Srbija na krilima kineskih ulaganja
13. 05. 2017. u 13:13
Premijer i izabrani predsednik doputovao u Kinu sa srpskom delegacijom na forum "Jedan pojas, jedan put". Biće potpisani sporazumi o infrastrukturnim projektima i investicijama

Prvi sastanak članovi naše vlade imala sa predstavnicima kompanije CNTC, Foto Tanjug
DELEGACIJA naše zemlje, sa premijerom i izabranim predsednikom Aleksandrom Vučićem na čelu, doputovala je u subotu u Kinu na forum "Jedan pojas, jedan put", na kojem učestvuju lideri 28 zemalja, među kojima i predsednik Ruske Federacije Vladimir Putin.
Premijer Vučić se odmah u subotu sastao s predstavnicima kineske kompanije CNTC, a potom je uveče imao i susret sa predsednikom Turske Redžepom Tajipom Erdoganom, s kojim je razgovarao o ekonomskoj saradnji dveju zemalja, situaciji u regionu, kao i zajedničkim infrastrukturnim projektima. Vučić je izrazio zadovoljstvo zbog sve većeg interesovanja turskih investitora, kao i zbog širenja postojećih kapaciteta kompanija koje već posluju u Srbiji. On je istakao da su ekonomski odnosi sve bolji i zahvalio Erdoganu što podstiče turske kompanije da svoj kapital investiraju u Srbiji.
- Srbija je veoma važna za mir i stabilnost regiona Zapadnog Balkana, i ako nemamo zajedničke granice, mi smatramo Srbiju susedom. Imamo veoma dobre odnose, ali se nadam da ćemo tu saradnju proširiti na svim poljima - istakao je Erdogan.
On je uputio i zvaničan poziv premijeru Vučiću da odmah po preuzimanju predsedničke funkcije poseti Tursku. Erdogan je zahvalio premijeru Vučiću što podržava turske kompanije u Srbiji i naglasio da bi trebalo raditi više na zajedničkim infrastrukturnim projektima, kao na primer: aerodrom Lađevci u Kraljevu i auto-put Tutin - Novi Pazar - Sjenica.
Dogovoreno je potpisivanje sporazuma o punoj slobodi trgovinskih odnosa između Srbije, Bosne i Hercegovine i Turske, koji će biti potpisan u Beogradu u narednim mesecima.
Vučić će u okviru Foruma imati i bilateralne susrete i sastanke sa mnogobrojnim predstavncima zemalja koje učestvuju na forumu, a u utorak i sa najvišim zvaničnicima Kine - predsednikom Si Đinpingom i premijerom Li kećingom.
Članovi delegacija Srbije i Kine potpisaće i Sporazum o zajmu sa Eksim bankom za finansiranje Projekta rekonstrukcije i modernizacije deonice Beograd centar - Stara Pazova, zatim Aneks 3 Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture, kao i Memorandum o utvrđivanju Akcionog plana za trgovinu i investicije u poljoprivredi.
Premijer Vučić će u Pekingu razgovarati i sa predstavnicima kineskih kompanija, među kojima su "Šangaj Pengksin grupa", "Higer", "Poli tehnolodžis grup", "HNA grupa", zatim kompanija "Huavej", s kojom je planirano potpisivanje Sporazuma o strateškom partnerstvu za razvoj informaciono-komunikacione infrastrukture u obrazovnim ustanovama. Sa predstavnicima kompanije "Čajna roud end bridž korporejšn" (CRBC) biće potpisan Memorandum o razumevanju i saradnji na projektu Beograd - južni Jadran, deonica Preljine - Požega i Požega - Boljare, Memorandum o razumevanju i saradnji na projektu izgradnje brze saobraćajnice - državnog puta 1B reda, broj 21 Novi Sad - Ruma (Fruškogorski koridor) i Protokol o saradnji na razvoju kinesko-srpskog industrijskog parka između Republike Srbije - Grada Beograda i CRBC. Tokom boravka u Kini, premijer Vučić obići će Železaru "Tangstil" i tom prilikom se sastati sa predstavnicima "Hestil grupe".
Kina je u poslednje vreme postala značajan finansijer naše infrastrukture. Ukupna vrednost svih projekata koje je Srbija realizovala ili tek planira da sprovede u saradnji sa ovom zemljom je 5,6 milijardi evra. Između ostalog, biće potpisani ugovori o izgradnji pruge od Novog Sada do granice sa Mađarskom. Vrednost tih radova je oko 700 miliona evra, a po njihovom okončanju vozovi bi trebalo da jure 200 kilometara na sat. Na pravcu Beograd - Budimpešta, Kinezi su već zaduženi za deonicu od Beograda do Stare Pazove, dok Rusi rade trasu od Stare Pazove do Novog Sada. Ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović je izjavila da će radovi na modernizaciji pruge Beograd - Budimpešta kroz Srbiju biti završeni za oko dve ili dve i po godine.
Velike planove prate i bankari, pa je u januaru ove godine u Beogradu otvorena Banka Kine. Ona je peta najveća banka na svetu i trebalo bi da finansira kineske i srpske kompanije koje će zajednički nastupati na srpskom i trećim tržištima.
"NIKOLA TESLA"
ODMAH po dolasku u Kinu premijer Vučić se sastao sa predstavnicima kompanije CNTC, s kojima je razgovarao o mogućim investicijama u Srbiji. Premijer je istakao važnost prisustva što većeg broja kineskih investitora u Srbiji u cilju ekonomskog napretka obeju zemalja. Predstavnici kompanije CNTC najavili su učešće u davanju neobavezujućih ponuda u procesu izdavanja koncesije za Aerodrom "Nikola Tesla" i izrazili interesovanje za ulaganje u infrastrukturne i druge projekte u vrednosti oko pet milijardi dolara. Ova kompanija izrazila je interesovanje i za saradnju u oblasti trgovine, poljoprivredne proizvodnje i građevine.
OBILAZNICA I KORIDOR 11
U saradnji sa Kinom je izgrađen Pupinov most na Dunavu između Zemuna i Borče, a njihovi neimari angažovani su na sve tri deonice Koridora 11, čija je izgradnja trenutno u toku. Radovi na potezu od Surčina do Obrenovca su počeli u martu i planirano je da se okončaju 2019. godine. Do kraja ove godine, predviđeno je, međutim, da se asfaltiraju deonice od Obrenovca do Uba i od Lajkovca do Ljiga, koje će omogućiti da se spoji trasa od oko 100 kilometara između Obrenovca i Preljine.
Narednih meseci bi trebalo da počne i izgradnja deonice na obilaznici oko Beograda. Komercijalni ugovor, vredan 207 miliona evra, potpisan je sa kineskom kompanijom "Pauer konstrakšn korporejšn ov Čajna". Ugovorom su obuhvaćeni radovi na deonici od Ostružničkog mosta do Bubanj potoka, dužine 19,5 kilometara.
MIHAJLOVIĆEVA: NAJBOLjI U REGIONU
Potpredsednica Vlade Zorana Mihajlovć izjavila je u subotu u Pekingu, gde boravi u okviru delegacije koju predvodi premijer Aleksandar Vučić da se može očekivati da radovi na deonici auto-puta Preljina - Požega na Koridiru 11 počnu naredne godine.
- Potpisujemo Memorandum a vrednost je 400 miliona evra. Očekujemo da, sa dokumentacijom koju završimo, sledeće godine možemo da počnemo radove - rekla je Mihajlovićeva za Pink.
Ona je dodala da toliki broj memoranduma i vrednost projekata neće potpisati nijedna zemlja u regionu.
PEKING ULOŽIO BILION DOLARA
Kineski i srpski radnici zajedno izgradili most preko Dunava u Zemunu

NAŠA zemlja jedna je od 68 "odabranih" na kineskom putu svile 21. veka. Lansiran pre četiri godine pod nazivom "Jedan pojas, jedan put", ovaj ekonomsko-pomorski projekat koji povezuje najmnogoljudniju zemlju sa ostatkom Azije i Evrope, kao i sa istočnom Afrikom, usmeren je na veću ulogu Kine u globalnim poslovima.
Pored Srbije, na ovom putu su, iz našeg neposrednog okruženja, i Albanija, BiH, Hrvatska, Mađarska, Makedonija, Crna Gora, Rumunija, Slovenija. Prema navodima kineskih medija, koji su mnogo pažnje tokom protekle godine posvetili upravo ovom projektu, oko bilion dolara (hiljadu milijardi) je već investirano u ovaj put.
To je tek početno ulaganje za projekat čija vrednost se procenjuje između četiri i osam biliona dolara. Novi put svile je u žiži upravo ovog vikenda, kada se svetski lideri sa puta svile 21. veka okupljaju u Pekingu na forumu posvećenom projektu koji povezuje Evropu, Bliski istok, Aziju i Afriku. Kina, inače, kaže da je projekat otvoren za sve zemlje, ali one koje su do sada uključene čine više od 60 odsto svetske populacije.
(D. D. S.)
Vlada Legenda
13.05.2017. 14:22
"u cilju ekonomskog napretka obe zemlje"....hahaha,baš će zemlja 200 puta manja od Kine da utiče na njen napredak! Urnebesno!
Srbija postaje privlačna za investicije i iz Kine .Ovo je svakako lepa vest za nas.
Od Erdogana da trazi da se pridrzava deklaracije koju je Bajazit potpisao sa Caricom Milicom posle poraza 1389 - u kojoj je jasno zapisano da turci kada se budu ponovo vracali na srbske prostore posle 100 godina nece niposto na srbske prostore naseljavati albance iz azije,nazalost pateci zbog poraza turci se nisu toga pridrzavali i sada imamo velikih problema sa albanskim plemenima koja zele da izniknu u nekakvu drzavu.Tu turci moraju da preuzmu istorijsku odgovornost.
Nove investicije stižu u Srbiju pošto su se uverili da je poslovna klima odlična!
@Saša - Srbija je konacno krenula pravom putanjom.
Komentari (22)