Ko hoće posao mora da osnuje agenciju
04. 04. 2017. u 19:00
Poslodavci u Srbiji sve češće od kandidata za radno mesto traže da se registruju kao preduzetnici da bi za njih radili

Shutterstock
TRAŽE kadar, ali ne i radnike. Njima su potrebni već registrovani preduzetnici. Poslodavci u Srbiji sve češće od izabranog kandidata za upražnjeno radno mesto traže da osnuje sopstvenu agenciju. Umesto zaposlenom, usluge tako plaćaju njegovoj firmi. Štede na porezima i doprinosima, ali, tvrde upućeni, imaju i trasiran put za eventualno izvlačenje novca iz sopstvenog preduzeća.
Telefonski operateri, programeri, knjigovođe - gotovo da nema profila za koji poslodavac ne bi radije da uposli registrovanog preduzetnika. Knjigovođe objašnjavaju da pritom ne krše zakon.
- Angažovanje radnika tako što on otvara preduzetničku radnju preko koje plaća svoje doprinose, a s poslodavcem ima ugovor o poslovnoj saradnji i mesečno fakturiše svoje usluge poslodavcu, sve je češća pojava i veoma je primetna kod programerskih poslova - objašnjava Jovan Beara, predsednik Poslovnog udruženja "Uvra".
- Nije redak slučaj da strana firma angažuje jednu programersku preduzetničku radnju i da ta preduzetnička radnja organizuje otvaranje većeg broja manjih koje plaćaju doprinose i fakturišu svoje usluge glavnoj preduzetničkoj radnji.
Beara objašnjava da su te preduzetničke radnje uglavnom paušalci i da bez problema podižu gotovinu do šest miliona dinara koji su fakturisani. Po pravilu uredno namiruju obaveze prema državi, što je verovatno i jedan od uslova za saradnju.
- A tako angažovani radnici su jeftiniji od 30 do 40 odsto. I poslodavac ne brine o tome kako da im da otkaz, ne plaća im otpremnine. I verujte, to će biti dominantan oblik angažovanja ljudi vrlo brzo.
- S obzirom na to da paušalac može imati prihod oko 4.000 evra mesečno i da sav iznos, posle plaćanja troškova doprinosa, može podići bez ikakvog pravdanja, postoji mogućnost pranja novca u manjem obimu - dodaje Jovan Beara.
- Ukoliko je puno takvih firmi povezano, onda je moguć i veći obim frekvencije keša. Ove male paušalne radnje uglavnom rade iz svog stana i troškovi su im minimalni.
Prema radniku koji je zaposlen preko svoje preduzetničke radnje poslodavac nema skoro nikakve obaveze iz radnog prava. On sa njegovom agencijom sklapa ugovor i plaća mu uslugu. Nema bolovanja, otpremnine, minulog rada...
- Mislim da još nije to toliko masovna pojava, lično sam čula za dva slučaja, ali je to definitvno pravac u kome ide naše tržište rada - upozorava Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata.
- Vrlo brzo će doći vreme kada će rad na određeno i neodređeno vreme biti izuzetak. Naši poslodavci idu ka što većem profitu i što manjem trošku zaposlenih, a to je posledica nameta države. Opterećenje rada od 63 odsto je, ma šta ko rekao, veće nego u većini zemalja Evropske unije.
Hisar 008
04.04.2017. 19:17
Što pre menjati zakonske odredbe koje ovo dopuštaju.Dugoročno država nećed imati odakle da isplaćuje pokradene penzione fondove, državnu upravu,policiju,vojsku,školovanje na buđžetu, obdaništa,puteve......Imaćemo mali broj ekstremno bogatih i milione nezaposlenih i gladnih.
@Hisar 008 - Imaćemo? A sada, kako je ?
@Hisar 008 - Onog trenutka kad se donese takav zakon, kompletna programerska i najveci deo IT industrije ce se registrovati u nekoj okolnoj zemlji i odande nastaviti. Drzava ce ostati i bez onog prihoda koji ima danas.
@Hisar 008 - @Hisar 008 Prvo promeniti zakon koji dopušta da advokati budu isti takvi paušalci i bez fiskalne kase i naterati stomatologe da izdaju račune, a doktorima da objasne da je protivzakonito raditi na crno i botoks tretirati kao "medicinsku terapiju", a onda vodoti hajku na ITijevce koji ovoj zemlji donose od 1.000-3.000 evra mesečno , a u istoj toj smrdljivoj zemlji bi bili plaćeni 300-500 evra! I ne samo da donose DEVIZE, oni ih i troše u rođenoj zemli za razliku od dušebrižnika koji odnesoše sve!
Ovo je samo deo sveprisutne svetske tendencije da se iz lanca izbacuje jalovi posrednik koji ti samo uzima a ne pruža ništa. Država uzima previše a za uzvrat ne daje ništa. Penzija koju pitanje da li ćemo i dočekati i zdravstveno osiguranje na koje ne treba ni trošiti reči. Po istom principu su planetarni uspeh napravile kompanije kao što su Uber, AirBnB...
Komentari (5)