U auto-puteve i pruge 734 miliona evra
05. 11. 2016. u 09:54
Srbija potpisala niz komercijalnih i ugovora o finansiranju sa kineskim partnerima, predsednik Vlade ocenjuje da je Samit u Rigi bio veoma uspešan za našu zemlju

U ime Vlade ugovore sa kineskim partnerima potpisala je Zorana Mihajlović, ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Foto Tanjug, AP
REŠENjE za Rudarsko-topioničarski basen "Bor" još nije konkretizovano, ali je Kina poslala svoju najmoćniju kompaniju da se time bavi i to je za Srbiju jedna od ključnih stvari - rekao je predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić, posle sastanka sa kineskim premijerom Li Kećijangom.
Bilateralni susret Vučića i Li Kećijanga održan je uoči samita "Kina plus 16 zemalja centralne i istočne Evrope" u Rigi.
Vučić je novinarima rekao i da je zamolio Li Kećijanga da pomogne oko RTB "Bora" na sličan način kao što su nam pomogli oko Železare Smederevo. Prvi čovek srpske vlade je dodao da je bilo reči i o "Petrohemiji", kao i da je pozvao kineskog premijera da opet poseti Srbiju.
Li Kećijang je istakao zadovoljstvo saradnjom dveju zemalja i istovremeno poželeo uspeh Srbiji u daljem napretku.
- Naši narodi su se uvek međusobno poštovali, a mi smo danas veoma srećni zbog vašeg ekonomskog napretka - istakao je kineski premijer.
Dva premijera razgovarala su o saradnji Srbije i Kine, napretku i konkretnim rezultatima postignutim nakon posete Li Kećijanga našoj zemlji, u decembru 2014. godine. Vučić je obavestio Kećijanga o sporazumima koje su dve zemlje potpisale u Rigi, o infrastrukturnim projektima koji su u toku i naglasio da je Srbija veoma ponosna na saradnju sa NR Kinom.
- Bez vaše podrške ne bismo uspeli da prebrodimo teškoće. Vaša uloga u preuzimanju Železare Smederevo ekonomski je spasla Srbiju - rekao je premijer Vučić.
On je ponovio da je sa Kećijangom pričao o ključnim stvarima, među kojima je i "Petrohemija", ali i napomenuo da se razgovara i sa drugim partnerima, kao što je Iran.
- Želimo da rešimo sve te nagomilane probleme - sva ta problematična preduzeća, koja nisu rešavana, nego svaljivana na državnu grbaču i pleća naroda - rekao je Vučić. - Sa tim mora da se prekine. To je uslov za napredak srpske ekonomije.
Osvrćući se na Samit, Vučić je ocenio da je veoma važno što je sastanak u Rigi prilika da se sa svima razgovara. U tom smislu Vučić je rekao da je razgovarao i sa albanskim premijerom Edijem Ramom, a prvi put se na marginama samita susreo i sa hrvatskim kolegom Andrejom Plenkovićem.
- Mislim da stvari idu dobro. Videćemo rezultate u nekom periodu koji dolazi, ali mislim da smo dobar posao za našu zemlju ovde obavili - zaključio je Vučić.
Potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović u subotu je u ime Vlade Srbije potpisala komercijalne i ugovore o finansiranju više projekata u iznosu od 734 miliona evra.
- To je najveći iznos koji mi potpisujemo u infrastrukturnim projektima - rekla je Mihajlovićeva novinarima u Rigi.
Ona je dodala da je obezbeđeno finansiranje deonice Surčin-Obrenovac, i to počinje da se radi u martu naredne godine. Prema njenim rečima, Srbija je potpisala komercijalne ugovore za prvu deonicu modernizacije pruge Beograd - Budimpešta, odnosno deonicu Beograd - Stara Pazova vrednu 319 miliona evra i ugovor za obilaznicu oko Beograda od 207 miliona evra.
- To je projekat koji Srbija čeka sigurno 30 godina i očekujem sredinom naredne godine da počnemo sa radovima - rekla je Mihajlovićeva.
Ministarka je sa predsednikom Eksim banke Liju Lijangom potpisala ugovor o finansiranju izgradnje auto-puta Surčin-Obrenovac vredan 208 miliona evra.

Potpredsednica Vlade, zajedno sa direktorom JP "Putevi Srbije", potpisala je sa kineskom kompanijom "Power Construction Corporation of Cina" komercijalni ugovor za nastavak izgradnje obilaznice oko Beograda vredan 207 miliona evra. Ovim ugovorom obuhvaćeni su radovi na deonici od Ostružničkog mosta do Bubanj Potoka. Ugovor predviđa i da domaće kompanije učestvuju u radovima sa 49 odsto.
Mihajlovićeva je, u okviru Petog samita šefova vlada Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope, koji se održava u Rigi, potpisala i Memorandum sa kineskom kompanijom "Huawei", o saradnji na razvoju sistema upravljanja i telekomunikacija u saobraćaju i infrastrukturi.
U srpskoj delegaciji u Rigi koju je predvodio premijer Vučić bili su i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.

SA BORISOVIM O GASU
PREMIJER Vučić sastao se u Rigi sa predsednikom Vlade Bugarske Bojkom Borisovim, sa kojim je razgovarao o odnosima dveju zemalja, izgradnji gasnog interkonektora i zvaničnoj poseti bugarskog premijera Srbiji. Vučić i Borisov razgovarali su i o izgradnji infrastrukturnih projekata i završetku auto-puta Beograd-Sofija.
Borko
05.11.2016. 12:12
Dobro da budu jutros i neke lepe vesti.
Svaki sporazum potpisan sa Kinom je značajan za Srbiju. Postaćemo veliko gradilište u Evropi.
Od velikog su znacaja za Srbiju ovi sporazumi, jos kada bi nam Kina pomogla i za Rtb Bor to bi bile sjajne vesti.
Srbija ne gubi vreme. Ovo su jako vazni ugovori za Srbiju.
Od velikog je znacaja ekonomska saradnja sa Kinom.
Komentari (23)