Smederevska Železara pod sankcijama Evropske komisije

Beta

27. 01. 2017. u 18:17

Odluka Evropske komisije (EK) da uvede antidamping namete za čelične proizvode iz Kine odnosi se i na čelik iz njihove Železare u Smederevu

Смедеревска Железара под санкцијама Европске комисије

Foto N.Živanović

BEOGRAD - Odluka Evropske komisije (EK) da uvede antidamping namete za čelične proizvode iz Kine odnosi se i na čelik iz njihove Železare u Smederevu, rekao je danas konsultant za strana ulaganja Mahmud Bušatlija.

On je agenciji Beta rekao da se odluka "prema slobodnim tržišnim mehanizmima odnosi na sve čeličane koje su u kineskom vlasništvu, a smederevska jeste, jer su kupili 98 dsto imovine i ako bi hteli da pregovaraju sa Evropom, to moraju da urade oni jer država Srbija nema legitimitet".

"Mislim da Kinezi nisu kupili Železaru u Smederevu da bi izvozili čelik u Evropu, jer ne bi ni bili konkurentni sopstvenom čeliku iz Kine, već da bi bila logistika poslovima koje planiraju u Srbiji", kaže Bušatlija.

Na Koridoru 11, prema njegovim rečima, biće više mostova za gradnju za koje će biti potreban čelik, a autoputevi zahtevaju takođe dosta čelika koji će se proizvoditi u Železari u Smederevu, što je jednostavnije nego da se uvozi iz Kine i čeka šest meseci.

"Nije dobro jedino to što će se taj čelik plaćati devizama, jer se svi veliki infrastrukturni objekti grade kreditima", kaže Bušatlija.

Evropska komisija saopštila je danas da je uvela amtidamping namete za čelične proizvode iz Kine i Tajvana kako bi sprečila da preplave evropsko tržište čelika.

Za kineske proizvode će sada nameti biti od 30,7 do 64,9 odsto, a za tajvanske 5,1 do 12,1 odsto.

Evropska komisija je saopštila da je "nezabeležen broj odbrambenih trgovinskih mera uveden zbog nefer uvoza čeličnih proizvoda".

Od 39 antidamping mera EU, kao i mera protiv podsticaja, 17 je uvedeno za proizvode iz Kine.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (9)

maniks

27.01.2017. 19:01

EU nije u interesu da se Srbija razvija i to je kraj .price. Sva sreca sto ce za godinu ili godinu ipo EU biti proslost.

Posmatrač iz Nemačke

30.01.2017. 00:03

@maniks - Za pametne političare EU je davno postala prošlost. Samo naši političari srljaju u EU kao muve bez glave. Valjda i zato što je nedavno naš premjer na TV tvrdio da tako postupa jer je pametan. (poseta Klintonovima pred SAD-izbore) Verovatno ta izjava indirektno važi i za pristup bankrotnoj EU! Znači, u vladi sve sami pametnjakovići. Videćemo gde će nas dovesti njihova "pamet".

maxzsa

27.01.2017. 20:04

Eh, kad EU treba da nas brani od nas samih i nepovoljnih (tajnih) ugovora koje sklapamo .

2 gr mozga

28.01.2017. 06:07

Ako sam dobro razumeo prodali smo imovinu železare dakle, deo svoje zemlje Kinezima za sitne pare da bi oni proizvodili čelik za naše potrebe i prodavali nam skuplje nego svoj čelik iz Kine. Jedina pogodnost što ga ne čekamo šest meseci. Vrlo "mudar" potez na štetu naroda, jer mi sada ne budžetom već većim cenama čelika plaćamo gubitak koji pravi železara. Za jednu godinu gubitka železare mogli smo sa po 20000eura otpremnine da zbrinemo svih 5000 radnika i dobiti uzorne voćare na tom terenu.

Belac

28.01.2017. 10:31

@2 gr mozga - Lose ste razumeli. 5000 vocara treba da cekaju 5+ god da voce poraste, a troskovi svakodnevno dolaze. Zelezara svojim izvozom donosi porez drzavi, placa radnike, osiguranja i jaca dinar( odnosno usporava slabljenje posto je ostatak industrije u haosu). To sto sada kinezi prodaju nama celik po skupljim cenama je njihova stvar, a kupci mogu da kupe od koga zele, ukljucujuci i od drugih kineskih fabrika, koje u Srbiji nisu pod sankcijama. To se zove otvoreno trziste.

Mijo

18.07.2017. 17:27

Mi proizvodimo nas celik,u nasoj-kineskoj zelezari,u nasoj drzavi. Kupujemo Taj nas celik u nasoj drzavi I placamo ga u devizamo.Odakle te Devize. Odakle pare,Kada njih ne proizvodimo.