Evropljani nadziru naše svinje, evo kome preti najveća opasnost

J. Subin

15. 08. 2019. u 11:08

Mala gazdinstva gde se svinje ne drže po biosigurnosnim propisima najugroženija od afričke kuge. U Mladenovcu predstavnici EK i Svetske organizacije za zaštitu životinja

Европљани надзиру наше свиње, ево коме прети највећа опасност

BOLEST afrička kuga svinja u utorak je zvanično potvrđena u našoj zemlji, a u sredu su zaraženi teren, u okolini Mladenovca, obilazili i predstavnici Evropske komisije i Svetske organizacije za zaštitu zdravlja životinja. Sve oči uprte su u mala gazdinstva, jer su ona i najizloženija ovom opakom virusu. Afrička kuga svinja ne prenosi se na ljude, pa bojazan od zaraze ne postoji. Ipak, kako vakcine i leka nema, jedina mera koja se sprovodi jeste eutanazija svih svinja u domaćinstvu ili na farmi, ali i u onim oborima koji se nalaze tik uz zaražene.

- Situacija je trenutno pod kontrolom, nema novih slučajeva, ali su veterinari na terenu i savetuju da se svaka promena kod životinja prijavi - objašnjava Vesna Milićević, iz Nacionalne referentne laboratorije. - Zasad je sve mirno, ali se ne treba opuštati i misliti da je ovo kraj. Ovo je izuzetno spora zaraza i mogu proći meseci do novog slučaja.

Prema rečima Milićevićeve, svinje se u domaćinstvima uglavnom nalaze u nekim improvizovanim oborima, koji nemaju nikakve biosigurnosne mere.

U Ministarstvu poljoprivrede ističu da će svaka eutanazirana i uginula svinja biti plaćena. Doneto je i rešenje da se oko Mladenovca, u poluprečniku od tri kilometra proglasi zaraženo područje. To znači da i ako bude bio dozvoljen, recimo, izvoz, svinje iz ovih područja neće moći da se izvoze.

- Hrane se ostacima iz kuhinje, što je nedopustivo - objašnjava Milićević. - To, međutim, nije realno da im zabranimo pa se preporučuje da tu hranu bar dobro prokuvaju pre nego što je daju svinjama. Verujem i da će u narednim danima biti zabrana prometa i okupljanja životinja na stočnim pijacama, što do sada nije bilo elemenata da se uradi. Bilo bi dobro da se stočari potrude i naprave bar dezinfekcione barijere, da u neke kade i korita ubace sredstva za dezinfekciju i u to ugaze pre nego što uđu kod svinja. Da peru ruke, odvoje odelo u kojem će ići kod životinja, da bez neke potrebe nepoznate osobe ne ulaze unutra i da kupuju svinje samo one koje imaju zdravstveno uverenje.

Kako nam je ispričao jedan od veterinara iz Beograda, pojačan je nadzor i svaka promena treba da se prijavi. U zaraženom području nema prometa svinja mesec dana, a preporuka je da budu zatvorene, zbog ptica i glodara. To, međutim, nije obavezujuće.

- Tamo gde je zaraza utvrđena, svinje su ubijene, urađena je dezinfekcija, i za nekih dvadestak dana očekujemo da se vrati u normalu - objašnjava nam veterinar iz okoline Beograda. - Na farmama je drugačije. One imaju zatvoren sistem i znatno više se vodi računa. Domaćinstva u Šumadiji drže svinje otvorene po dvorištu, dok ih po Sremu i Banatu čuvaju po ritovima. Sve su to mesta gde mogu lako da se zaraze.

SMANjEN BROJ od 2017.

POČETKOM 2019. godine Srbije je imala 2,79 miliona svinja. To je za 4,1 odsto manje nego u 2017. godini. Ovo je, inače, najmanji broj svinja od 1955. godine, ispričao nam je Branislav Gulan, agroekonomski analitičar.

Zbog pojave afričke kuge svinja, Bosna i Hercegovina, Makedonija i Crna Gora zabranile su uvoz svinja i svinjskog mesa. Isto to je uradila pre više od godinu dana Srbija, kada je zabranila uvoz iz svih zemalja koje su zaražene ovom opakom bolešću.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije