Inženjeri sad idu po licencu kod Zorane

Z. R.

12. 04. 2017. u 12:29

Posle pisanja "Novosti", država uvela privremene sankcije Inženjerskoj komori. Kažnjeni jer četiri meseca nisu izdali stručnjacima nijedan sertifikat

Инжењери сад иду по лиценцу код Зоране

Zorana Mihajlović

INŽENjERSKOJ komori Srbije zabranjeno je da u naredna četiri meseca izdaje licence inženjerima! Kako "Novosti" saznaju, Vlada Srbije je prošle nedelje donela zaključak kojim je IKS oduzela povereno pravo da projektantima i urbanistima izdaje stručne sertifikate. Taj posao će umesto nje obavljati Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture. Nadležni su se odlučili na ovaj potez zbog neažurnosti u radu IKS i blokade koja traje već mesecima, a zbog koje trpe mladi stručnjaci koji ispunjavaju sve uslove za licencu, ali je još nisu dobili.

Zbog mnogobrojnih pritužbi na rad IKS, ministarka građevinarstva Zorana Mihajlović je početkom februara oformila Radnu grupu koja je "pročešljala" sve papire i utvrdila mnogobrojne nepravilnosti u radu IKS.

- Od avgusta 2016. do februara ove godine je primljeno 825 zahteva za izdavanje licenci, od kojih je rešen 451. Obrađeno je i pripremljeno još 245 zahteva, a o njima nije još odlučeno. Uopšte nije ni obrađivano čak 129 zahteva - navedeno je u zaključku VS. - To se dogodilo zbog nefunkcionisanja organa Komore. Utvrđeno je da od 2. decembra prošle godine do početka nadzora nije usvojena nijedna odluka o izdavanju licenci, što je osnovni, a time i najvažniji posao IKS. Ispostavilo se da Komora nije u stanju da obavlja poslove od interesa za državu.

Upravni odbor nije usvojio izveštaj o radu izvršnih odbora matičnih sekcija koji su nadležni za pripremu i obrađivanje zahteva za izdavanje licenci sa predlogom odluke. To, kako stoji u izveštaju, ukazuje na neažurnost i nedoslednost u sprovođenju aktivnosti izvršnih organa, čiji članovi za svoje aktivnosti ostvaruju finansijske nadoknade. Kao glavni "krivci" za blokadu IKS navedeni su Upravni i Nadzorni odbog IKS.

"ČEŠLjAĆE" SVE UGOVORE

U Zaključku VS je navedeno da će resorno ministarstvo u narednih 120 dana napraviti izmenu Statuta, a po potrebi i drugih opštih akata Inženjerske komore Srbije. Ministarstvu građevine je naloženo i da preispita celishodnost i zakonitost svih ugovora koje je IKS zaključila sa trećim licima.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (15)

Aki

12.04.2017. 13:11

A ja mislio da je Komora nezavisna organizacija koja štiti interese inženjera, a ne produžena ruka države koja naplaćuje članstvo 7000 dinara i čim joj nešto nije po volji oduzme komori pravo da izdaje licence. Sramota!

Milos

18.04.2017. 01:16

@Aki - Komora ne stiti intres inzenjera i ne sluzi nicemu. Ne zelim nikom da placam 7500 godisnje da bi se bavio poslom za koji sam zavrsio fakultet!

Читалац

12.04.2017. 14:50

Аки прочитај први коментар, све ће Ти бити јасно.

Jova

12.04.2017. 16:32

Zastoj od 4 meseca i ne izdavanje licenci direktno ugrozava kako Ustavno pravo na rad tako i elementarnu egzistenciju.Drago mi je da je drzava resila da se umesa-na strani inzenjera, kojima je potrebna licenca koji trpe (jer sam jedan od njih) a sezona je odavno u jeku , sa projektima. Za svaku pohvalu,jos kada bi znali kada ce kernuti izdavanje licenci (y).

Đura

12.04.2017. 18:53

Vlada ne može "zaključkom" da ukine Zakon o planiranju i izgradnji, niti da ukine ili oduzme povereno pravo Inženjerskoj komori da izdaje licence jer joj Vlada nije to pravo ni poverila već joj je to poverila Narodna skupština Republike Srbije usvajanjem istog zakona. Sve licence koje izda Ministarstvo građevine neće biti u skladu sa zakonom i samim tim su ništavne. Ili ovde sve može?

Jova

12.04.2017. 19:50

@Đura - Sa 22000 clanova i 7500din clanarine,budzet IKS je 180 miliona dinara.Svaka nova licenca je jos 5000 din i 1000 komada na godisnjem nivou, to je jos 5 milona.IKS njie radila svoj posao za koji je bila DOBRO placena, a nisu radili svoj posao a i druge su ogranicavali da rade SVOJ posao.I gde je tu logika!?Cija greska!?

Sima

12.04.2017. 22:38

Sve što se dešavalo proteklih 14 godina u Inženjerskoj komori Srbije nije moglo da se desi bez znanja Dragoslava Šumarca. Bio je i predsednik komore i predsednik Skupštine a to znači uvek u upravi. Vreme će pokazati da je čak i Statut komore prilagodjavao svojoj vladavini i interesima kršeći direktno Zakon o izgradnji. Za svoj rad je upravo 17.03.2017. nagrađen od strane ministra obrazovanja Šarčevića pozivom u Radno telo ministarstva . Zbog toga Šarčević odmah treba da podnese ostavku.

Dule

13.04.2017. 10:49

@Sima - Dok je prof Sumarac bio u Komori, sve je bilo u redu i licence su se na vreme izdavale. A sada, da li on moze biti kriv za vas nerad i nesposobnost da Komoru vodite dalje?

Milos

18.04.2017. 01:19

@Sima - Za vreme tog tvog "genijalca" Sumarca, prestala je obaveza da projektantske i izvodjacke firme zaposljavaju minimum jedno strucno lice, za poslove kojim se bave. Sad preduzetnici Pera i Mika dobijaju tendere, a inzenjeri tezgare i iznajmljuju pecate.

Slovak

13.04.2017. 07:28

ne razumem, zašto licencija? ja sam mašinski inžinjer, radim u nuklearki i niko nije tražio licenciju. to je samo izvor korupcije i treba to ukinut

Zorica

13.04.2017. 10:54

Nije tacno da su izvrsni odbori bili neaktivni. Tu neistinu je plasirao dosadasnji predsednik Komore, Damnjanovic i zbog toga je zatrazena njegova hitna smena sa mesta predsednika. Inzenjeri koji cekaju licence su taoci njegove sujete i revansizma prema neistomisljenicima u Komori.