KOMENTAR: Slamarica

Dušan Stojaković

18. 05. 2016. u 12:55

Do pre nekoliko godina bankari su se utrkivali kako da privuku klijente. Nudili su kamate na oročenu deviznu štednju i preko osam odsto na godišnjem nivou

КОМЕНТАР: Сламарица

DO pre nekoliko godina bankari su se utrkivali kako da privuku klijente. Nudili su kamate na oročenu deviznu štednju i preko osam odsto na godišnjem nivou! U nedeljama štednje stotine štediša čekale su ispred banaka samo da polože devize. Ljudi su čak prodavali stanove i oročavali uloge, jer je štednja bila najbolja zarada.

Ali, godine u kojima su imućniji dolazili do lakog keša brzo su prošle. Zahvaljujući globalnoj ekonomskoj krizi, svetske i evropske centralne banke su do te mere pojeftinile novac i štampale nove apoene kako bi oporavile posrnule privrede. Novac je postao jeftin i lako dostupan.

Srpski bankari koje su tajkuni ojadili uzimajući kredite koje ne mogu ili neće da vrate odlučili su više da ne rizikuju. Poučeni iskustvima od Agrobanke, preko Privredne, pa sve do Univerzal banke, kojima su ključ u bravu upravo stavili nezajažljivi bogataši i nesposobni "finansijski stručnjaci", opredelili su se da zarađuju samo na najsiromašnijima. Njima nude keš kredite i deru im kožu s leđa zelenaškim kamatama na dozvoljene minuse, bez kojih Srbi teško da mogu da sastave kraj s krajem. Godišnje kamate za odlazak "u crveno" idu i do 40 odsto, pa ko je onda lud da vrti pare sa minimalnim procentima.

Zato vest da je jedna od najvećih banaka u Srbiji objavila da više ne oročava devizne depozite skoro da nikog nije iznenadila. Proizilazi da je u današnjem savremenom sajber svetu u kojem vlada onlajn bankarstvo, slamarica ili obična čarapa ostala najsigurnije mesto gde se čuva ušteđevina. Jer, kako je krenulo, bankari će početi da naplaćuju i ležarinu novca na računima.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije