Toza Marković izašao iz stečaja

M. Ivetić

16. 08. 2016. u 15:00

Kikindska fabrika crepa i keramičkih pločica prebrodila najveću krizu u svojoj istoriji. "Srbijagas" se dogovorio sa ostalim poveriocima o odlaganju izmirenja obaveza na 10 godina

Тоза Марковић изашао из стечаја

FABRIKA crepa i keramičkih pločica "Toza Marković", nakon tačno dve godine, četiri meseca i četiri dana, izašla je iz stečaja, prebrodivši tako najveću krizu u svojoj istoriji dugoj vek i po. Nije više akcionarsko društvo sa privatnikom kao gospodarem, već društvo sa ograničenom odgovornošću, u kojem je država većinski vlasnik.

Ovaj nekadašnji privredni gigant, koji je u potpunosti upropašćen nakon završenog postupka privatizacije pre 11 godina i prodaje Dejanu Babiću, vlasniku beogradske firme ITH, preuzima "Srbijagas". Tako su se u Privrednom sudu u Zrenjaninu dogovorili najveći poverioci - bankari i poslovodstvo ovog državnog javnog preduzeća. Svima njima "Toza" je ostao dužan oko 50 miliona evra, što je skoro duplo više od sume koju je Babić izdvojio kada je 2005. preuzeo većinski paket akcija.

U "Srbijagasu" su odlučili, a s tim su se saglasili ostali poverioci, da 20 miliona evra, koje im odavno duguje TM, pretvore u akcije. Tako je "Srbijagas" postao najveći pojedinačni vlasnik sa oko 40 odsto kapitala, pa je, u sudu, prilikom usvajanja plana o reorganizaciji firme kojom se odlaže izmirenje obaveza u narednih 10 godina s grejs-periodom od godinu dana, dogovoreno da ovo JP preuzme staranje nad TM.

Sada je prvi čovek "Srbijagasa" i istaknuti funkcioner SPS-a Dušan Bajatović - apsolutni gospodar "Toze Markovića". Na prvoj skupštini, izabran je za predsednika Nadzornog odbora TM. Za direktora TM, Bajatović je postavio svog partijskog kolegu Vladimira Ilića, koji je, opet, za svoje prve saradnike predložio, i dobio, drugove socijaliste - Miroslava Kresoju - za tehničkog, a Đorđa Tešina - za finansijskog rukovodioca. U Kikindi se, inače, Bajatovićev tim doživljava kao iznenađenje i s rezervom, jer su njegovi aduti bez ozbiljnijih rezultata u privredi. Ilić se, konkretno, nije najbolje snašao u privatnom biznisu, pa je iz njega pobegao u politiku.

RADNICIMA OTKAZI, PA UGOVORI

SA svih 600 stalno ili privremeno zaposlenih koji su bili na radnom mestu i tokom stečaja, novo poslovodstvo TM formalno raskida radni odnos, a potom se pojedinačno potpisuje novi ugovor o radu - na tri meseca. Radnici su dosad primali minimalac, a ubuduće mogu da očekuju platu od 30.000 dinara.

I BABIĆ MEĐU VLASNICIMA

srbija ima komotnu vlasničku i upravljačku strukturu u "Tozi". Među većim vlasnicima je i dalje Dejan Babić, gazda firme ITH, koji je, do momenta stečaja imao 50,05 odsto akcija. Sada, nezvanično saznajemo, preko posrednih firmi, ovaj kontroverzni biznismen kontroliše oko 10 odsto "Tozinog" imetka.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije