Šoškić i Sertić u upravi Kineske banke
11. 01. 2017. u 07:49
Jedna od vodećih kineskih banaka, koja počinje sa radom u Srbiji, formirala menadžment. Član Upravnog odbora i Slaviša Aleksić sa iskustvom iz Karićeve Astra banke

Sedište Kineske banke u Novom Beogradu Foto V. Danilov
Kineska državna banka (Benk of Čajna) u utorak je zvanično dobila dozvolu za rad od Narodne banke Srbije i formirala je menadžment u kome će pored kineskih sedeti i naši predstavnici. Predsednik Izvršnog odbora je Liu Sijaofei, a član Slaviša Aleksić, po struci bankar sa iskustvom iz Findomestik i Karićeve Astra banke. Predsednik Upravnog odbora je Čen Hijaju, a članovi, Dejan Šoškić, kao nezavisan član, inače bivši guverner NBS i profesor Ekonomskog fakulteta u Beogradu. Pored njega, takođe kao nezavisan član je i Željko Sertić, bivši ministar privrede, a sada direktor Razvojne agencije Srbije. Ostali članovi UO su i Džang Gang i Agnes Erdos.
Kineska državna banka počeće sa radom vrlo brzo,najkasnije do kraja januara, a smeštena je u Novom Beogradu, u Ulici Zorana Đinđića, u zgradi u kojoj je ranije bila Banka Inteza. Ova banka, inače peta najveća na svetu, finansiraće kineske i naše kompanije koje će zajednički nastupati i na trećim tržištima. Osnivač nove banke na teritoriji Srbije - Benk of Čajna (Hungary) Ltd. započeo je proceduru dolaska u Srbiju 19. oktobra. Preko svojih pravnih zastupnika podneo je zahtev Narodnoj banci Srbije za davanje preliminarnog odobrenja za rad u Srbiji.
Planovi osnivača su da se svi postupci, kao i registracija, završe do kraja 2016. godine, kako bi banka otpočela s radom početkom 2017. godine. Rešenje NBS je dobijeno 20. decembra.
- Sasvim je očekivano da kineske banke prate svoje firme koje posluju u drugoj zemlji, pogotovo kada su u pitanju veliki infrastrukturni poslovi, jer se lakše i brže dolazi do kredita i garancija, kao i do povoljnijih kamata - ističe Đorđe Đukić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. - To je dobro i za naše firme koje rade kao podizvođači, kako u zemlji, tako i u inostranstvu.
.jpg)
Kineze posebno interesuje saradnja u oblasti izgradnje infrastrukture, privatizacije državnih preduzeća, rudarstva, energetike i turizma. Kineske firme koje rade u Srbiji sada će dobiti oslonac, ali se to odnosi i na naša preduzeća koja nabavljaju kinesku robu i opremu.
.jpg)
STANOVNIŠTVO
KAKO je najavila Jorgovanka Tabaković, guvernr NBS, Benk of Čajna će raditi i sa stanovništvom. Koje usluge i pod kojim uslovima će ponuditi našim građanima još se ne zna, za početak finansiraće preduzeća.
istoričar
11.01.2017. 09:00
udbaši će konačno privatizovati celu srbiju.ostali su maska.
"nakon funkcije ministra i guvernera, ne sme da obavlja poslove... najmanje 5 godina..." Nekad je bilo. Srbijo međ' šljivama.
@A gde je ono - promenjeno odavno na sest meseci....drugim recima moze ko god.
@A gde je ono - E,ne moze ko god!Ovo je Srbija!Moze covek koji je svoje tri privatne firme odveo u bankrot,ali se uprkos tome peo na karijernoj lestvici...predsednik PKS,ministar privrede,direktor Fonda za razvoj....i sad jos i bankar?!
U Kini koliko znam nema stranih banka za sad osim u Hong Kong
Komentari (6)