Od Tenisa - paorima

Sl. Pašić - J. Subin

20. 04. 2018. u 16:02

Srpski ratari se domogli više od 3.000 hektara državnih oranica jer se dolazak velikih investitora prolongira. Dok nemačka industrija ne dođe, zemlja koja joj je data biće izdata pod zakup

Од Тениса - паорима

NEMAČKI proizvođač mesa "Tenis" sigurno će jednog dana stići u Srbiju i započeti ovde proizvodnju, ali se ne zna i kad će to biti. Ono što je izvesno, to je da su državne oranice, koje je trebalo da završe u rukama Nemaca na najmanje 30 godina, dospele do domaćih paora. I dok "Tenis" prolongira svoj dolazak, pojedine kompanije su same odustale od zakupa državnih oranica, pa su se ratari, neočekivano domogli više od tri hiljade hektara zemlje.

Da će Nemci zakupiti na 30 godina hektare u Vojvodini, najavljeno je još polovinom prošle godine. Tada se spominjala i brojka od 207 evra za hektar zemljišta godišnje. "Tenisu" je bilo odobreno 2.420 hektara zemljišta u okolini Zrenjanina i skoro isto toliko oko Kikinde. Tu bi trebalo da bude izgrađen i prvi objekat za uzgoj, klanje, tov i preradu svinjskog mesa. Nemačka kompanija je tražila oko 15.000 hektara oranica, na nekih pet lokacija, ali su dobili 20 odsto manje.

U Ministarstvu životne sredine kažu da "Tenis" ima svoj ritam rada, ali da zemlja neće ostati neizdata dok oni ne dođu.

Interesovanje za zakup državne zemlje u okolini Zrenjanina bilo je veliko, što potvrđuje i brojka do koje se došlo na licitaciji, od 50.000 dinara za hektar. To je bilo duplo više od početne cene. Ostalo zemljište, u katastarskim opštinama Orlovat, Zrenjanin, Elemir i Stajićevo, u proseku je izdato po 23.000 dinara.

POD RENTOM 8.000 HEKTARA
OVOG proleća u srednjem Banatu ukupno je izlicitirano oko 8.000 hektara državne zemlje. To je 70 odsto ponuđenih površina, uz prosečnu cenu od 24.500 dinara za hektar.

Niko od učesnika licitacije nije želeo da objasni koje kulture bi trebalo sejati kako bi opravdali astronomsku cenu zakupa? Naročito, što je zemlja kasno ponuđena poljoprivrednicima, uz propuštenu primenu osnovnih agrotehničkih mera, poput dubokog oranja i đubrenja.

Licitacija je, krajem marta, u stvari, usledila posle odustajanja firme "Planet fud" iz Zrenjanina od investicije, jer joj je zemlja jesenas dodeljena po pravu prvenstva zakupa na 30 godina. "Planet fud" je najavio setvu soje na državnim oranicama i podizanje fabrike za preradu, uz investiciju od 3,5 miliona evra i zaposlenje 30 radnika. Zemlju nije počeo da koristi ni nemački "Tenis", pa je i tih 2.400 hektara izlicitirano.

- Kako nisu potpisali ugovor sa Ministarstvom poljoprivrede, najavili su da odlažu investiciju i da će dodeljenih 900 hektara početi da koriste od ekonomske 2018/2019. godine, pa se zemlja zato u nevreme našla na licitaciji - kaže Stojan Kralj, rukovodilac poljoprivredne službe u Gradskoj upravi Zrenjanin, koji najavljuje da se ovo više neće ponoviti i da će se naredno nadmetanje za izdavanje državnih oranica održati u junu i julu.

Dragan Kleut, predsednik Saveza poljoprivrednih organizacija Banata, poručuje da paori, ipak, najbolje gazduju zemljom.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije