezakonitost i da su napravljene niko neće odgovarati.Samo se narodu baca prašina u oči.