Kineska banka dogodine u Srbiji
19. 11. 2016. u 12:00
Državna banka najmnogoljudnije zemlje na svetu dobila dozvolu za rad u našoj zemlji. To će biti centrala za čitav Balkan, najavio premijer Vučić

Shutterstock
KINESKA državna banka (Benk of Čajna) osniva banku u Srbiji koja će početi s radom, kako je najavio premijer Aleksandar Vučić, 20. januara sledeće godine. Izvršni odbor NBS doneo je u petak rešenje kojim je dato preliminarno odobrenje za osnivanje ove banke u Srbiji koja će poslovati pod imenom Benk of Čajna, akcionarsko društvo Beograd. Inače, ona će biti centrala za Balkan i istočnu i zapadnu Evropu. S predstavnicima Kineske državne banke u petak je razgovarao i premijer Srbije.
- Davanjem preliminarnog odobrenja okončana je prva faza postupka za osnivanje ove banke. Sledi druga faza, u kojoj će naša centralna banka dati dozvolu za rad ovoj banci na osnovu zahteva osnivača koji je dužan da ga podnese u roku od 60 dana od dana kada je primio ovo odobrenje. Nakon dobijanja saglasnosti, osnivač će, u ime banke u osnivanju, obavljati poslove koji se odnose na ispunjenje uslova neophodnih za dobijanje dozvole za rad banke i njen upis u registar privrednih subjekata u Srbiji. Nakon toga banka će moći da otpočne s redovnim poslovanjem na teritoriji Srbije - ističu u NBS.
Vlasnik osnivača banke u Republici Srbiji - Benk of Čajna Hungari Kloz Ltd. iz Mađarske je Benk of Čajna Ltd. iz Kine, koja je među prvih pet banaka u svetu po vrednosti tržišnih transakcija. Banka u Srbiji će, kako je planirano, biti centrala za Balkan i istočnu i zapadnu Evropu.
- Sasvim je očekivano da kineske banke prate svoje firme koje dolaze u jednu zemlju, pogotovo kada su u pitanju veliki infrastrukturni poslovi, jer se lakše i brže dolazi do kredita i garancija, kao i do povoljnijih kamata - ističe Đorđe Đukić, profesor na Ekonomskom fakultetu u Beogradu. - To je dobro i za naše firme koje rade kao podizvođači, kako u zemlji, tako i u inostranstvu.
OSLONAC
KINEZE posebno interesuje saradnja u oblastima izgradnje infrastrukture, privatizacije državnih preduzeća, rudarstva, energetike i turizma. Kineske firme koje rade u Srbiji sada će dobiti banku koja im je oslonac, ali se to odnosi i na naša preduzeća koja nabavljaju kinesku robu i opremu.
Milos
19.11.2016. 12:27
Izgleda da ono sto zapad nije mogao ratovima i lukavstvom, Kinezi ce uraditi parama. Na istoku se sunce radja, valjda ce nas osvetleti i ogrejati, dosta je tame ovde bilo.
rado cu im poveriti svih tries evra
Надам се да ће имати натпис и на српском језику, и да ће пословати на српском језику. Недавно је једна руска банка почела да се рекламира на српском језику, видео сам рекламе у бусевима ГСП. Мора се поштовати држава-домаћин и њен службени језик. Тамо где има државе.
Ko moze ovakvoj zemlji da pomogne kad ona sama sebe jede :milion cinovnika raznih politickih a ne profesionalnih kvaliteta od kojih preveremenim penzionisanjima je nastalo preko 2.5 miliona penzionera koji mogu konju rep da iscupaju ...dok u isto vreme svi moguci srpski meidji bacaju drvlje i kamenje po jedinom realnom privatnom sektoru .Nece ovaj narod da radi (svaka cast manjini od 20 tak posto koja realno radi)
Komentari (4)