Beže Hrvatima da ne plate EPS
23. 11. 2017. u 17:02
Iz Elektrodistribucije Srbije tvrde da zakon ne dozvoljava Kraljevu i Valjevu da pređu na komšijske kilovate. U oba grada na tenderu pobedio HEP
.jpg)
Foto: D. Krunić, Kraljevo i Valjevo bi da "prebegnu" u hrvatski HEP
KRALjEVO i Valjevo bi da se nakače na hrvatsku struju, ali ne bi da plate nagomilane dugove prema Elektroprivredi Srbije. Baš zbog tih dugova zakon im ne dozvoljava da se prikače na Hrvatsku elektroprivredu (HEP) dok EPS-u ne izmire višemilionske dugove.
EPS je posle otvaranja tržišta električne energije u našoj zemlji 2015. godine, uspeo da zadrži većinu svojih komercijalnih potrošača. Ipak, proteklih meseci mogli bi da izgube dva grada. I u Kraljevu i u Valjevu na tenderu za snabdevača pobedio je HEP. Čelnici oba grada tvrde da je ponuda iz Zagreba bila znatno povoljnija od one iz Beograda, a u EPS kažu da se i ranije dešavalo da lokalne samouprave raspisivanjem tendera za snabdevača struje pokušavaju da izbegnu da podmire svoje obaveze za potrošene kilovate.
U EPS kažu da je posle otvaranja tržišta električne energije, srpska elektroprivreda uspela svojom ponudom, kvalitetom usluge i povoljnim cenama, da zadrži 98 odsto komercijalnih kupaca struje. Dva grada koja su izabrala HEP, kako tvrde u EPS, nisu platila svoje dugove za struju i dok to ne urade, neće moći da promene snabdevača.
- U trenutku kada već duže vreme ne plaćaju svoje račune aktuelnom snabdevaču, onda menjaju snabdevača - kažu u EPS. - Pre nego što ga promene, prema zakonu, moraju da izmire obaveze prema prethodnom snabdevaču. Valjevo je tri puta pokušalo da to izbegne. Kraljevo je u vreme raspisivanja tendera za snabdevanje imalo dug prema EPS od tri mesečne fakture, što je ukupno oko 45 miliona dinara. I Valjevo je imalo višemesečna dugovanja prema EPS, koja su u trenutku raspisivanja javne nabavke iznosila čak šest mesečnih faktura, tačnije 40 miliona dinara. Ni Kraljevo ni Valjevo nisu u potpunosti do danas izmirili svoje obaveze.
U EPS tvrde da i oni učestvuju na tenderima velikih komercijalnih kupaca i to sa cenama koje su ispod tržišne. Kako je onda ponuda iz Zagreba bila povoljnija od one iz Beograda? EPS se poziva i na evropsku statistiku, prema kojoj su cene u prvoj polovini 2017. godine u Hrvatskoj čak 28,6 odsto biće veće nego u Srbiji, kada je reč o potrošačima kojima je potrebno od 500.000 do dva miliona kilovat-časova struje.
To demantuju čelnici oba grada. U Gradskoj upravi Valjeva kažu da je na tenderu HEP dao bolju ponudu od svog konkurenta EPS. Uslov da HEP počne sa isporukom električne energije za javnu rasvetu i svetlosnu saobraćajnu signalizaciju, bio je da Valjevo prvo izmiri dug od oko 60 miliona duga EPS-u za struju za te namene. Od te cifre, oko 10 miliona dinara je kamata.
- Prethodne dve godine raspisivan je tender, ali je posao dobijao EPS, koji se jedini i javljao na javni poziv - saznajemo u Gradskoj upravi Valjevo. - Ove godine, učestvovala je i Hrvatska elektroprivreda, koja je dala povoljniju ponudu i po zakonu je dobila posao. Očekuje se da HEP struju počne da isporučuje već krajem novembra. Tender je bio raspisan u aprilu, ugovor sa HEP potpisan je početkom juna, ali isporuka električne energije nije mogla da počne, dok Grad nije izmirio dug EPS-u.
NA osnovu ugovora, vrednog 80 miliona dinara, koji je kraljevačka lokalna samouprava potpisala u avgustu ove godine sa HEP, ova kompanija će u narednih godinu dana grad na Ibru snabdevati električnom energijom za javnu rasvetu. Ugovor je potpisan, ali struja još nije počela da stiže u Kraljevo, jer je prethodno potrebno da EPS izda potvrdu o izmirenim dugovanjima lokalne samouprave prema ovom preduzeću.
Kraljevo
.jpg)
NE POMAŽE NI ZAŠTITA
- Ponuda HEP za prodaju struje namenjene za javnu rasvetu u Kraljevu bila je niža od ponude EPS koja je bila viša od procenjene vrednosti javne nabavke, tako da nije ni mogla da bude uzeta u razmatranje. EPS sa svojom ponudom čak nije mogao ni da se pozove na klauzulu sa pet odsto višim cenama, a koja postoji zbog zaštite domaće proizvodnje - kaže dr Predrag Terzić, gradonačelnik Kraljeva. Ova klauzula naime obavezuje Grad da u slučajevima kada je najpovoljnija ponuda inostrane kompanije, a ponuda domaće firme za pet odsto viša od one najpovoljnije, mora da izabere ponudu iz Srbije.
sasa
23.11.2017. 17:22
o da dozivim taj dan da i mi gradjani mozemo da pobegnemo od Epsa.Nezanima me cena struje ali nemogu da gledam nula kilovata 1000 dinara.Te rts angazovane snage i ko zna sta jos
@sasa - nazalost nama gradjanima nije dozvoljena mogucnost da sami biramo snabdevaca za el.energiju to vazi samo za komercijalne potrosace. a ovi iz kraljeva su odlicno osvetlili okolna brda dok su nam glavne saobracajnice na periferiji u totalnom mraku tako da je uvece zbog velikog saobracaja opasno pesacima da se krecu u blizini.
@sasa - Moj prijatelju ja imam tri brojila mesecno platim vise tu angazovanu struju,tv pretplatu,pdv nego potrosene kilovate a slusam kako nam je struja najjeftinija u Evropi,a evo ispostavilo se da je Hrvatska struja jeftinija a tamo je prosek plata 700 eura.
@sasa - Pa da, bolje da dobije isto to ali u kunama...
@sasa - Vidi se gospodine da niste nigde mrdnuli iz ove zemlje! U toj hrvatskoj nula kilovata kosta 10 eura,ako vas neko pita!
Komentari (25)