Alibaba zainteresovana da otvori logistički centar u Srbiji
27. 09. 2017. u 19:02
Poznata kineska kompanija "Alibaba" zainteresovana je da u Srbiji pronađe partnera za otvaranje logističkog centara

Foto EPA
"Oni imaju svoj distributivni centar u Frankfurtu za EU ali su zainteresovani da u Srbiji nađu partnera za jedan takav logistički centar", rekla je Matić novinarima pred početak skupa "Informatički put svile za informacionu povezanost" na kome su učestvovali državni predstavnici Srbije i Kine, ali i privrednici iz oblasti IKT dve zemlje.
Matić je naglasila da bi otvaranje takvog logističkog centra omogućilo ne samo distribuciju proizvoda koje Kinezi proizvode nego i robu koju srpske kompanije proizvode i koju bi mogli da plasiraju na druga tržišta.
''Alibaba'' je inače najveća kineska internet prodavnica.
Matić je naglasila da postoji puno prostora za saradnju srpskih i kineskih kompanija, a fokus današnjeg skupa biće na četiri oblasti, a to su ubrzan razvoj elektronske trgovine, razvoj logistike i razmena tržišnih informacija, online turizmu i na razvoju pametnih gradova gde je Kina veoma uspešna.
Pročitajte još- Bićemo centar internet trgovine!
Sekretar udruženja za elektronske komunikacije PKS Jelena Jovanović naglasila je da će domaće firme iz oblasti IT imati danas priliku da se sretnu i razgovaraju sa kolegama iz 12 kineskih kompanija na koji način da se uspostavi saradnja.
"Interesovanje srpskih firmi je veliko i mislim da ćemo moći da pronađemo zajednička polja za rad i nastupanje u svetu", rekla je Jovanović novinarima.
Upitana kakva je bila dosadašnja saradnja kompanija dve zemlje u oblasti IT sektora kratko je odgovorila - "nikakva".
"Ako govorimo u kupovini IT opreme i mi kao i ceo svet kupujemo opremu od Kine, ali saradnja u oblasti istraživanja i razvoja, informacione bezbednosti, gejming industrije i onoga o čemu će se danas pričati takva vrsta saradnje nije postojala", pojasnila je ona.

Pročitajte još - Kinezi zainteresovani za ''Ikarbus'' i druge srpske firme
Zamenik generalnog direktora Sektora za industriju visoke tehnologije Kine Vu Hao istakao je da će se saradnja dve zemlje najviše odnositi na numeričke oblasti i baze podataka.
"Kina u digitalnu ekonomiju polaže veliki značaj i digitalna ekonomija ima veliki značaj u razvoju ukupne ekonomije. Mere koje su preduzete dale su rezultate te je 2016. godine prihod bio dve milijarde dolara, što je porast u toj oblasti od 33,4 odsto", rekao je Vu.
Срба
27.09.2017. 19:47
Наравно да су заинтересовани. Треба искористити белу радну снагу- јефтинију од кинеске.
Po povratku sa simpozijuma u Tokiju,oduševljeno priča doktorka o WC šolji u hotelu.Daska ima grejač.a WC papir vam nije uopšte potreban jer šolja ima mlaznice i topao vazduh za sušenje.Jeste za neverovati,ali je istinito.
ово је добра ствар, за мала и средња предузећа јер alibaba имај сву логистику која нама недостаје уз то и јефтинији су од кинеских увозника.
Зна се где су вредне муштерије!
Добро дошли!
Komentari (7)