Od malina 280 miliona $

A. Delić

09. 05. 2016. u 11:32

Naša zemlja, sa 110.000 tona "crvenog zlata", daje četvrtinu svetske proizvodnje

Од малина 280 милиона $

OD izvoza malina lane je Srbija imala dobit od 280 miliona dolara. Sa proizvodnjom od 110.000 tona ovog proleća, naši malinari dosegli su vrh svetske liste, zbog čega je Vlada Srbije spremna da investira u prerađivačke kapacitete, ali i u podizanje novih malinjaka - rekao je ministar privrede Željko Sertić na 10. svetskoj konferenciji proizvođača i prerađivača malina koji se održava u Šapcu.

Na skupu su prisustvovali malinari iz Australije, Bugarske, Kanade, Čilea, Kine, Engleske, Francuske, mađarske, Poljske, Škotske, SAD. Predsednik Svetske organizacije proizvođača i prerađivača maline Antonio Dominges podsetio je da je ova organizacija nastala iz velike potrebe za razmenom znanja i iskustava.

Prema njegovim rečima, Srbija, sa 110.000 tona malina, daje četvrtinu svetske proizvodnje od ukupno 420.000 tona. Gajenje malina upošljava mnogo ljudi, a na njoj su često angažovane čitave porodice, kojima je ovo značajan izvor prihoda. Zbog te okolnosti, kao i činjenice da je malina ekološki zdrava hrana, potrebno je promovisati je u celom svetu.

- Malinarstvom se bavim od svoje desete godine, a trenutno imam 35 ari malinjaka. Desna ruka u savetovanju su nam hladnjačari i zaštitari, po čijim programima radimo, a odstupanja nema. Po jednom aru proizvedem oko 285 kilograma, a cenom od 216 dinara bio sam prezadovoljan - kaže Dragan Marjanović, proizvođač iz Arilja.


TRI PUTA VIŠE ZASADA

- U zadnje tri godine sam utrostručio proizvodnju zahvaljujući boljoj edukaciji. Ne radim na velikoj površini već samo na tridesetak ari i proizvodim oko 280 kilograma po aru, što je 50 metara takozvanog špalira. Ključ jeste u edukaciji, ali i u saradnji proizvođača i otkupljivača. Treba raditi timski - kaže Ljuban Grujičić iz Užica.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

djole_wien

09.05.2016. 11:56

nemojte tako, cena maline je u becu 15x visa nego li otkupns u srbiji!!! svi vi iz bg-a imate koristi osim one seljacine koja to proizvodi; stidite se