Više od 43.000 radnika još čeka svog gazdu

J. Ž. SKENDERIJA

25. 12. 2017. u 20:02

Ni posle dve i po decenije nije okončan proces privatizacije preduzeća, analiza je Saveza samostalnih sindikata Srbije. Bez rešenog statusa 144 firmi, za 86 postupak obustavljen. Za 15 godina prodato 2.419 kompanija

Више од 43.000 радника још чека свог газду

Proizvodna hala "Alfaplama" u Vranju, Foto Tanjug

MAŠINSKA, elektro, hemijska, tekstilna industrija, industrija motora i traktora, poljoprivreda... potpuno su devastirane u višegodišnjoj privatizaciji. U procesu koji traje više od dve i po decenije, 43.595 radnika iz 144 firme država još nije zbrinula, a za njih 86 je postupak obustavljen i ne zna se kada će se nastaviti.

Ovo su samo neki od podataka objavljenih u dokumentu "Knjiga Saveza samostalnih sindikata Srbije 2017. godine". Oni naglašavaju da je dominantan model privatizacije u Srbiji prodaja, dok je radničko akcionarstvo sprovedeno u svega nekoliko preduzeća.

- Sve to je dovelo do veće nezaposlenosti, bede i siromaštva građana - kažu u Sindikatu. - U poslednjih 15 godina prodato je 2.419 preduzeća, i to 81 na tenderu, 1.517 na aukciji, 778 na tržištu kapitala, 41 prodajom kapitala i dva prodajom imovine.

Najveći broj preduzeća, 2.200, privatizovan je između 2002. i 2008. godine, a do novog gazde najteže se dolazilo u 2013. i 2014, kada je privatizovano svega 13 preduzeća.

- Prema našim podacima, od 2002. do 2016. godine 2.419 privatizovanih preduzeća zapošljavalo je 342.216 radnika, od čega 190.626 u preduzećima prodatim putem tendera i aukcija, 142.405 u onim privatizovanim na tržištu kapitala i 9.185 kod preduzeća kod kojih je privatizovan kapital - kažu u SSSS.

Ono što karakteriše srpsku privatizaciju je i veliki broj raskinutih kupoprodajnih ugovora. Kao osnovni razlozi za takvu situaciju, sindikati navode neplaćanje dospelih rata, neizvršenje obaveza iz socijalnog programa ili iz investicionog programa, ili raspolaganje imovinom na način suprotan odredbama ugovora.

Prema oceni SSSS, srpska privatizacija ima mnoge slabosti, između ostalog namerno teranje preduzeća u stečaj, opterećenje imovine hipotekama, veštačko uvećanje vrednosti opreme i sredstava, kupovinu preduzeća novcem sumnjivog porekla, anonimnost kupaca, nameštanje tendera ili prodaju po cenama višestruko nižim od tržišnih cena.

- U najvažnijim javnim preduzećima se mora zadržati većinsko vlasništvo države i mora da se obezbedi opšti konsezus o tome šta i pod kojim uslovima neće biti privatizovano - kažu u Samostalnom sindikatu. - Njihova privatizacija mora da se sprovodi selektivno i pažljivo, jer su u pitanju preduzeća koja imaju ogroman značaj za ukupan razvoj nacionalne ekonomije.


KONTROLA I SANKCIJE

SINDIKALCI traže da se zakonom uredi formiranje posebnog tela koje bi kontrolisalo privatizaciju, a koje bi činili predstavnici socijalnih partnera. Takođe, smatraju da bi trebalo pooštriti sankcije za nove vlasnike koji ne ispunjavaju ugovorom preuzete obaveze, ali i preispitati sve slučajeve u kojima je došlo do nepoštovanja kupoprodajnog ugovora.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)