Posle slava i praznika u banku po kredit
05. 03. 2017. u 17:08
Građani se tokom januara dodatno zadužili za 1,2 milijarde dinara kako bi otplatili ranije uzete pozajmice, koje su već potrošili

GRAĐANI su se tokom januara dodatno zadužili za 1,2 milijarde dinara samo na ime refinansirajućih kredita u banakama. To je 9,35 miliona evra novih zajmova kojim su u potpunosti otplaćeni stari, uz gotovo obavezno podizanje dodatnog iznosa keša. Ovim se, praktično, nastavlja trend koji je bio primetan i u prošloj godini, kada su refinansirajući krediti za stanovništvo zabeležili rast od 52 odsto.
- Najveći rast dinarskih kredita kod građana beleže krediti za refinansiranje postojećih obaveza. Rekordno niske kamatne stope, povećanje limita za zaduživanje i produženje roka otplate omogućili su klijentima da za isti iznos mesečne rate dobiju dodatna sredstva ili da smanje postojeće mesečne obaveze - kaže, za “Novosti”, Zorana Aleksić, direktorka sektora prodaje za stanovništvo, mala preduzeća i preduzetnike Erste banke.
Kako ističe, prema tržišnim podacima o kretanju kamatnih stopa na kredite stanovništu od decembra 2012. godine, kamatne stope za keš i kredite za refinansiranje, i dinarske i kredite indeksirane u evrima, praktično su prepolovljene.
Direktorka odeljenja za razvoj procesa, proizvoda i kanala prodaje za fizička lica Unikredit banke Tanja Radojčić podseća da je u prethodnom periodu zabeležen značajan pad kamatnih stopa na dinarske kredite koji se odobravaju građanima, i to usled pada referentne kamatne stope i velike konkurencije na našem tržištu.
- U poslednjih pet godina, u pojedinim slučajevima kamatne stope su zabeležile pad i do tri puta - ističe Radojčićeva. - Kada je reč o kreditima indeksiranim u evrima, takođe je primetan pad kamatnih stopa, na šta su uticali pad euribora, ali i cene izvora finansiranja.
Rukovodilac za poslovanje sa stanovništvom, marketing i komunikacije Kredi agrikol banke Raško Tomašević kaže da je pad domaće referentne kamatne stope doveo do promptnog snižavanja kamatnih stopa na dinarske kredite čak i do pet odsto u periodu od godinu dana.
- Pad ovih stopa podržala je urednost u otplati naših klijenata, što je dovelo do nižih troškova rizika od očekivanih za ovu vrstu proizvoda - ističe Tomašević. - Rezultat nižih kamatnih stopa je povećana tražnja klijenata za refinansiranje već odobrenih zajmova, čime su građani relaksirali svoje mesečne obaveze prema bankama.
Prema podacima NBS, prosečne kamatne stope na dinarske zajmove su tokom poslednjeg kvartala 2016. godine smanjene za pola procenta, na 10,8 odsto.
PREDNOST DOMAĆOJ VALUTI
DINARSKI gotovinski krediti su daleko atraktivniji za građane u odnosu na one vezane za evro.
- Gotovinski i refinansirajući krediti su praktično uvek u dinarima, bez indeksacije, zato što regulativa NBS za kredite indeksirane u stranoj valuti podrazumeva obavezan depozit od 30 odsto, što klijentima proizvod onda čini neinteresantnim - ističe Raško Tomašević iz Kredi agrikol banke.
Zorana Aleksić iz Erste banke i Tanja Radojčić iz Unikredit banke ističu i značaj rizika od promene deviznog kursa koji kod dinarskih kredita - ne postoji.
Zoran
05.03.2017. 17:18
Vi za slavlje i sport ne stedite. Imate duboku pamet.
***еш било какво славеље укључујући и крсну славу ако мораш да се задужиш да би је славио или да би нормално живео после ње. Нормалан човек се прво одриче журки, гозби и пијанки ако је у финансијским проблемима. Међу нама Србима пчито има оних који наопако резонују. "да ј да се данас ождеремо и ушикамо а после ђемо видети како ћемо и од чега ћемо да живимо ..."
Tako se tone sve dublje i dublje,gledajte da sebi ne dozvolite to.
@Vlada Legenda - al' šta vredi, kad se država zadužuje u naše ime...
Ropstvo do smrti........
Komentari (9)