INSTANT PLAĆANJE: Provizije banaka od nula do 300 dinara

D. I. KRASIĆ

22. 10. 2018. u 13:28

Narodna banka Srbije danas pustila u rad sistem instant plaćanja i objavila naknade banaka u našoj državi. Najjeftiniji elektronski nalozi, najskuplji papirni na šalteru

ИНСТАНТ ПЛАЋАЊЕ: Провизије банака од нула до 300 динара

Depositphotos

NOVI savremeni sistem instant plaćanja danas je zaživeo u Srbiji. Od sada je moguće da klijenti 24, od ukupno 28 banaka koliko ih posluje u Srbiji, svoje platne naloge realizuju za svega nekoliko sekundi. Od momenta uplate do trenutka kada novac "legne" na račun primaoca, prolazi svega nekoliko sekundi, bez obzira na to koje je doba dana ili noći.

Banke su instant plaćanje uglavnom "pustile" za elektronsko i mobilno bankarstvo, kao i za naloge date na šalteru, s obzirom na to da im je obaveza bila da od 22. oktobra obezbede bar jedan kanal preko kojeg će da omoguće novi način plaćanja. Cene za ove "brze" naloge su uglavnom iste kao i za ostale naloge koji se daju preko elektronskog i mobilnog bankarstva i kreću se od nula dinara - Direktna banka, Sosijete i Komercijalna banka (ova poslednja za prvih 15 naloga), preko 10 dinara koliko je u Poštanskoj štedionici, 30-35 dinara koliko je u većini banaka, pa do pojedinih gde ove provizije idu i do sto dinara (API banka, nekadašnja Moskovska). Pojedine banke, u okviru posebnih paketa tekućih računa (čiji je mesečni trošak održavanja skuplji) ne naplaćuju troškove naloga u e-bankingu, i m-bankingu.

Situacija je drugačija kod papirnih naloga za plaćanje. Provizije koje banke naplaćuju na šalterima su raznolike. Kreću se od 30 do 60 dinara, koliko iznose u većini banaka. Međutim, ima i onih gde je minimalna naknada 100, 150, pa čak i 300 dinara po jednoj uplati (Prokredit banka). Uz to, pojedine banke su papirne instant naloge "pustile" samo za privredu, dok će građani na ovu uslugu još malo sačekati...

Instant plaćanja, bez obzira na koji način se obavljaju, odnose se na iznose do 300.000 dinara.

Kada je reč o novim načinima plaćanja na prodajnim mestima, putem QR koda na primer, ono će zaživeti tek od 1. aprila iduće godine. Isto važi i za brzi prenos novca sa jednog na drugi mobilni telefon, bez unošenja broja računa - usluga takozvane centralne adresne šeme.

Na kraju, još jedna dodatna usluga koja će biti omogućena zahvaljujući uspostavljanju sistema za instant plaćanje i saradnje sa velikim izdavaocima računa je preuzimanje podataka o fakturi. Pod velikim izdavaocima računa misli se na kompanije poput EPS-a, mobilnih operatera, kablovskih operatera, pružalaca komunalnih usluga itd. koji će od ovog ponedeljka, ukoliko se opredele za to, imati priliku da omoguće građanima i privredi prezentovanje podataka o računu i elektronsko plaćanja računa.

NISKE NAKNADE NBS

U NBS ističu da očekuju, imajući u vidu niske troškove koje banke imaju prilikom izvršenja instant transfera, da će i "banke utvrditi naknade kojima će privući što veći broj korisnika instant plaćanja i biti konkurentne na tržištu":

- NBS je utvrdila da će naknada za izvršavanje naloga za prenos u IPS NBS sistemu, za banku platioca iznositi samo četiri dinara. U slučaju plaćanja na prodajnom mestu trgovca, NVS naplaćuje naknadu od banke trgovca, i ta naknada iznosi dinar za plaćanje računa u iznosu do 600 dinara, odnosno dva dinara za plaćanje računa u iznosu preko 600 dinara.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije