Preplaviće nas EU mleko

D. M. - J. Su.

11. 03. 2016. u 13:20

Prelevmani na uvoz mlečnih proizvoda iz Evrope biće ukinuti najverovatnije u julu. Najveći udar na male proizvođače, koji nikako ne mogu da budu konkurentni

Преплавиће нас ЕУ млеко

POSLEDNjA odbrana domaćih proizvođača mleka u Srbiji, od priliva inostranog mleka, neće važiti najverovatnije od jula. Kako "Novosti" nezvanično saznaju, prelevmani na uvoz mleka i mlečnih proizvoda iz Evropske unije koji su doneti u decembru prošle godine i važe do kraja juna, biće ukinuti. Na takvu odluku "tera" nas Evropa, koja je preplavljena svojim mlekom i proizvodima, koje ne može da izvozi na veliko rusko tržište.

Prelevmane je Srbija uvela lane kako bi domaće tržište zaštitila od prelivanja velikih količina mleka iz Evrope u našu zemlju. Ipak, mnogi naši stočari kažu da nemaju neke koristi ni od ovih mera zaštite, jer se dodatne takse ne odnose na uvoz mleka u prahu, kondenzovano mleko i džambo pakete maslaca. To se, inače, u našoj zemlji najviše i uvozi. Nekontrolisan uvoz mleka i mlečnih proizvoda ugrožava proizvodnju, jer zalihe ubrzano rastu u domaćim mlekarama, tvrde srpski proizvođači.

Da je proizvodnja mleka u našoj zemlji ugrožena kaže i Dragan Glamočić, savetnik premijera Srbije za agrar. Kako smatra, veliki problem su mali broj krava po gazdinstvu i visoki troškovi.

- Kod nas je prosečna proizvodnja mleka znatno ispod ispod one u Evropskoj uniji, pa to odmah znači i da ga je skuplje proizvesti - objašnjava Glamočić. - Srpski proizvođači nikako ne mogu da budu konkurentni, a naročito sad kad je Evropa preplavljena mlekom. Zasipaju nas sa svih strana jeftinim proizvodima, a videćemo u junu šta će biti sa prelevmanima. Smatram da treba naći neke druge mehanizme za borbu, jer ovako ne mogu dugo još da opstanu. Ukoliko se nastavi trgovinski "rat" između EU i Rusije, neće biti dobro ni nama.

OSIROMAŠENO STADO SRBIJA je na dnu lestvice u Evropi po potrošnji mleka i mlečnih proizvoda po stanovniku. Početkom devedesetih godina, u našoj zemlji bilo je više od milion krava, a danas, prema poslednjim podacima, jedva da ih ima oko 300.000.

Privredni konsultant Dragoljub Rajić kaže da je sve što se dešava očekivano. Još kada je potpisan Prelazni trgovinski sporazum sa EU iz 2008. upozoravali su na takve probleme.

- Država visokim nametima opterećuje poslovanja naših proizvođača, pa je krajnja cena mleka u Srbiji viša nego u mnogim državama EU - kaže Rajić. - Već u susednoj Mađarskoj, takođe poljoprivrednoj zemlji, cene mleka i mlečnih prerađevina su niže, a razlog za ovo su niske državne dažbine, cene komunalnih usluga, niže akcize na gorivo, troškovi bankarskih usluga, porezi na imovinu, lokalne takse i naknade.


FONDOVI STAROG KONTINENTA SPASAVAJU NAŠU POLjOPRIVREDU

MINISTARSTVO poljoprivrede raspisalo je konkurs za 43 radna mesta u Upravi za agrarna plaćanja, a prijavilo se 2.500 ljudi. Ovo je ujedno bio i jedan od uslova EU, kako bi mogla da se koriste sredstva iz poljoprivrednih fondova. Inače, samo je iz budžeta Srbije obezbeđeno oko 30 miliona evra za realizaciju IPARD programa za poljoprivrednike.

Prema rečima državnog sekretara Danila Golubovića, krajem godine biće raspisani i prvi pozivi za učešće u ovim projektima.

- Jedina mogućnost finansiranja poljoprivrede je IPARD i procena je da će Srbiji, kad uđe u EU, iz zajedničkog poljoprivrednog budžeta pripasti oko 1,2 milijarde evra godišnje - naglasio je Golubović. - To je jedini fond koji može da razvije našu poljoprivredu. Krediti za poljoprivrednike su izuzetno skupi i ovih dana bi trebalo da bude dogovoreno da država finansira kamatu na kredite. Ona sad iznosi četiri odsto za stočare i šest odsto za ostale delatnosti.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (30)

iz glave

11.03.2016. 13:41

a da optužimo Miloševića što smo 90tih imali kompletnu svoju hranu ( većina prehrambenih brendova koje smo prodali strancma su nastali 90tih), te nam je danas loša statistika

Petar

11.03.2016. 13:44

Proizvodjac u Srbiji donese mleko sa 5% masti na otkup, tamo zapisu da je 3.5% i umesto 35 dinara, daju mu 15. I onda je kriva EU?

jeftino a dobro

11.03.2016. 14:37

@Konačno ćemo imati - Jeftino a dobro kod sireva necete naci ni u EU. Sve to sto se proizvodi a ne spada u vrhunske sireve je velika obmana kupaca. Vidim u zadnje vreme i nasi seljaci poceli da prodaju na pijacama polutvrde sireve, neki ih zovu Trapist, neki Kackavalj. No, nije vazno, kvalitetniji su za 500 dinara po kilogramu od svih industrijskih u kategoriji do 1000 dinara kilogram.

Nema vecih prevaranata

12.03.2016. 09:52

@Konačno ćemo imati - od srpskih seljaka. Ne moze iz istog mleka i sir i kajmak...

Стара добра времена

11.03.2016. 13:55

Очекујем доставу свеже помуженог домаћег млека на кућну адресу.

Dumar

11.03.2016. 13:55

Sad je to logican sled, nakon dugogodisnjih napora koji su ulozeni u unistavanju naseg stocarstva. Preplavice nas oni sa svim i svacim, jer smo domacu proizvodnju, gotovo, potpuno unistili. Ali to je cena koja se placa na putu ka EU. Istini za volju, imamo i mi neke pogodnosti, recimo, otvaramo dva poglavlja. Joooj, majko moja.

propali srbin

11.03.2016. 13:59

ako vam kažem da oni lude za našim kajmakom, sledi konstatacija da od njihovog mleka nema kajmaka. zato je kao jeftinije isplativije, da ne kažem gola voda.

Nije nije

12.03.2016. 18:38

@propali srbin - nego je njihovo mleko neobrano, što će reći, ne prave kajmak.

Dupla steta

11.03.2016. 14:08

Pogrešno političko upravljanje ili nedostatak političara je razlog ne postizanja zadovoljavajućih rezultata. A ubiraju platu i beneficije kao politicari.

AkiTaki

11.03.2016. 14:35

Jescete VI Belegradjani i susene dudinje, samo polako. Kad vam dodje kompletan GMO asortiman proizvoda iz EU pa kad vam deca pocnu da oboljevaju od dijabetesa preko karcinoma, leukemija i ostalih alergija, svecom cete traziti domaci SRPSKI proizvod od SRPSKOG NEPISMENOG SELJAKA!!!

mitrovič despota ilija

11.03.2016. 15:08

iščitavam polako od a do š i lepo do kraja neznam šta je pisac hteo da kaže i shvatih na kraju lepo piše : država treba da finansira kamate na kredite. e sad nastavi da čitaš. država treba da finansira strane banke preko kredita za stočare, a onda ćemo zadržati cenu mleka da preko poreza napunimo budžet. napredna državo pa banka ako nema interes nek ne daje kredir. a saljaku ako je kamata velika nek ne uzima kredit. ako nikog ne kreditira banka novce ne plasira i na kraju bankrotira.

Pero

11.03.2016. 15:15

Tek sada se vide kampanje protiv domaćih proizvođača. Jedan poznat primer je afera sa aflatoksinom kada je Goran Ješić (pokrajinski sekretar za poljoprovredu) u medijima na sve strane "pljuvao" po našim proizvođačima, a po čaršiji pričao da je dobio 200,000 eura da to uradi sa opravdanjem da bi neko drugi to uradio da nije on. Srbi su sami sebi najveći neprijatelji!!!

Nemanja

11.03.2016. 15:15

Pa nasi seljaci prodaju mleko za 20+ dinara, a Imlek prodaje za 90+. I neka nas preplavi, barem ce biti konkurencije.

Petar

12.03.2016. 15:03

@Nemanja - Sudeci po broju minusa na ovaj komentar Srbi ne zele konkurenciju.

dule

11.03.2016. 15:33

Tako je,treba se navikavati na jevropejske standarde i naravno kvalitet.Za pocetak evropska surutka umesto mleka,a posle cemo da pravimo plan,naravno sa bikovima koji pozauzimase fotelje i iz tog razloga nam nedostaje krava.Kod nas je osiromaseno stado,al cemo da kupjemo zato osiromaseno mleko sa oznakom EU.

Tutumrak

11.03.2016. 15:34

Alo NOVINARI!!!! Sta to znaci - Prelevmani ??? Bas me zanima da li postoji SRPSKA rec za to?

Patriota

11.03.2016. 20:01

Evo jedan primer zasto ne treba uci u EU: Bugarska je imala dosta razvijeno mlekarstvo imala je nekoliko velikih preduzeca koje je zapad unistio i sada sve uvoze iz bogatih zemalja EU. Takva sudbina i nas ceka ako se ne opametimo. Mi smo za njih samo trziste i jeftina radna snaga nista drugo.

Drnda

11.03.2016. 22:37

šta je problem,postaviti im nemoguće uslove tako da mora da bude skuplje od našeg i narod ga neće kupovati ako ga onda uopšte i isporuce ovde .samo rigorozna kontrola

SS

12.03.2016. 11:52

Normalno da je jeftinje je je loseg kvaliteta A mi uvijek cijenimo ono sto je tudje samo da nebi kupili od naseg seljaka od njega smo naucili uzimati na poklon

Petar

12.03.2016. 15:00

@SS - Kad neko nikad nije pio mleko u EU (recimo u Nemackoj ili Holandiji) pa prica napamet. Da ne pricamo o kolicini aflatoksina u nasem i mleku iz EU.

goran5

12.03.2016. 15:37

@SS - Granica za alfatoksin,je u Srbiji do pre nekoliko godina bila 10 puta niža nego u EU, ali mi se sada njima prilagodjavamo,pa smo tu granicu udesetostručili.

Dona

04.06.2016. 15:32

@SS - A mislite da toga nema u Holandiji ili Njemackoj ili drugoj clanici eu. Ne da ima samo toga nego jos mnogo vise smeca nego sto je kod nas ikad bilo...kazem bilo... nazalost,posto tako zudimo za eu i ovde se sad sve vise i vise koriste kojekakvi preparatici da se stoka sto pre udeblja ili da na sto kraci moguci nacin dobijemo najbolju profit a to svi znamo kao se to moze postici U svakom slucaju ne na zdrav nacin! Sta ces kad biram eu iznad zdravlja i svega ostalog sto bi nam trebalo biti vazno!

Vidan

12.03.2016. 12:48

U Srbiji se pije buckuris a ne mleko ! Bitno je napuniti dzepove tajjuna a to sto trujusvoj narod je nebitno !!! Kada gospodo novinari a i ovi buzdovani sto vode drzavu popiju casu pravog mleka shvaticete o cemu se radi