Kradljivcima struje brojila na bandere
17. 04. 2016. u 22:00
Elektroprivreda Srbije planira da u narednom periodu iz kuća izmesti po 35.000 mernih uređaja svake godine. Premeštaju i kod redovnih platiša. Građani nepoverljivi

NAPADI pesnicama, palicama, ali i vatrenim oružjem na radnike distribucija, ali i brojne krađe struje - osnovni su razlog zbog kojeg sva brojila moraju da se izmeste na bandere. Iako ova akcija u "Elektroprivredi Srbije" traje još od 2007. godine, svega tri odsto merača struje do sada je izmešteno iz kuća, ali se u narednom periodu očekuje prebacivanje 35.000 merača godišnje.
Prva na listi za izmeštanje su ona brojila za čije vlasnike se sumnja - da kradu struju, mada je ideja da se svi uređaji prenesu na bandere.
Od januara 2007. godine do kraja 2014. godine na teritoriji Srbije ukupno su izmeštena 110.423 merna mesta, a u periodu od 2016. do 2020. godine na području cele Srbije trebalo da bude prebačeno još oko 175.000.
- U skladu sa Zakonom o energetici sva merna mesta moraju biti dostupna službenim licima "EPS distribucije" radi očitavanja, kontrole i održavanja brojila - kažu u EPS. -Prvo se izmeštaju brojila gde postoji sumnja na neovlašćeno korišćenje električne energije, a među prioritetima su i merna mesta nedostupna za očitavanje potrošnje, ona gde kupci ne dozvoljavaju obustavu isporuke električne energije i merna mesta na područjima sa velikim procentom netehničkih gubitaka.
Iako se, na prvi pogled, radi o akciji koja može samo da pomogne EPS, distributeri na terenu opet nailaze na komplikacije kada premeštaju brojila.
- Problem predstavlja što pojedini korisnici ne dozvoljavaju neophodne radove na fasadama objekata - dodaju u EPS. - Tehnički su obimniji i zahtevniji radovi u slučajevima kada se stub nalazi u dvorištu korisnika i potrebno ga je izmestiti na javnu površinu, a potom premestiti mesto merenja.
Ima i potrošača koji su mahom nepoverljivi prema brojilu koje im očitava struju, a ne nalazi se u njihovoj kući.
- Ko mi garantuje da se neko neće popeti na banderu i zakačiti se na moje brojilo ili da mi neće uništiti uređaj - kaže Beograđanka Ivana B. - Pitam se samo ko će to da plati jer smo mi vlasnici brojila.
Ipak, iskustva sa terena pokazuju da korisnici kojima su izmeštena brojila nisu imali slične probleme.
KOJE SU PREDNOSTI
* Manja je potreba da se angažuje policija u akcijama kontrole i obustave isporuke električne energije u područjima gde su brojila izmeštena iz kuća i dvorišta.
* Olakšava se pristup brojilima pri očitavanju potrošnje, čime se smanjuju broj neočitanih brojila i gubici u distribuciji električne energije.
Himera
17.04.2016. 22:39
Gospodo, uvedite opet samočitanje, da sami prijavljujemo potrošnju a Vi samo prekontrolišite povremeno i eto rešen problem
U eri interneta mi se jos uvek bavimo fizickim ocitavanjem brojila. Ili neko hoce da zaradi pre nego predju na daljinsko ocitavanje?
@Nebojsa - u CG imamo brojila na daljinsko ocitavanje, ali uglavnom crkne pa opet rucno , a deru nas kako okrenes, jedini spas je u vise distributera, da se ukine monopol,
Džabe mi je brojilo na bander, kada se od strane zaposlenog i distribucije skoro svaki treći mesec pogrešno očita, tako da samo gubim živce podnoseći žalbe.... Vratite samoočitavanje...
A daljinsko ocitavanje potrosnje? Zar nije to bila ideja? Bilo je reci o kupovini savremenijih uredjaja, a sada to vise niko ne pominje. Zamisljam banderu i 4 brojila na njoj (toliko nas gravitira toj banderi) pa kad hocu da prekontrolisem svoju potrosnju nosim lestve da mogu da pogledam. Vracamo se unazad umesto da napredujemo!
Komentari (26)