VLASNIK BUGARSKOG FONDA: Nemam nikakve veze sa Petreusovim KKR

E. E. R.

07. 02. 2018. u 12:30

Elvinu Guriju, kome NBS nije dala dozvolu da kupi Telenor banku, za "Novosti" tvrdi da nikada nije radio sa investicionim fondom iza kojeg stoji bivši direktor CIA Dejvid Petreus

ВЛАСНИК БУГАРСКОГ ФОНДА: Немам никакве везе са Петреусовим ККР

GLASINE koje su se u utorak pronele, da iza bugarskog investicionog fonda "River stiks kapital", koji je nameravao da kupi Telenor banku u Srbiji, stoji zapravo američki fond KKR, u kojem ključnu poziciju zauzima bivši direktor CIA Dejvid Petreus, za "Novosti", je kategorički demantovao sam vlasnik fonda iz ove susedne zemlje.

- Odgovor je nedvosmisleno "ne" - kaže Elvin Guri, osnivač i direktor fonda "River stiks kapital". - Nikada nisam radio sa, ili za KKR, niti za bilo kojeg od njegovih lokalnih partnera u Srbiji, u bilo kom svojstvu. Nisam radio u kablovskoj ili telekomunikacionoj industriji, ni preko fonda "River stiks", niti lično. Nemam nikakve interese u telekomunikacionoj industriji.

Guri ističe da su njegova ulaganja u industriju limitirana poslom koji je radio kao izvršni direktor fonda Empower Capital, uspostavljenog iz sredstava Evropskog investicionog fonda kroz Jeremie program.

- Otkako je osnovan 2014, Empower Capital je ulagao u zdravstvenu zaštitu u Bugarskoj, pa mlekarstvo, upravljanje objektima i softverske kompanije - ističe Guri. - Empower Capital ima cilj da postane regionalni lider u ulaganju u industrijska preduzeća. To znači da kompanije iz našeg portfolija mogu da odluče da u budućnosti investiraju u Srbiji. Međutim, u ovom trenutku, ne postoje konkretni planovi za takve investicije.

Bura oko neuspele prodaje Telenor banke bugarskom investicionom fondu se ne stišava. Samo dan nakon što je NBS objavila da ne dozvoljava Bugarima da uđu u pomenutu banku, oglasila se i Komisija za zaštitu konkurencije objavljujući da su i oni obustavili postupak po zahtevu "Telenora" o strateškom partnerstvu sa njihovom Telenor bankom podnetom u novembru 2017.

Antimonopolska komisija se o zahtevu "Telenora" nije ni izjasnila, zato što je, kako su saopštili, u tom momentu, kao i danas, Telenor banka bila u potpunom vlasništvu "Telenora". Istina je da je "Telenor" prodaju banke najavio još u avgustu 2017. godine, ali je čekao saglasnost NBS. Iz Komisije su rekli da su ostali suzdržani po ovom pitanju, jer je za njih nelogično da pravno lice traži partnerstvo sa firmom čiji je vlasnik.

Pretpostavlja se da je "Telenor" verovao da će dobiti odobrenje za prodaju banke, pa je od Komisije tražio strateško partnerstvo. Međutim, problem je nastao i zbog toga što Gurijev fond uopšte od Komisije nije tražio dozvolu za preuzimanje Telenor banke. U Komisiji nam tvrde da je pre zahteva NBS da kupi ovu banku, trebalo da dobije njihovu odobrenje.


TELENOR BANKA: ZAHTEV BI SLALI PONOVO

PODNOŠENjE zahteva Antimonopolskoj komisiji u novembru 2017. nije u vezi sa postupkom pred NBS, niti predstavlja prijavu koncentracije - rečeno je "Novostima" u Telenor banci.

- Navedeni zahtev se ne odnosi na transakciju kojom "River stiks kapital" bugarski investicioni fond, stiče 85 odsto akcija u Telenor banci, već se odnosi na poslovnu saradnju između Telenor banke i "Telenora", koja trenutno postoji i koja je planirana da se nastavi nakon sprovođenja transakcije - ističu u Telenor banci. - Ovaj ugovor je imao za cilj da omogući nastavak saradnje, koja se pokazala kao izuzetno korisna, kako za korisnike usluga "Telenora", tako i za korisnike Telenor banke. Kako je očekivano, ovim Rešenjem Komisija je objasnila da nema osnova za nastavak postupka dok god su "Telenor" i Telenor banka povezana lica. Postupak bi bio ponovljen nakon dobijanja odobrenja NBS.

Elvin Guri

NISAM MORAO DA SE OBRATIM KOMISIJI

ODOBRENjE Komisije za zaštitu konkurencije nije potrebno za sprovođenje ove transakcije - kaže za "Novosti" Elvin Guri. - S obzirom na to da nisu ispunjeni uslovi za prijavu koji su propisani Zakonom o zaštiti konkurencije, ne postoji zakonska obaveza da kupac podnosi prijavu koncentracije i traži odobrenje Komisije za zaštitu konkurencije, pre sprovođenja transakcije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (6)

VLADA

07.02.2018. 12:53

TAKO TO RADE AMERI PRVO PUSTE PEŠADIJU DA OČISTI TEREN PA SE ONDA POJAVE KAO SPASIOCI. NEGO DA LI ĆE STIĆI DA NAS SPASE I KOLIKO ĆE TO DA NAS KOŠTA.

Predrag

07.02.2018. 14:42

@Ананас Торта - Bugar Albanskog porekla ))) idi begaj....ako mu odobre svi tog dana da ugase racun u Telenoru....

olga

07.02.2018. 14:14

Neodlaze normalne kompanije džabe iz Srbije.Srbija je nestabilno područje i na vreme beže.Kod vas može da ulaže samo mafija i niko više.

IvanM

07.02.2018. 14:52

Остало Бугарима од прославе Нове године, па да не враћају кући.

mr no

07.02.2018. 15:41

Izjava je smešna. Ne stoji Petrejus iza KKR-a već KKR stoji iza Petrejusa. On je samo "lice" velikog fonda kao čovek koji je bio u vojsci, Ciji i politici, a KKR često ulaže tamo gde su akutni američki interesi.

Stojko

07.02.2018. 23:13

Kakav bugarin o cemu pricate, albin guri je albanac sa kosova, mesetar i prevarant sa dosijeom, zato nije dobio saglasnost nbs a ne zbog drugih stvari, sve o njemu vam pise na bloombergu