I MMF za rast plata i penzija

D. I. K.

23. 09. 2016. u 17:40

Šef misije MMF za Srbiju Džejms Rouf kaže da ima prostora za povećanje primanja. Fiskalni rezultati omogućiće povišicu radnicima i penzionerima

И ММФ за раст плата и пензија

MEĐUNARODNI monetarni fond dozvoliće Srbiji da poveća penzije i plate zaposlenima u javnom sektoru, ali će ovi procenti biti skromni. Ovo proizilazi iz izjave Džejmsa Roufa, šefa misije MMF koja je u Beogradu boravila prethodnih pet dana. Misija je, naime, pozitivno ocenila fiskalne rezultate koje je Srbija ostvarila u periodu trajanja programa sa ovom institucijom i najavila razgovore o budžetu za 2017. prilikom idućeg dolaska u oktobru.

- Razmotriće se potencijalne upotrebe prostora koji se otvara zahvaljujući fiskalnim rezultatima koji su bolji od očekivanih, pored ostalog i za umerena i targetirana povećanja plata u javnom sektoru i penzija, dodatne investicije u ključnim prioritetnim oblastima ili za druge stavke potrošnje kojima se unapređuje rast - izjavio je Džejms Rouf. - Promene plata i penzija treba da uzmu u obzir okruženje sa veoma niskom inflacijom koje je pomoglo da se očuva kupovna moć i poveća životni standard, kao i potrebu da se obezbedi stroga kontrola tekuće javne potrošnje.

Rouf ističe da je postignuta saglasnost sa srpskim vlastima da smanjenje javnog duga treba da ostane prioritet, kao i da treba da se nastavi sa postepenim fiskalnim prilagođavanjem. Upravo će, u tom okviru, da se razgovara i o najavljenom rastu plata i penzija. U fokusu interesovanja predstavnika MMF bila je i racionalizacija javne uprave i reforma sistema zarada u javnom sektoru.

Iako je, sa strane Srbije, bilo izjava zvaničnika da će penzije i plate porasti tokom ove, očekuje se da će najavljena povećanja da zažive od početka iduće godine. Jer, ovo povećanje mora da bude opredeljeno budžetom za 2017. godinu. Odluka o tome mogla bi da bude doneta posle sledeće kontrolne misije MMF, koja u Beograd stiže u oktobru. Ministar rada Aleksandar Vulin juče nije hteo da precizira rok za povećanje plata i penzija, samo je istakao da će to biti "u najskorijem roku".

- Nisam neozbiljan čovek da bih mogao da kažem da će povećanje plata biti 1. novembra, to bi bilo nekorektno sa moje strane - rekao je juče Vulin novinarima, odgovarajući na pitanje da li će plate u javnom sektoru biti povećane do tog roka.

Ekonomista Milojko Arsić nedavno je napomenuo da rast penzija i plata u javnom sektoru mora da bude u skladu sa rastom BDP.

- Dobro stanje u budžetu Srbije omogućava rast plata u javnom sektoru i penzija, ali to povećanje mora da bude manje od rasta BDP koji će ove godine iznositi tri odsto - ocenio je Arsić.

UBRZAN OPORAVAK

- Ekonomski oporavak Srbije nastavlja da se ubrzava, podržan poboljšanim poverenjem i uspešnim rezultatima programa - ističe šef misije MMF Džej izazovi.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (7)

Velja

23.09.2016. 18:12

Svi znamo da je ovo najveci sunovrat u svim porama drustva,nesto sto nismo mogli da sanjamu u najgorim nocnim morama

Miodrag

23.09.2016. 22:37

Prvo treba vrati onima kojima je nezakonito uzeto a onda se mogu hvaliti povećanjem.

Tadijakadija

24.09.2016. 13:50

Баш ме не чуди , што је ММФ дозволио повећање пензија и то највеће процентуално повећање малих пензија.Схватам да они имају хуману мисију и да им је циљ да пензионери малих пензија могу да живе од тих својих пензија.

nalim

25.09.2016. 02:18

Naravno da pravi domacin prvo vrati dug, a to je u ovom slucaju smanjenje plata i penzija, pa onda planira sta moze dalje.Medjutim i na zalost to u nasem ekonomskom i politickom sistemu nije slucaj. Valjda ce se i to promeniti do moje stote godine zivota, BRE..