Mobilne mreže: Za godinu pričali 30.000 godina
06. 09. 2017. u 16:02
U Srbiji lane korisnici mobilnih mreža razgovarali 15,4 milijarde minuta. U 2016. ostvaren prihod od 189,4 milijarde dinara, objavio RATEL
.jpg)
Thinkstock
U PROTEKLOJ godini proveli smo 15,4 milijarde minuta razgovarajući mobilnim telefonima. Ako bi se svi razgovori pretočili u samo jedan, ispalo bi da se pričalo bez prestanka 30.000 godina.
Prema novom izveštaju Regulatorne agencije za elektronske komunikacije i poštanske usluge RATEL, minuti razgovora iz mobilnih mreža beležili su stalan rast tokom proteklog perioda, pa smo tako ove u odnosu na prošlu godinu pričali 290 miliona minuta više. Međutim, to je neznatan rast u odnosu na onaj koji je ostvaren u mobilnom internetu.
- U 2016. je preneto 46,5 miliona gigabajta, što je čak 50 odsto više nego u 2015. godini - rečeno je "Novostima" u RATEL-u.
Od 189,4 milijarde dinara prihoda, koliko je lane ostvareno na tržištu telekomunikacija u Srbiji, operaterima mobilne telefonije pripada više od 111 milijardi.
U Srbiji ima 9,1 milion korisnika mobilne telefonije. Od toga je više od polovine, 52 odsto, postpejd korisnika.
U našoj zemlji prosečan korisnik i dalje ima više od jednog mobilnog telefona. Podaci RATEL pokazuju da na svakih sto stanovnika dolazi 128 mobilnih.
Kada je reč o fiksnoj telefoniji svake godine beleži se pad broja pretplatnika, ali je njihov broj i dalje veći od broja domaćinstava, 102 pretplatnika na 100 domaćinstava.
- Tržište telekomunikacija u Srbiji u prethodnih pet godina beleži rast prihoda, iako se u istom periodu primećuje silazni trend u većini evropskih zemalja - napominju u RATEL. - U bruto društvenom proizvodu prihodi od telekomunikacija su u 2016. godini imali udeo od 4,51 odsto.
PROČITAJTE JOŠ: Deca neće moći da ignorišu pozive roditelja
Ukupne investicije u sektoru elektronskih komunikacija su u 2016. godini iznosile 32,3 milijarde dinara, što je za 4,9 odsto niže nego prethodne godine. Najviše je, opet, investirano u mobilnu telefoniju - 11,1 milijarda dinara.
PROČITAJTE JOŠ: Srbi vole mobilni, ali ne i internet
VIRTUELNI
U 2016. godini registrovana su dva virtuelna mobilna operatera, ali tokom godine nisu otpočela sa radom u punom kapacitetu - pokazuje godišnji izveštaj RATEL.