Komentar: Železara

Marija Janković

07. 04. 2016. u 12:32

Samo još formalnosti dele "Železaru Smederevo" od novog vlasnika. Kineska kompanija "Hestil" čeka samo da naša Uprava za sprečavanje pranja novca proveri poreklo finansiranja, što je ustaljeni protokol

Коментар: Железара

SAMO još formalnosti dele "Železaru Smederevo" od novog vlasnika. Kineska kompanija "Hestil" čeka samo da naša Uprava za sprečavanje pranja novca proveri poreklo finansiranja, što je ustaljeni protokol. Srbija bi time konačno mogla da reši četiri godine dug proces pronalaženja kupca. Propraćen sa dva propala tendera, oko 10 milijardi dinara gubitka i šest miliona dinara oproštenog duga - samo u jednoj godini.

Dobila bi fabriku koja bi mogla da čini i do 15 odsto ukupnog izvoza Srbije, 2,5 odsto od BDP u 2016. godini, a da pritom sačuva svih 5.050 radnika.

Iako se čini da bismo sa leđa državne kase skinuli ozbiljnog gubitaša, koji će ponovo postati uspešna kompanija i energetski lider u regionu, baš ovo je trenutak koji Srbija ne sme da ispusti. Da se opusti i sve prepusti drugima.

Upravo to je trebalo da nas nauči saradnja sa "Ju-Es stilom". Razmišljali smo tržišno i čeličanu prepustili profesionalcima, što je zdrava logika. Onda je pala cena sirovine, a oni su, takođe tržišno, izgubili interesovanje (čitaj finansijsku računicu). I država je imala opciju da ponovo preuzme fabriku i pobrine se za sve radnike. Ili da stavi ključ u bravu.

Moramo oprezno da pratimo rad "Železare", da ne "upumpavamo" novac kada prigusti iz državne kase. I da slučajno ne dozvolimo da čeličana Kinezima služi samo kao "protočni bojler" za plasiranje jeftinog čelika iskovanog u Kini, a ne u Smederevu. Moramo i sami da kontrolišemo, u okviru zakona, rad Kineza, kao što nismo Amerikanaca.

Da se ne bi dogodio isto što i 2012. godine. Da pazarimo "Železaru" za dinar, a da nas ta računica košta mnogo više - 62 milijarde dinara kratkoročnih obaveza i 10 milijardi dugoročnih kredita. Da je ostavimo sa zalihama čelika, a ponovo dobijemo ispražnjena skladišta.



Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

ISTINA

07.04.2016. 12:45

Mala nemas ti pojma o ekonomiji!Dobar domacin NIKADA ne rasprodaje vec KUPUJE!Kako to da ce Kinezi raditi i postati lideri u regionu i to sa nasom radnom snagom a mi to sami ne mozemo postici.Na sceni je razbijanje i otimanje svega sto je drzavno tj. narodno.Cuj provera novca,ma jedva cekaju da strpaju pare u dzepove jer narod je ovca i zna samo da bleji i daje mleko(da radi),a od para nece videti ni banke !

zaliv.co

07.04.2016. 12:49

Ko vodi ovu drzavu od 2000god dobro je da je nismo dali i dzabe.Inace sreca u nesreci je da su je uzeli Kinezi jer kad oni udju to se ne gasi vec se tu radi i napreduje, bolje nego nekakva SAD firma koja kupi pa posle isece sve i rasproda i nestane a narod bez posla...

Gedza ( penzioner)

07.04.2016. 21:20

E,eee Kinezi, Kinezi ! Pokvariste racunicu, ja pre neki dan sretoh 2 - 3 skupljaca starog gvozdja,motaju se oko kapije zelezare,odlucili ljudi da je kupe samo su cekali pogodnu cenu,ali eto propasce im plan!!!!

FMP umro nije

08.04.2016. 11:04

Nego šta nego će da plasiraju svoj jeftini čelik iz Kine.Šta svi smo mi uključujući i amere glupi i nesposobni a ovi će odjednom da "znaju da rade".I ta priča mora privatnik uopšte ne pije vodu. Državne firme ako se dobro rukovode su daleko bolje rešenje. Daj radnicima procenat od dobiti i da vidiš kako će odjednom bolje da rade i to u državnoj firmi.Ali onda nema zahvatanja kad zatreba za FMP i slične projekte ili za izbore...