PORAŽAVAJUĆI PODACI: Izvozimo šnicle na gram
09. 11. 2016. u 20:31
U svet smo poslali samo 1.130 tona goveđeg mesa, što je poražavajuće malo. I uvoz svinjetine znatno niži, jer se cena izjednačila sa onom u EU

IZ godine u godinu Srbija izvozi sve manje mesa. Sredinom osamdesetih smo u svet slali gotovo 20.000 tona "bejbi bifa", a danas 20 puta manje. Ove godine iz naše zemlje izašlo je tek 1.130 tona goveđeg mesa, od čega je samo 450 tona otišlo u EU, a ostatak u zemlje CEFTA regiona. Vrednost izvoza bila je oko 4,9 miliona dolara. Ništa bolja nije bila ni prošla godina, kada je u inostranstvo otišlo 1.350 tona ovog mesa, u vrednosti od 5,8 miliona dolara.
Prema rečima Nenada Budimovića, sekretara Odbora za poljoprivredu Privredne komore Srbije, ovo su poražavajući rezultati i naša zemlja bi trebalo da se pozabavi pitanjem govedine.
- Srbija nije konkurentna sa cenom, a nemamo ni dovoljan broj grla u tovu - objašnjava Budimović. - Trebalo bi primeniti sistem krava-tele, koji će biti usmeren na proizvodnju "bejbi bifa". To je kvalitetno meso koje direktno ide u rashladne vitrine, ne zamrzava se i zato ima visoku cenu. Od početka godine uvezli smo iz zemalja EU oko 790 tona goveđeg mesa, u vrednosti od 3,4 miliona dolara. Prošle godine taj uvoz je bio 1.370 tona.
Podaci Privredne komore Srbije pokazuju da smo u 2015. godini uvezli 20.100 tona svinjskog mesa, u vrednosti od 46,6 miliona dolara. Najviše se uvozilo iz Španije, Mađarske i Nemačke. Iste godine izvezli smo 12.000 tona svinjetine, u vrednosti od 27,7 miliona dolara. Naša svinjetina završila je u Rusiji, Makedoniji i Crnoj Gori. Od početka godine uvezli smo 12.600 tona, a izvezli 3.390 tona svinjskog mesa.
- Uvoz svinjskog mesa ove godine će biti znatno niži, jer se cena izjednačila sa zemljama EU, pa naše firme nisu imale potrebu da dodatno plaćaju carinu i transport - ističe Budimović. - Živinskog mesa prošle godine smo uvezli 11.850 tona iz Bosne i Hercegovine, Poljske i Francuske. A izvoz u 2015. godini bio je 6.000 tona, a živinsko meso iz Srbije završilo je u Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini. Ove godine uvezli smo 6.678 tona živinskog mesa i to iz Nemačke, BiH i Francuske.
Prema rečima Budimovića, uvoz mleka i mlečnih proizvoda biće na nivou prošle godine. I po količini i po ceni. Tržište u EU je zbog velikih viškova pretvorilo mleko u mleko u prahu i plasiralo sve na kinesko tržište i Južnu Ameriku. To je, smatra sagovornik, spaslo srpsko mlečno govedarstvo, pa nije došlo do većeg uvoza što je i bila pretnja.
- Živinsko meso proizvedemo oko 95.000 tona godišnje, ali malo izvezemo - objašnjava Budimović. - Nedostaje nam tržište jer naša piletina ne može u EU, zbog kontrole na salmonelu, pa trgovina ovog mesa najviše ide kroz CEFTA region, BiH i Crnu Goru.
NEKAD I SAD
GOVEDINU smo sredinom osamdesetih, kako priča agroekonomista Milan Prostran, prodavali najviše Italijanima i Grcima.
- Stočari u Srbiji tada su imali veliki tov i sve se odvijalo u okviru zadruga - objašnjava Prostran. - Devedesetih godina imali smo dva miliona goveda, a sad nešto manje od milion. Tada smo imali i 950.000 krava muzara, sad ih je duplo manje. Govedarstvo je najviše stradalo kada su nam 1992. godine uvedene sankcije. Proizvodnja je tad pala, a danas je potrebno mnogo da se uloži, jer su većina klanica mrtve.
koyo
09.11.2016. 20:50
Ne znam šta je tu čudno!? Pa država je sve uradila što je mogla da kompletno uništi stočarstvo. Još je ostalo malo entuzijasta koji se bave istim. Prekomerni uvoz najgoreg mesa koji se može naći u prodaji kod nas, tuga jedna!
Zabraniti uvoz i resiti problem.Dobicemo domace i mnogo zdravije nego uvozno,automatski povecace se broj grla.
Sreca da je premijer na vreme uvideo da smo glupi,lenji i nesposobni pa je odmah reagovao dovodeci strance da po Srbiji otvaraju farme svinja.
Izvozimo "zdravo" meso, a uvozimo meso zivotinja hranjenih GMO hranom, "pucano" hormonima, antibioticima, pa bolje je da nista ne izvozimo.
@Dove - Ja sam odavno rekao,da su trgovine pune proizvoda koji sadrže GMO sastojke,sve to ulazi na mala vrata..............
Komentari (12)