Država kupuje alat firmama

S. Bulatović

28. 03. 2016. u 18:45

Sledećeg meseca konkurs ministarstva privrede za bespovratna sredstva za nabavku opreme. Fond 540 milina dinara, a iz budžeta se finansira do 25 odsto investicije

Држава купује алат фирмама

PRIVREDNICI zainteresovani za kupovinu nove ili polovne opreme od aprila mogu da računaju na pomoć države. Ministarstvo privrede će sledećeg meseca raspisati javni poziv. Na raspolaganju je ukupno 540 miliona dinara kojim će se bespovratno sufinansirati najviše do četvrtine ulaganja preduzeća ili preduzetnika.

Tokom 2015. godine, uz podršku države, proizvodne pogone je "podmladilo" 298 preduzeća. Iz budžeta je za četvrtinu ulaganja obezbeđeno ukupno 550 miliona dinara, a iskorišćeno je 500 miliona.

Ukupna vrednost kupljene opreme bila je 2,3 milijarde dinara, a za investicije u proizvodne pogone najviše su bili zainteresovani prerađivači drveta i proizvođači nameštaja, obrađivači metala, prerađivači plastike i prehrambeni prozvođači.

- U malim i srednjim preduzećim radi između 900.000 i 950.000 ljudi, od toga je oko 700.000 stalno zaposlenih, i zato Vlada želi ne samo da podstiče nego i da pomogne taj sektor - kaže ministar privrede Željko Sertić.

- Imamo i projekte za infrastrukturu od 500 miliona dinara za izgradnju puteva, infrastrukturno opremanje, gde je plan da 50 odsto finansiramo mi, a drugu polovinu opštine.

LIBERALIZACIJA UVOZA SA prvim danom ove godine prestala je da važi odluka o određivanju robe na koju se ne plaćaju uvozne dažbine, pa je, kako objašnjavaju u Upravi carina, uspostavljena puna liberalizacija trgovine u skladu s postojećom mrežom sporazuma o slobodnoj trgovini. Privrednici sada i bez dodatnih beneficija imaju mogućnost uvoza opreme po povlašćenom režimu, odnosno bez plaćanja carine, ako se ona ne proizvodi u Srbiji. Puna liberalizacija je postignuta 1. januara 2015. godine i zato više ne postoji pravni osnov za oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina.

Jedan od prošlogodišnjih korisnika programa za nabavku opreme je i preduzeće "Plamen" iz Inđije. Ono je jedna od vodećih kompanija na Balkanu za proizvodnju kablovskog spojnog pribora, opreme i pribora za neizolovane i izolovane mreže. Oko 70 odsto proizvoda prodaje na međunarodnom tržištu.

- Mi smo videli program podrške na sajtu, javili se telefonom i vrlo brzo aplicirali. Zahvaljujući ažurnosti Ministarstva i banke koja je odobrila povoljan kredit, brzo smo nabavili nove mašine koje su nam sada od izuzetnog značaja u proizvodnji - objašnjava jedan od direktora i vlasnika kompanije "Plamen" Marko Krtolica.

Uslovi konkursa su takvi da sam privrednik mora da obezbedi učešće od pet odsto. Do 25 odsto novca bespovratno daje država, a preostalih 70 odsto se finansira kreditom komercijalne banke. Može da se kupi nova ili polovna oprema do pet godina starosti.

Srpska privreda po proizvodnim pogonima godinama zaostaje za konkurencijom. Procenjuje se, prema nekim ranijim istraživanjima, da je prosečna starost mašina i alata - 28 godina.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Dumar

28.03.2016. 18:57

Sigurno stranim firmama, kad im daje tolike beneficije, pa sto im ne bi kupila ne alat, nego i repromaterijal.

ja

28.03.2016. 20:12

Kupujte alate nasim i stranim krvopijama kojima sluzimo za parce hleba i bogatimo ih do besvesti.

СЕНОВИЋ

28.03.2016. 23:13

Ха , ха коментар. Неће то поштен и мали привредник ни да примирише. Гласачи , мууууууууууууууууууууууууууу.