Kupoprodaja stanova nemoguća bez potvrde iz katastra
17. 10. 2013. u 07:00
Kupoprodaja stanova, koji su legalno zidani, ali nisu uknjiženi u katastar, nije moguća
- Sada je promet nekretnina ograničen, čime je onemogućen normalan rad, kako agencija tako i advokata koji se time bave - navodi Lazarevićeva. - Naravno, našim klijentima, prodavcima i kupcima, to je još jedna glavobolja više. Sporne su nekretnine koje su legalno zidane ali nisu upisane u katastar, a takvih je u Beogradu hiljade, uglavnom iz otkupa. Potvrde od katastra se teško dobijaju, jer su zatrpani predmetima. Ovakva mera, u periodu kada je svaki dinar potreban državi, besmislena je, jer se smanjuje prihod od poreza na prenos apsolutnih prava i poreza na kapitalnu dobit. Do pre mesec dana tržište nekretnina je bilo gotovo mrtvo, taman su krenuli da se javljaju kupci i prodavci, da se stvari pokreću, a onda nas je sačekala ova mera. Naredbu suda niko od nas nije video, samo nas na šalterima za overu vraćaju i traže potvrdu iz katastra.
Naime, čitav problem nastao je zbog zakona o katastarskoj legalizaciji. Jer, vlasnik nelegalnog zdanja može da se upiše u katastar, ali ako želi da proda nekretninu mora da završi postupak legalizacije i plati sve takse. U sudu, bez završene legalizacije ne može da se overi kupoprodajni ugovor. Sud ne zna da li je neuknjižena nekretnina legalno ili nelegalno sazidana. Zato se i traži potvrda iz katastra da neuknjižena nekretnina, koja je predmet kupoprodaje, nije predmet zakona o katastarskoj legalizaciji.
ZLOUPOTREBE
ZA overu kupoprodajnog ugovora potreban je vlasnički list kada je stan uknjižen. Za one nekretnine koje nisu uknjižene, do sada je bila potrebna samo original dokumentacija na uvid, kojom se dokazuje vlasništvo na stanu. Takođe, za neuknjižene nekretnine u ugovoru je morao da bude naznačen broj katastarske parcele. Da bi se sprečile zloupotrebe, zbog duplih prodaja nekretnina, svi sudovi su umreženi, tako da ne može, što je ranije bio slučaj, sa jednim kupcem da se overi ugovor u jednom, a sa drugim u drugom sudu i tako više puta proda ista nekretnina.
Tatijana
17.10.2013. 08:27
U Zemunu u Ohridskoj ulici postoje 5 solitera sagradjenih tokom 1972/73 na zemljištu koje se i dalje vodi kao privatne njive.veštinom advokata i skupštinama stanara, prve tri zgrade su uknjižene, samim tim i stanovi, a dve preostale i nadalje se vode kao nepostojeći objekti na.njivi. Nesposobniošću predstavnika stanara u br. 7 iako je uzet novac za advokata od svih stanara na 11 spratova i nadalje nema odgovora zašto stanari žive na njivama a ne u uknjiženim stanovima.
Sud nema pravo da Vas uslovljava zakonom koji još nije stupio na snagu, Velja Ilić ima da ispašta na narednim izborima zbog ove brljotine. Isto su radile i Žute Dahije pa su oduvani sa političke scene, Veljo Iliću spremi se da odletiš :)
Obavezno prisustvo bracnog druga pri sklapanju ugovora i pri potpisivavnju konacne prodaje,zakonodavac je duzan da to uvede u praksu i onemoguci zloupotrebu,kao i da rok za prenos vlasnistva mora biti najmanje 60 dana dok se proveri sva papirologija pa tek onda zvanicni potpis kod Javnog beleznika a zatim on vrsi upis u kadastar o promeni vlasnistva ,hipoteku itd,,sav taj rad se placa u visini od 5-10 posto od prodajne cene,,
@bager - Stan od 50.000 evra,5000 evra beležniku.Zašto? Šta je to toliko skupo uradio.Dranje žrtve.Sramota
@bager - Jeste malo zastareo odgovor, ali pljaćka i bezobrazluk nije. Bageru pa zar misliš da se obogatiš za par velikih odmora? Kako te nije sramota da pominješ 5 do 10 procenata od vrednosti ugovora? Gde si video da se toliko naplaćuje? Šta to toliko vredi? Pa i 0,5 do 1,0 procenata je previše. A koliki tek porez treba beležniku da se odrapi? Predlažem 94 do 98 procenata od obaveljnog posla. Stvarno si nezasit
Komentari (10)