18. GODIŠNJICA ORGANIZOVANOG POVRATKA U METOHIJU: Vratili se da opstanu i ostanu
11. 08. 2019. u 12:02
Danas se obeležava 18 godina od prvog organizovanog povratka u Metohiju. Osnovnu školu sa isturenim odeljenjima pohađa oko 80 učenika

Osveštavanje parohijskog doma u Osojanu (2015) / Foto D. Z.
U ranu zoru između 11. i 12. avgusta 2001. godine dva autobusa sa raseljenim Srbima pristigla su u Osojane. Predstavnici 53 porodice koje su nekada živele u ovom pitomom metohijskom mestu vratile su se tada na golu ledinu.
Smestivši se pod šatore i u porušenu zgradu osnovne škole, po kiši i suncu čekali su izgradnju i obnovu svojih porušenih i ruiniranih domova. Prvi povratnici koji su se organizovano vratili u svoj zavičaj bili su "seme", ali i simbol povratka u Metohiju, u opštinu Istok na čijem se području Osojane nalazi.
- Pored Osojana, Srbi žive u još dvadesetak povratničkih mesta koja su posle ratnih dešavanja bili primorani da napuste. Nažalost, vratio se samo minoran broj raseljenih, jer od nekadašnjih 8.500 Srba na području naše oštine sada živi svega oko 800 povratnika - ističe, za "Novosti", Mališa Đurić, predsednik Privremenog organa ove opštine čije se sedište nalazi upravo u Osojanu.
Objašnjava da u samom Istoku osim svešteničke porodice i nekoliko povratnika koji sporadično borave u svojim stanovima i kućama drugih Srba nema, a u samom Osojanu, koje je postalo sedište ove opštine, sada živi oko 250 Srba.
PROČITAJTE I: Kosovo prva briga
Pored opštinske zgrade i osnovne škole koju sa isturenim odeljenjima pohađa oko 80 učenika, u mestu su i prodavnica, pošta, kao i sportski centar koji je sagrađen sredstvima kosovskog Ministarstva za povratak i zalaganjem ministra u ostavci Dalibora Jevtića.
Donacijom Grčke pravoslavne crkve na temeljima porušenog hrama povratnici su sazidali crkvicu posvećenu Svetom arhangelu Gavrilu.
- Život u metohijskim sredinama i našoj opštini Istok nije nimalo lak. Osim ograničene slobode kretanja stalno smo izloženi fizičkim i ekonomskim napadima. Albanci napadaju i našu imovinu, kradu poljoprivredne mašine, alat, ali i stoku i naše proizvode - govori predsednik Đurić o situaciji u kojoj se nalaze povratnici a koji, kako naglašava, uglavnom opstaju od nekih vidova primanja iz Republike Srbije.
Godišnjica povratka prvih srpskih porodica u Osojane će biti obeležena liturgijom koju će danas služiti vladika Teodosije, dok će potom porodice žrtava, zvaničnici, predstavnici lokalnih samouprava i građani otići do centra sela gde je postavljena spomen-ploča sa imenima ubijenih i otetih Srba na teritoriji opštine Istok tokom ratnih dešavanja na Kosovu i Metohiji. Obeležavanje godišnjice povratka organizuje Dom kulture Gračanica u saradnji sa Kancelarijom za KiM.
PG-CG
11.08.2019. 12:17
Svaka čast! To su pravi heroji i hrišćani... Respekt!
Немам речи за ове људине. Знам кроз шта све пролазе јер сам и сам био повратник и нисам могао да издржим шиптарску тортуру. Свака част!
šta da uradimo mi, iz čitave Srbije, da tim ljudima pomognemo??
Komentari (3)