Spor internet kida živce

D. MARINKOVIĆ

18. 02. 2016. u 13:15

Potrošačima u poslednje vreme najviše problema zadaje kvalitet informacionih tehnologija. Kupci se žale na operatere mobilne telefonije, iznos računa, izdržljivost uređaja...

Спор интернет кида живце

SRPSKOM potrošaču najviše glavobolja zadaje kvalitet informacionih tehnologija. Najčešće reklamiraju telefone, laptopove i tablete, kao i telekomunikacione usluge, a veliki broj građana imao je problem s pretplatom za mobilnu telefoniju, pokazuju podaci udruženja za zaštitu potrošača.

I dok je prethodnih godina građanima najviše smetao kvalitet obuće i odeće, sada se taj trend promenio, pa je najviše žalbi stiglo na informacionu i komunikacionu opremu, a tesno ih prate usluge mobilne telefonije.

U Asocijaciji potrošača Srbije APOS-u primećuju da kupci sve češće upućuju prigovore na kvalitet mobilnih uređaja, nezadovoljni su uslugama operatera mobilne telefonije.

- Povećan je broj zamerki i reklamacija i na kvalitet internet usluga, iznos računa - kaže Jovanka Nikolić, pravnica APOS-a. - Slede zatim žalbe na kvalitet usluga davaoca usluga od opšteg ekonomskog interesa, komunalne usluge, struja... Nakon toga, sledi roba široke potrošnje, odeća i obuća, pa aparati za domaćinstvo.

NASRTLjIVO POSLOVANjE ROBA i razne usluge nude se potrošačima i preko telefona, a jedini način da se kupci odbrane od neželjenih poziva i nuđenja robe je da zatraže da ih više ne kontaktiraju, da ih izbrišu iz baze podataka. Važno je da im saopšti da će, ukoliko ne ispoštuju taj zahtev, prijaviti tržišnoj inspekciji. Za taj prekršaj kazna je u rasponu od 300.000 do dva miliona dinara.

Nikolićeva ističe da prodavci potrošačima još ne predočavaju jasna prava i obaveze iz Zakona o zaštiti potrošača, tako da oni i dalje nisu u potpunosti upućeni u sve informacije koje sam prodavac mora da im sopšti. U APOS-u kažu da ima potrošača koji odmah reklamiraju robu kojom nisu zadovoljni prodavcu, ali ima i onih koji su suzdržani. U takvim slučajevima, naravno, ima i zloupotreba.

- Ako isporučena roba "nije saobrazna ugovoru", odnosno odstupa od kvaliteta, potrošači imaju pravo da zahtevaju od prodavca da otkloni taj nedostatak, bez naknade, popravkom ili zamenom, odnosno da zahteva odgovarajuće umanjenje cene ili da raskine ugovor - objašnjava Nikolićeva. - Ako se posle prve popravke opet pojavi nedostatak, kupac ima pravo da zahteva zamenu, odgovarajuće umanjenje cene ili da raskine ugovor.

U udruženju potrošača objašnjavaju da je ponovna popravka moguća samo uz potrošačevu izričitu saglasnost. Savetuju uvek da se reklamaciju izjave u pisanom obliku, čim nastane problem. Prodavac je dužan da bez odlaganja, a najkasnije u roku od osam dana od dana prijema reklamacije, pisanim ili elektronskim putem odgovori.

- Ukoliko trgovac usvoji reklamaciju potrošača, rok za rešavanje ne može da bude duži od 15 dana, odnosno 30 dana za tehničku robu i nameštaj od dana podnošenja reklamacije - kažu u Pokretu za zaštitu potrošača Srbije. - Ako prodavac iz objektivnih razloga nije u mogućnosti da udovolji zahtevu potrošača u roku koji je dogovoren, dužan je da ga o produžavanju roka za rešavanje reklamacije obavesti i da traži saglasnost.

ONLAJN KUPOVINA

KADA je u pitanju kupovina preko interneta, potrošač ima pravo da odustane od ugovora zaključenog na daljinu, odnosno izvan poslovnih prostorija u roku od 14 dana, bez navođenja razloga i dodatnih troškova. Trgovac je dužan da bez odlaganja izvrši povraćaj uplata koje je primio, uključujući i troškove isporuke, a najkasnije u roku od 14 dana od dana kada je primio obrazac za odustanak.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije