Kasiri rade za minimalac
12. 01. 2016. u 14:17
Kolike su mesečne zarade trgovaca u vodećim trgovinskim kućama u Srbiji. Plate u supermarketima između 24.000 i 25.000 dinara

ZARADE trgovaca u Srbiji osetno su pale. Kasiri u velikim marketima zarađuju po 24.000 i 25.000 dinara mesečno, a sa noćnim radom malobrojni mogu da doguraju i do 30.000! U unutrašnjosti, ti rasponi plata još su manji.
Samo u Beogradu, usled smanjenja kupovne moći i istovremeno otvaranje tržnih centara, zarade zaposlenih su pale. Povećanjem konkurencije sve teže je ostati rentabilan u poslovanju, jer je "kolač" tržišta usitnjen a prihodi mnogih trgovaca su smanjeni.
Primera radi, 2008. prosečna zarada u trgovini kretala se od 33.000 do 35.000 dinara, a sada je pala na ispod 28.000, to pokazuje da se povećao broj onih koji primaju zaradu na nivou oko minimalne ili nešto veću, 22.000 i 23.000 i slično.
- Sa takvim platama danas ne može da se živi - kaže prodavačica na odeljenju mesa u "Rodi". - Mogla sam ranije mesečno da dobacim i do 40.000, a sada jedva 25.000 dinara, jer je novi vlasnik ukinuo sve nadoknade za prekovremeni rad i uopšte mogućnosti za stimulaciju.

Najviše zarade imaju trgovci i kasiri u "Merkatoru", one su mesečno oko 30.000 dinara. U "Tempu", DIS-u i "Gomeksu" dostižu od 25.000 do 29.000 dinara, dok je "mrtva" trka između "Rode", "Idee", "Maksija" i "Univereksporta", gde se one kreću između 24.000 i 26.000, u "Amanu" od 22.000 do 24.000 dinara... Kada se govori o trgovinskom lancu "Idea", ta kompanija je godinama poslovala u čistom minisu, pošto je kupovala nove objekte, gradeći poziciju na tržištu.
- Sada kada je koncentracijom s bivšim objektima "Merkatora" zapravo dobila najveći udeo na tržištu u glavnom gradu, logično je da će poslovanje biti okrenuto ka tome da se investicije povrate i ostvari profit - ukazuju stručnjaci. - "Idea" je u par navrata spuštala plate zaposlenima, ali to se moglo očekivati. Oni su već godinama gomilali gubitke, a kako šire mrežu, to mora neko da plati.
Plate u trgovini zavise i od rada na praznike, kao i od noćnog rada. Staž utiče veoma malo na platu. Ranije se više vodilo računa o statusu i poziciji na radnom mestu u trgovini, kao što je - kasir, kasir-prodavac, prodavac koji slaže robu... Sada su te kategorije, sudeći prema platama, gotovo izjednačene.
SINDIKATI
SINDIKATI funkcionišu uglavnom u velikim trgovinskim formatima. Oni postoje u preko 50 odsto velikih maloprodajnih i veleprodajnih sistema. Ali, u situaciji kada više od polovine trgovačkih firmi beleži gubitke, nema puno prostora za "pregovore" oko zarada, kažu u Mreži za poslovnu podršku.
- Oni postoje u privatizovanim trgovačkim lancima, ali rukovodstvo sindikata je uglavnom u nekoj vrsti sporazuma sa poslodavcima - kaže prodavačica u jednom supermarketu.
D.P.
12.01.2016. 15:00
Cene u Srbiji su skoro Idre cenama u švedskoj. U Srbiji i u švedskoj su čak isti i proizvodi ali ne plate. U švedskoj ima kasirka oko 1500€ neto
E ovo je potpuno realna slika o privatnom sektoru i platama u istom u Republici Srbiji. Jad i beda.
Kao prvo, kasiri rade i za manje od ovih iznosa navedenih u tekstu. Kao drugo, ni tu nije kraj, jer u pekarama, buticima, kioscima i slicnim radnjama, rade za jos manje pare. Kao trece, zarade nigde ne rastu, kako to pricaju politicari, vec konstantno padaju. Kao cetvrto, od tih bednih plata, narod jedva uspeva da podmiri potrebe prema drzavi, koje su ogromne, pa ne ostaje nista za pazarenje u prodavnici.
Не знам одакле вам подаци о "оволико високим" примањима касира, јер проверено знам да су срећни када приме преко 20.000... Притом, израбљивање ових људи на радном месту је могуће упоредити само са робовласничким системом - њих су заобишли и комунизам и демократија...
realna slika je da u manjim mestima 10,000,gradovi 20.000 do 35.000....to moze u buducnosti biti samo manje, a ne vece kako neki pricaju...500evrica....
Komentari (42)