Prva sednica Visokog saveta za saradnju Srbije i Grčke

Tanjug

13. 07. 2017. u 13:06

U Solunu je danas počela prva sednica Visokog saveta za saradnju Srbije i Grčke, u čijem radu učestvuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić

Прва седница Високог савета за сарадњу Србије и Грчке

FOTO TANJUG/ DRAGAN KUJUNDZIC

U Solunu je danas počela prva sednica Visokog saveta za saradnju Srbije i Grčke, u čijem radu učestvuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić.


Sednicom predsedava predsednik Vlade Grčke Aleksis Cipras, a sa grčke strane učestvuju ministar spoljnih poslova Nikolaos Kocijas, ministar narodne odbrane Panajotis Kamenos, ministar životne sredine i energetike Jorgos Statkis, ministar infrastrukture i transporta Hristos Spircis, ministar za migracije Janis Muzalas, ministar turizma Elena Kudura, alternativni ministar unutrašnjih poslova Nikolaos Toskas.


Prva sednica Visokog saveta za saradnju predstavlja poseban oblik učvršćivanja saradnje i jačanja veza između Atine i Beograda.


Sednica, koja je od velikog značaja za saradnju u regionu, dogovorena je tokom posete premijera Ciprasa Beogradu, početkom godine.


Vučić i Cipras su tada odredili, kako je nazvana, "novu mapu puta" između dve zemlje koja će tradicionalno prijateljstvo i ekonomske interese povezati u čvršću formu saradnje, investicija, zajedničkih projekata, planova određenih okvirima zajedničke evropske budućnosti dve zemlje.


Visoki savet treba da pospeši saradnju u svim oblastima, posebno u ekonomiji gde postoji još dosta prostora za jačanje kooperacije.


Robna razmena Srbije i Grčke dostigla je prošle godine vrednost od 397,2 miliona , za oko 20 miliona više nego 2015.godine.


Pokrivenost uvoza izvozom je 50,5 odsto, a izvoz iz Srbije iznosio je 133,2 miliona evra, dok je uvoz iz Grčke na 264 miliona evra.


U 2016, najviše smo u Grčku izvozili sledeće proizvode: hartija i karton premazani plastikom, polietilen, katode i sekcije, šećer beli, gume za automobile, spoljne, pneumatske, složive kutije, burad, hrana za pse i mačke i krompir.


U 2016, najviše uvozili iz Grčke: pomorandže, ploče i trupci, polistirol za ekspandiranje, profil od legura aluminjuma, pravougaone legure, breskve, šipke, klementine...


Predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež je na srpsko-grčkim poslovnim forumima, koji su održani krajem prošle i početkom ove godine u Beogradu ukazao da je potencijal za uvećanje robne razmene veliki utoliko pre što je ona skromna uprkos blizini tržišta i što je Grčka jedan od 10 najvećih investitora u Srbiji po dosadašnjim ukupnim ulaganjima.


Cilj Srbije, kako je istakao, je da smanji deficit u razmeni sa Grčkom i da našu razmenu uravnotežimo ali na višem nivou.


Čadež je ranije izjavio da veruje da će se tražnja na grčkom tržištu ojačati, i to ne samo tražnja za srpskim sirovinama i repromaterijalima, već i za gotovim proizvodima višeg stepena prerade i da je uveren da će da će naš izvoz u narednim godinama značajno uvećati.


Ocenio je da je izvozni potencijal Srbije na grčko tržište najveći u industriji hrane i pića, građevinskog materijala, a da postoji tražnja i za proizvodima metalske industrije.


U Srbiji već posluje 80 grčkih i 150 mešovitih grčkosrpskih kompanija i njihovo pozitivno iskustvo sasvim sigurno je dobra preporuka za one koji tek ispituju naše tržište.


Prema podacima grčkih poslovnih udruženja ukupna ulaganja grčkih kompanija premašila su dve milijarde evra i više od polovine tog iznosa uloženo je u grinfild projekte.


VUČIĆ: REŠAVALI SMO I TEŽE ZADATKE OD PRUGE PIREJ-SOLUN-BGD

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je da realizacija projekta pruge Pirej-Solun-Beograd zahteva značajna ulaganja, ali da smo imali teže zadatke, koje smo ipak uspeli da ostvarimo.

Vučić je na konferenciji za štampu u Solunu, a nakon razgovora s grčkim premijerom Aleksisom Ciprasom, rekao da je danas prvi razgovor o toj temi vođen na ozbiljan način.

Pruga Pirej-Solun-Beograd, inače, trebalo bi da se kad bude izgrađena spoji sa brzom prugom do Budimpešte, a Vučić je napomenuo da to svakako nije jednostavan zadatak, jer je reč o pruzi koja će presecati teritoriju Srbije po osi jug-sever, odnosno koja će ići preko najvećeg dela zemlje.

Dodao je, međutim, da ćemo, a imajući u vidu bužetski suficit, imati više novca u godinama pred nama za strateške projekte spajanja juga sa severom.

Važno je da ciljevi budu postavljeni visoko, ocenio je, te dodao da je za Srbiju veoma bitno što je danas između srpskih i grčkih ministara, ali i na najvišem nivou uspostavljeno dodatno poverenje, koje će se dalje produbljivati.

"Srbija i Grčka mogu da računaju jedna na drgu. To je važno za Grčku, a za Srbiju je od ogromnog značaja, jer Grčka može da se bori za Srbiju u EU. Ako ekonomski i politički zajednički delujemo mnogo smo snažniji i sve naše vitalne ciljeve možemo da odbranimo, vodeći računa o ciljevima svih drugih", rekao je Vučić i zaključio da sve probleme moramo da rešavamo uz poštovanje međunarodnog prava i na miran način.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Ђура Змај

13.07.2017. 13:20

"Седницом председава председник Владе Грчке Алексис Ципрас, а са грчке стране учествују министар спољних послова Николаос Коцијас, министар народне одбране Панајотис Каменос, министар животне средине и енергетике Јоргос Статкис, министар инфраструктуре и транспорта Христос Спирцис, министар за миграције Јанис Музалас, министар туризма Елена Кудура, алтернативни министар унутрашњих послова Николаос Тоскас.", а са Србијанске стране Алек сам наспрам свих.!? Где је Ана, где су наши министри.?!