KOMENTAR: Paraziti

Dušan Stojaković

01. 11. 2016. u 13:00

Poslednjih decenija Srbija je u državne gubitaše godišnje prosipala u proseku po milijardu evra

КОМЕНТАР: Паразити

Dušan Stojaković

POSLEDNjIH decenija Srbija je u državne gubitaše godišnje prosipala u proseku po milijardu evra. Poslednjih godina ove dotacije su se smanjile, ali se broje stotinama miliona evra. Ipak, ostaje neumoljiva matematika da su građani dali ili se zadužili bar 20 milijardi evra da bi neke nerentabilne firme opstale.

Bogate zemlje bi možda mogle sebi da priušte takav luksuz. Siromašna Srbija to sebi svakako ne bi smela da dopusti. Nikako!

Ipak, i to se dogodilo. Naprednjačka vlast, predvođena premijerom Aleksandrom Vučićem, zapretila je da će se ovakvoj praksi stati na put. Zavrnula je slavinu, ali pod pritiskom pada zaposlenosti je popustila. U nameri da gubitaše ušminka za prodaju, nastavili su da im pomažu. Preuzimali su dugove, ali uzalud. Bezobrazni i bahati rukovodioci su ovu dobru nameru protumačili kao slabost. Nastavili su po starom. Živeli na visokoj nozi i još se drznuli da lažu. Da predaju falš bilanse. Dokle?

Nigde na svetu ne rade fabrike koje prodaju jeftinije proizvode od cene proizvodnje. Sve što je poslednjih godina proizvodila "Petrohemija", izuzev poslednjih godinu i po, kada je pala cena osnovne sirovine - benzina, prodavano je ispod cene. Porezi i gas se nisu plaćali, pa su dugove namirivali građani Srbije. Iako je ove godine Vlada pokrila sto miliona evra duga ovog giganta, njihov minus je 400 miliona evra. Pa, ne može više tako!

Ili što pre privatizovati gubitaše, ili ih likvidirati. Jer dok svaki građanin plaća njihovo postojanje, nema nam napretka. Nema značajno većih plata i penzija, nema kvalitetnog obrazovanja i zdravstva. A bez toga ni opstanka naroda i nacije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Jelena

01.11.2016. 14:08

Firme se mogu lako ugasiti a šta će biti sa radnicima. Prvo je potrebno promeniti te bahate koji vode firme dovesti novo rukovodstvo koje će raditi tek onda videti dali vredi da ostane državi ili je prodati i zaraditi neki dinar od toga

Sanja S

01.11.2016. 14:48

Potrebno je spasiti sve što se spasiti može, kao i otvaranje novih fabrika i novih radnih mesta.

Milena9

01.11.2016. 16:36

Drzava je pokusala da pomogne ovim fabrikama, ali su njihovi rukovodioci tu pomoc samo iskoriscavali.