Kraljevi maline jači od države

N. JANKOVIĆ

23. 06. 2018. u 17:02

Hladnjačari napravili potpuni haos na srpskom tržištu "crvenog zlata". Izdaju blanko priznanice, sami klasiraju rod, a cene bez logike

Краљеви малине јачи од државе

"KRALjEVI maline" - srpski hladnjačari, još jednom su bili jači i od države i od seljaka: usred berbe i otkupa napravili su potpuni haos na tržištu, pa će prema procenama udruženja malinara - polovina uzgajivača odustati od posla kojim su prehranjivali porodice, a Srbija će izgubiti svoj najjači poljoprivredni brend. Nepravilnosti na terenu su brojne, od samovolje u formiranju cena, preko blanko priznanica koje izdaju kooperantima, do bezmalo nasilnog smanjenja cena na osnovu nepravilnog klasiranja primljenog roda...

- Tenzije među proizvođačima su ogromne, nezadovoljstvo raste i cela ova sezona izgleda kao prevara srpskih "kraljeva maline", na štetu države i seljaka. Znamo da inspekcije na terenu rade kao nikada do sada, znamo da pronalaze nepravilnosti kod hladnjačara na svakom koraku, ali razrešenja još nema - kaže Slađana Stanković, predsednica skupštine Udruženja poljoprivrednih proizvođača Užica. - Mnogi proizvođači ovu sezonu neće preživeti, čak se i među seljacima javljaju tenzije, jer se oni pitaju zašto jedni dobijaju više, a drugi manje novca za isti kvalitet maline.

Poljoprivrednici tvrde, a rezultati rada inspekcijskih službi će to potvrditi: veliki broj hladnjačara prima rod i izdaje blanko priznanice na kojima piše samo kilaža, bez cene. Na ovaj način, poljoprivrednici ne mogu znati čak ni koja je akontna cena njihove maline.

Onde gde je cena istaknuta, prvu klasu maline hladnjačari plaćaju u proseku 125 dinara, drugu 80, a treću 60 dinara. Dešava se, međutim, da hladnjačari klasiranje obavljaju naknadno i većinu roda svrstavaju u drugu klasu, pa seljaci ostaju "kratkih rukava".

- Stanje je konfuzno, dešava se nešto što prethodnih godina nismo imali: brojni hladnjačari lažiraju popunjenost kapaciteta. Tvrde da su skoro puni, a popunjenost je svega oko 40 procenata. Izgleda da oni nameravaju da uvozom i reeksportom potpuno unište domaću proizvodnju - dodaju u udruženju proizvođača. - Nikada nismo imali ni ovoliku razliku u ceni među klasama primljenog roda. Sve to je samo način da se poljoprivrednici opljačkaju, a država prevari.


INSPEKTORI "ČEŠLjAJU"

POLjOPRIVREDNA inspekcija je započela akciju kontrola hladnjačara na teritorije Zlatiborskog, Moravičkog, Pčinjskog i Jablaničkog okruga - Arilje, Ivanjica, Prijepolje, Koceljeva, Vladičin Han i Šabac.

- Inspektori su u tom periodu izvršili 93 kontrole, proverili su 54 hladnjače i 39 otkupnih mesta - kažu u Ministarstvu poljoprivrede. - Zabranjen je rad neregistrovanoj hladnjači, a u dve hladnjače je zabranjeno korišćenje vode, jer nisu obezbedile dokaz da je ispravna. Inspektori su ispisali i četiri naredbodavna rešenja o otklanjanju neusaglašenosti i u toku je podnošenje dve prijave za privredni prestup.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (22)

Sveta

23.06.2018. 17:24

Svakom hladni9čaru koji je radio nepropisno oduzeti dozvolu za rad i skladištenje. Osim toga preko suda dosuditi da plati kaznu za pretpljenu štetu koju je naneo poljoprivrednicima i državi. Posle takvog rada državnih organa neće niko divljati na tržištu niti prilikom izvoza....

Mladja

23.06.2018. 17:39

A kako neće biti jači od države, jedan u Arilju ima hladnjaču od 10 000 tona. Kad tu robu proda po prosecnoj izvoznoj ceni od 3 eura to je 30 000 000 eura bruto. Šta njemu neko moze iz ove države, moze samo da dodje da se ogrebe za procenat.

STOJKO

23.06.2018. 17:47

To su kraljevi dtzave...Samo onaj koga ne interesuje nezna da je tesna sprega izmedju vlasnika hladnjaca i vlasti..

Znalac

23.06.2018. 17:49

e moja drzavo, lako te prevari saka prevaranata a posten i vredan narod ispasta. Jos poznati brend u svetu biva unisten, a to se najteze stice. Uzas sta se ovde radi...

Djura seljak

23.06.2018. 23:30

@Gradimir Radivojević - eh,da su samo gospoda sa sela posadila maline,nikkav problem ne bi bio,koliko se samo onih iz grada,koji su posadili vise nego mi seljaci

mile969

23.06.2018. 18:23

A u supermarketu malina preko hiljadu dinara kilogram , kao da je gaje na antartiku

Hercegov Grad

23.06.2018. 18:31

A to srpski seljak hoce da se obogati za dve godine,nikom nista?!Ako mogu zaraditi,mogu i napraviti ,kao udruzenje,hladnjacu i prodavaj i izvozi,ako ima ko da ti kupi po kojoj ceni hoces?!I ja bi prodo iajsije po mnogo skupljoj ceni ,jego sto je sad na trzistu,ali nemam kome i moram sniziti cenu!Kako trziste radi tako se i formira cena!

Раша

23.06.2018. 18:33

Држава одређује цену техничког прегледа, а не тржиште, а кад треба да одреди цену малине тад се пита тржиште.

Dragan S.

23.06.2018. 18:48

Ako..ako..bolje da uvezemo nego naseg seljaka pomoci..e moja drzavo tj politicari platice sve to i vasi unuci samo polako..a o hladnjacarima netreba trositi reci vec malinari formirajte zadrugu pa sami prodavajte..neznam sta drugo ako se vec drzava nemesa.

najbolje dajete džabe za male pare

23.06.2018. 19:43

zašto nigde u srbiji ne mogu da se kupe tako velike maline kao na slici??? to je eličine oraha a mi dobijamo klikere!

Predrag

23.06.2018. 23:36

@najbolje dajete džabe za male pare - Imaju da se kupe....dodji direkt na njivu i biraj...al prvo probaj,ako treba secera da dobije ukus....hemija.

kartel

23.06.2018. 20:41

125 grama maline u Maksiju kosta 109 dinara,to je 872 dinara kilogram. I to je na popustu. Kakvo trziste, cenu otkupa formiraju karteli dogovaranjem cena. A svaki kartel mora da ima podrsku korumpiranih politicara da bi opstao.

Predrag

23.06.2018. 23:34

Nije istina to sto pisete....stanje je gore mnogo. A vlast koristi da upadne tamo gde nije dobila izbore. Svi rade zajedno i jos jedna stvar, smanjio sam ulog na mimnimum i kilo me kosta da proizvedem 125din bez mog rada i bez beraca koji nece da beru bez bar 60din po kg....ne postoji nula samo ogroman minus, a vec treba ulagati za sledecu godinu....od cega?!

srbin

24.06.2018. 12:46

Drzava treba da napravi 5-10 hladnjaca sirom Srbije koje bi seljaci mogli slobodno da koriste i da se preko njih vrsi klasifikacija maline i ispunjavaju ostali uslovi za direktnu prodaju na berzi. Pa neka seljak sam odluci kada ce prodati malinu i po kojoj ceni. 10% prihoda od prodaje neka se uzima za funkcionisanje hladnjaca i sve ok. Time bi se izbegle manipulacije i sa klasama i sa cenom. Dok god se ne omoguci direktan pristup trzistu, cenu nece odredjivati trziste nego profiteri monopolisti.

Ujka Vasa

25.06.2018. 00:44

Zašto ne objavite analitički ko su najveći hladnjačari/izvoznici,koliko se toga izveze i u kojoj vrednosti.Baš me interesuje ko plaća taj porez na te nenormalne profite i gde?

zaliv.net

25.06.2018. 11:36

Najveci problem je sto ce drzava svojim nereagovanjem da otera i to malo ljudi sa sela....

vejs

26.06.2018. 09:00

Hladnjacari su otimali i prethodnih godina, ali je ovo sada preslo u pljacku. Odmah nakon berbe cu sa apetitom pokositi malinjak pa neka malinu gaje ministri i hladnjacari. Ne znam o kakvim to inspekcijama drzava prica, gde su im te inspekcije. Da li su obisli i jedno otkupno mesto, nisu. Dodjes predas malinu na otkupnom mestu ti otkupljivac ne zna cenu, tek drugi dan ti saopsti da je cena bila 80 ili 60 dinara i tada ti isplati bez ijednog papira.