U inostranstvu smo potrošili 295 miliona evra
27. 07. 2017. u 19:00
Za godinu dana građani Srbije u stranim zemljama sa bankomata podigli 74 miliona evra keša. Najviše, čak 17 odsto novca dali smo na zabavu, kocku, pozorište, bioskope, koncerte...

NAŠI građani su lane u inostranstvu sa bankomata podigli ukupno 74 miliona evra keša, dok su na raznim prodajnim mestima, poput prodavnica, hotela, benzinskih pumpi i akva-parkova, ostavili još 295 miliona evra.
Na ove iznose trebalo bi dodati još i proviziju za svako podizanje gotovine van Srbije, koja iznosi minimum dva evra. Zatim, tu su i naknade za plaćanje pojedinim karticama na POS terminalima na prodajnim mestima, ali i kursne razlike ukoliko novac "vučete" sa dinarskog tekućeg računa. Izuzetak su, donekle, banke čije su "majke" iz neke strane zemlje, pa svojim klijentima omogućavaju da novac sa bankomata u toj zemlji, ili u okviru grupacije, podižu bez dinara troška.
- Vojvođanska banka je ove godine svojim klijentima, vlasnicima debitnih i kreditnih kartica, omogućila besplatno podizanje novca sa bankomata NBG-a na teritoriji cele Grčke - potvrđeno je, za "Novosti", u ovoj banci, koja posluje u sastavu grupacije Nacionalne banke Grčke. - Kada je reč o drugim zemljama u inostranstvu, ova usluga naplaćuje se tri odsto od ukupne transakcije, odnosno minimum 300 dinara. U slučaju plaćanja na POS terminalima, ona je besplatna za vlasnike svih kreditnih kartica, kao i debitne "masterkard" pripejd kartice. Troškovi plaćanja drugim debitnim karticama na inostranim POS terminalima iznose jedan odsto.
Naši građani, sudeći prema bankarskim statistikama, karticama u inostranstvu najčešće plaćaju račune u restoranima, hotelima, trgovinskim lancima i tržnim centrima. Međutim, podaci Rajfajzen banke pokazuju i drugačija interesovanja. Čak 17 odsto utrošenog novca u inostranstvu, kada je reč o plaćanjima koja klijenti Rajfajzena obave na prodajnim mestima, odnosi se na sektor - zabave. U to se računaju i diskoteke, klubovi, koncertne dvorane, zabavni parkovi, akvarijumi, bioskopi, razne turističke atrakcije... Tek potom sledi trošenje novca na hranu i piće, pa kupovina u velikim trgovinskim objektima.
- Kartice u izdanju Rajfajzen banke građani više koriste za plaćanje robe i usluga nego za podizanje gotovine u inostranstvu, u odnosu 93 prema sedam odsto - ističu u ovoj banci. - Naknada za podizanje gotovine debitnim karticama na bankomatima u inostranstvu iznosi tri evra plus jedan odsto od vrednosti transakcije. Kod kreditnih kartica naknada je tri odsto od iznosa transakcije, a minimum tri evra. Plaćanje robe i usluga karticom u inostranstvu Rajfajzen banka naplaćuje jedan odsto.
U Banci Intezi ističu da korisnici njihovih kreditnih i debitnih kartica plaćanje u inostranstvu obavljaju bez provizije. Kada je reč o podizanju novca sa bankomata, provizija za korisnike "masterkard" i "viza" kreditnih kartica iznosi tri odsto od iznosa, odnosno minimum tri evra, a za korisnike "masterkard" i "viza" debitnih kartica dva odsto, odnosno najmanje dva evra.
- Korisnici Visa Inspire debitnih kartica Banke Inteze mogu podizati gotovinu i bez ikakve naknade sa bankomata članica grupacije "Inteza Sanpaolo" koje posluju u Italiji, Mađarskoj, Rumuniji, Češkoj, Slovačkoj, Sloveniji, BiH, Hrvatskoj, Albaniji, Rusiji i Egiptu - navode u ovoj banci.
U Komercijalnoj banci kažu da za korišćenje kartica na POS terminalima u inostranstvu nema dodatnih naknada, dok je naknada za podizanje gotovine ista za sve kartice iz ponude Komercijalne banke i iznosi dva odsto.
KAKO KURSNE RAZLIKE UTIČU NA PLAĆANjE IZVAN SRBIJE
* KUPOVINA karticom obavljena u inostranstvu evidentira se u evrima, bez obzira na to gde je transakcija nastala: u Evropi, SAD, Australiji... - objašnjavaju u Rajfajzen banci. - Ukoliko je platna kartica vezana za devizni račun u valuti u kojoj je izvršena kupovina, nema nikakvog obračuna kursne razlike.
* Kartice Vojođanske banke vezane su za dinarske račune, pa se kupovine obavljene u stranim valutama, odnosno evrima, obračunavaju po prodajnom kursu NBS.
* Kada su transakcije nastale u inostranstvu a zaduženja stižu po dinarskom računu, tada se primenjuje prodajni kurs banke za devize na datum finansijske obrade transakcije - ističu u Komercijalnoj banci. - Ako je kartica povezana sa deviznim računom u evrima, nema dodatnih troškova.
* U Banci Inteza takođe ističu da se za plaćanja debitnim karticama za sredstva u dinarima konverzija obavlja po prodajnom kursu, dok za sredstva u evrima ne postoji trošak konverzije.
Seki
27.07.2017. 20:14
A koliko novca su podigli drugi u Srbiju i potrosili ovde? Hm velika cofra sigurno. A oni sto unesu kes pare u Srbiju? Tako se podrzava Srbija!
Ко су то "ми"? Вероватно "расклашни и бахати" радници ФИАТ-а, Гоше, Јуре, Горења, Меркатора,Леонија и осталих "великана и инвеститора" су трошили своје огромне плате од 200евра месечно, по Монте Карлу, Паризу, Лондону, Сејшелима, Малдивима? Или су то ипак у питању 5% другосрбијанских лопурди и политичко-бирократских паразита који деценијама живе и бахате се на грбачи и отимању од нас 95% обичних унесрећених робова-становника ЕУ/НАТО окупиране колоније Србије?
Cik probaj u srbiji da platis karticom na trafici.Nije mi jasno zasto u srbiji nije zakon da svaka prodavnica mora imati opciju placanje karticom.Tada nebi bilo skrivanja poreza.
Komentari (3)