Kosovo prva briga

R. DRAGOVIĆ

10. 08. 2019. u 15:00

Vlada Srbije usvojila nacrte strategija nacionalne bezbednosti i odbrane. U ovim aktima jasno naglašeno opredeljenje za vojnu neutralnost

Косово прва брига

Strategije su najvažniji vojni propisi Foto T. Ćirić

ORUŽANA agresija na Srbiju u narednom periodu malo je verovatna, ali se ne može u potpunosti isključiti. Protivpravno jednostrano proglašena nezavisnost Kosova i Metohije neprihvatljiva je za Srbiju, jer ugrožava njene nacionalne vrednosti i interese.

Ovo su najvažniji delovi Strategije nacionalne bezbednosti i Strategije odbrane koje je u četvrtak usvojila Vlada Srbije, a koje će se na jesen naći pred narodnim poslanicima. Zeleno svetlo u Nemanjinoj 11 dobila su dva najvažnija dokumenta iz oblasti bezbednosti i odbrane, koji će biti temelj za usvajanje svih nižih propisa u narednoj deceniji.

Odredba o jasno proklamovanoj vojnoj neutralnosti najkrupnija je promena u usvojenim strategijama, koje kao i prethodne stoje na stanovištu da je nelegalna secesija južne pokrajine najkrupniji bezbednosni rizik za Srbiju, kao i za države regiona. Neutralnost je proklamovana još 2007. godine, ali je iz prethodnih dokumenata usvojenih dve godine kasnije - izostavljena.

U Vladi Srbije objašnjavaju da su strategije nacionalne bezbednosti i odbrane promenjene zbog promena u okruženju i svetu, što zahteva i prilagođavanje naše bezbednosne politike.

- Utvrđeni su osnovni nacionalni interesi države i time osigurana bezbednost i sigurnost svih njenih građana - navode u Vladi.


Država je u oblasti odbrane i bezbednosti sebi postavila četiri najvažnija cilja: efikasnu odbranu, očuvanje Kosova i Metohije u sastavu Srbije, jačanje međunarodnog položaja i sprečavanja separatističkog delovanja.

"Srbija neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost svoje južne pokrajine, ali će u interesu regionalne stabilnosti i što boljih srpsko-albanskih odnosa nastaviti dijalog sa privremenim institucijama samouprave u Prištini do postizanja dugoročno održivog i obostrano prihvatljivog dogovora", navedeno je u radnoj verziji ovog dokumenta.


Nacrt ovih dokumenata afirmiše zahtev Srbije za nesmanjeno prisustvo Kfora i protivi se promeni mandata i transformaciji formacija koje se nazivaju "Kosovske snage bezbednosti" u Vojsku Kosova.

Srbija nema nameru da postane deo NATO

"Time bi se destabilizovala situacija u pokrajini i narušila bezbednost u regionu", kaže se u nacrtu.

Strateški dokumenti predviđaju saradnju sa Organizacijom ugovora o kolektivnoj bezbednosti (ODKB), ali i u skladu sa politikom vojne neutralnosti Srbije nastavak saradnje sa NATO, kroz program "Partnerstvo za mir".

"Srbija nema nameru da postane članica NATO, niti drugog vojno-političkog saveza, ali želi da sa svim partnerima unapređuje poverenje", formulacija je iz nacrta strategije nacionalne bezbednosti.


TOTALNA ODBRANA

STRUČNA javnost tokom javne rasprave o strategijama nacionalne bezbednosti i odbrane ukazivala je da one stoje na konceptu "totalne odbrane", koji podseća na opštenarodnu odbranu koja je postajala u SFRJ. Suština ovog koncepta jeste uvođenje integralnog angažovanja svih subjekata sistema odbrane. Ovo načelo stvara uslove i za širi obim vojne obuke građana, kao i ponovno uvođenje obaveznog služenja vojnog roka.


PROMENE I U RUSIJI I SAD

PERIODIČNA promena strateških akata iz oblasti odbrane i bezbednosti uobičajena je širom sveta, a mnoge zemlje to čine na svake četiri godine. Dogodine će svoje planove obnoviti Rusija, a u SAD je upravo u toku rasprava o strategiji njihove nacionalne bezbednosti. Svoj spisak ciljeva, rizika i pretnji nedavno je objavio Izrael.


Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (3)

Vatro Marx

10.08.2019. 18:29

Kosmet prva i najveca briga svakog Srbina. Pamet u glavi to nje da se treba rijesiti vec morate pod hitno preduzeti sve mjere, dosta je natezanja hoceli agresor i okupator dase pridrzavsju 1244 ili ono naj gore. Ako je doslo do toga da Srbija baci, sest miliona sajkaca Kosmet je pokriven, mislim dadteme razumijeli.

nadnacionalni ateista

10.08.2019. 18:57

Vojske svih država nastalih na prostoru bivše SFRJ uvijek sam doživljavao kao neka malo veća vatrogasna društva u odnosu na nekad stvarno moćnu TITOVU JNA.