Malini i kupini smeta samo - cena
16. 08. 2017. u 14:15
Berba u Rađevini potvrdila da je ovaj deo srbije idealan za uzgoj jagodičastog voća. Inostrane sorte se u otkupu plaćaju znatno više od domaćih

Berba u Rađevini ,Foto V. Mitrić
ZAVRŠENA je berba malina u Rađevini, koja se i ove godine potvrdila kao kraj izuzetno pogodan za gajenje jagodičastog voća.
Proizvođači kažu da je kvalitet roda solidan - na nivou lanjskog - a kilogram pomenutog voća je plaćan između 145 i 150 dinara. Znatan broj Rađevaca se, međutim, opredelio za proizvodnju takozvane organske maline, čija je cena u otkupu iznosila 200 dinara. Prinosi takve maline su manji, ali znatan broj domaćina u ovom delu Srbije pronalazi računicu da baš tu sortu podiže i neguje po najvišim svetskim aršinima...
Berba kupine još traje i njena prosečna cena je oko 50 dinara po kilogramu. Doskoro je plaćana i 60 dinara, a sada je "spala" na 40, dok je u susednoj Podgorini jeftinija za još deset dinara. Pritom, pomenute cene važe samo za domaće sorte, a inostrane se u proseku plaćaju oko 60 dinara.
- Kupina je ovog leta slatka kao med, procenat prirodnog šećera u njoj je za oko 50 odsto veći nego lane, dok su prinosi na nivou prošlogodišnjih - ističe diplomirani inženjer Saša Nešić koji ima zasade i kupine, i maline, ali i hladnjaču koja je poznata po veoma korektnom odnosu prema proizvođačima. - Dobro je što su mnogi naši domaćini odlučili da, umesto da unište zasade kupine, podižu nove zasade inostranih sorti. Jer, budućnosti ima i za ovo voće, pa smo maksimalno pomogli sve one koji su želeli da uvedu nove sorte.
Iako je za proizvođače kupine i ova cena mala, pa tvrde kako jedva "pokrivaju" osnovne troškove, krčenje zasada još nije uzelo maha.
- Nisam hteo da se rešim kupine, već sam se odlučio da podignem zasade maline vilamet, čije sam sadnice nabavio na Mačkovom kamenu - kaže voćar Milisav Mišo Jović iz Tršića. - U Rađevini ljudi imaju dobro podneblje za jagodičasto voće, ali i dobre stručnjake, pa nisu na vetrometini tržišta, gde samo daju, a ništa ne dobijaju.