Na odlaznom peronu 6.000 železničara
09. 03. 2016. u 11:01
U železničkim preduzećima Srbije predstoji rešavanje pitanja radne snage i neprofitnih pruga. Stručnjaci: Reforme javnog sektora još nema. Ministri na Kopaoniku veruju drugačije

MINISTRI u klin, Fiskalni savet u ploču. Tako bi se ukratko mogao opisati drugi dan "Kopaonik biznis foruma". Dok šefovi resora infrastrukture, saobraćaja i privrede smatraju da su vidljivi pomaci u reformama javnih preduzeća, prvi čovek Fiskalnog saveta Pavle Petrović tvrdi da ozbiljne reforme još nisu ni počele.
Ministar finansija Dušan Vujović javio se iz publike s primedbom da Fiskalni savet nema najnovije podatke o stanju u javnim preduzećima i da zato ne vrednuje rezultate na pravi način. Ministarka građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović je loptu iz dvorišta Fiskalnog saveta prebacila na teren direktora državnih firmi i kolega u Vladi Srbije ističući da oni moraju blagovremeno da obaveštavaju Savet o svojim rezultatima. Istakla je da su "Železnice" prvi put uradile popis imovine i da se sada tačno zna šta im je potrebno a šta bi mogli da prodaju, kako bi vratili dug za struju.
- "Srbija kargo" ne prima subvencije, a "Srbija voz" i "Infrastruktura" ih dobijaju - rekla je ministarka saobraćaja. - "Železnicama" predstoji rešavanje još dva velika problema - pitanje radne snage i pruga koje su neprofitabilne. Uradili smo novu sistematizaciju, u dogovoru sa sindikatima, i iz ovog preduzeća bi trebalo da ode oko 6.000 ljudi.
Ona je naglasila da će se ukidanjem neprofitabilnih linija povećati efikasnost, jer se trenutno slabo koristi oko 850 kilometara šina, a već četiri godine potpuno je napušteno 350 kilometara pruga. Mihajlovićeva je rekla da one ne rade a prave određene troškove.
Ministarka državne uprave Kori Udovički je rekla da se racionalizacija u javnoj upravi mora rešavati hirurškom preciznošću, a ne sekirom. Ona je iznela primedbu ekonomistima i analitičarima da unose zabunu time što govore da ima mnogo prekobrojnih u državnoj službi. Kaže da državni aparat nije glomazan, jer u odnosu na broj stanovnika nema previše zaposlenih. Problem je u tome, smatra ona, što za neke pozicije nemamo stručnjake odgovarajućeg profila.
MILIJA FOTELjA OD STRANKE
DIREKTOR "Srbijagasa" Dušan Bajatović je u fotelji gotovo osam godina, ali je se ne bi rado odrekao. Prema novom Zakonu o javnim preduzećima, svi direktori će se birati na konkursima, a dok im traje mandat moraće da zamrznu funkcije u stranci. Na pitanje da li će se kandidovati, Bajatović odgovara:
- Videćemo kada se to desi da li ću konkurisati. Ali, ako bih birao, milija mi je privreda od partije - rekao je Bajatović.
Jedna čitateljka
09.03.2016. 11:17
Gde? Gde će da ode 6 000 radnika? Samo to znaju- da kažu da su radnici višak! I? I gde da odu radnici? Nemaju pojma!
@Jedna čitateljka - Vazno je da ona i ovi iz partije nisu visak .Sve moj do mojega a svi zajedno tri postena radna dana nemaju.Jedino sto su radili je da su se okupljali po raznim kafanama i tamo pravili planove kako da se docepaju polozaja preko politike.Vise su pokrali nego sto su drugi orobili banaka.A ove druge zovu kriminalcima i sude im po sudovima.Postenooo.
@Jedna čitateljka - sve su to moje komšije seljaci koji su otišli u gradove pre 40 god. da budu radnici neradnici imaju gde da se vrate na ocevinu koja je njih odgajila I oškolovala taman se zemlja odmorila I vapi za oranjem I sejanjem sve su to domacinstva koja imaju obore stale mehanizaciju koja I danas radi samo ceka da neko ponovo ore napuni stale I obore ali nažalost znamo da nece nikoga otpustiti jel državu ne interesuje poljoprivreda iako smo mi zemlja zemlje a ne it tehnoilogije ei niš je primer o crv. zast
@Jedna čitateljka - Они су себи обезбедили посао, па их за раднике заболи.... Њихови гласачи су им обезбедили посао...напредно, нема шта !!!
ne lupetaj...
Komentari (36)