PREGOVORI OKO MINIMALCA: Sindikati traže 5.000 više, poslodavcima povećanje nerealno
18. 07. 2019. u 13:02
Uskoro počinju pregovori socijalnih partnera oko uvećanja minimalne zarade. Poslodavci smatraju da je nerealno da se minimalac poveća na 32.000

O najnižim primanjima odlučivaće se u septembru,foto P.Milošević
ODLUKA o visini minimalne cene rada u 2020. godini biće doneta sredinom septembra, a razgovori sa socijalnim partnerima uveliko traju, tvrde nadležni. S druge strane, u Savezu samostalnih sindikata Srbije kažu da razgovora još nije bilo, jer na poslednjoj sednici Socijalno-ekonomskog saveta oni nisu učestvovali zbog dešavanja u Republičkom geodetskom zavodu.
Pročitajte još: PREGOVORI O CENI RADA: Minimalac još daleko od "korpe"
Zoran Mihajlović iz SSSS ističe da samostalci čekaju poziv i da su spremni da pregovaraju.
- Mislim da bi bilo realno da se minimalna zarada poveća na 32.000 dinara - kaže naš sagovornik. - Problem je što mi stalno pregovaramo o minimalnoj zaradi, a ne o minimalnoj ceni rada. Tek tada bi svi u Srbiji imali koristi.
Oba reprezentativna sindikata i dalje ne odustaju od ideje da povećanje ne treba da bude ispod deset procenata, odnosno da treba da bude donekle u visini minimalne potrošačke korpe. Koju će odluku na kraju Vlada doneti još niko ne može da predvidi, mada je ministar za rad još oko prvog maja izjavio da će glavni zadatak aktuelne vlade biti da se cena minimalne potrošačke korpe izjednači sa minimalcem.
Pročitajte još: Minimalac ide na 32.000?
- Poslodavcima se zarad povećanja minimalne zarade čine ustupci u vidu umanjenja poreza i doprinosa za zdravstveno i penziono osiguranje, a korist ima svega 350.000 radnika - kaže Mihajlović. - Ne bi trebalo ugrožavati rad ovih fondova zbog onih koji ne rade dobro, jer se minimalac po zakonu isplaćuje samo u preduzećima koja imaju problem u poslovanju.
Ministar Zoran Đorđević nedavno je najavio da će pritom biti potrebno voditi računa o rasterećenju privrede, ali i o interesima poslodavaca koji smatraju da bi povećanje minimalne cene rada realno trebalo da bude za najviše šest odsto, u odnosu na sadašnju cenu od 155 dinara po satu..
- Ukoliko se ne dogovorimo sa socijalnim partnerima, Vlada će presuditi - kaže ministar Đorđević.
- Ako se usaglasimo, izaći ćemo sa iznosom, ako ne, zna se procedura. Prošle godine kompromis nismo postigli. Nadam se da će ove godine biti drugačije.
U Uniji poslodavaca Srbije podsećaju da minimalac treba da raste u skladu sa mogućnostima privrede, sa rastom BDP i inflacije. Po njihovom mišljenju, ako je u Srbiji predviđen privredni rast od 3,5 odsto, a rast inflacije 1,5 do dva procenta godišnje, onda bi bilo logično da povećanje minimalca ne bude iznad pet, eventualno šest procenata.
Poslodavci uveravaju da je zahtev sindikata nerealan i neizdrživ za privredu, uz godišnji privredni rast od oko 3,5 odsto.
SATNICA 155 DINARA
MINIMALNU mesečnu zaradu od oko 27.000 dinara prima 350.000 radnika, dok minimalna potrošačka korpa u proseku iznosi oko 36.000 dinara. Ministar finansija Siniša Mali nedavno je istakao da je prošle godine minimalna cena rada povećana 8,6 odsto, sa 143 na 155 dinara po satu, dok je stopa rasta ekonomije bila 4,3 procenta.
Nik
18.07.2019. 14:11
Bez obzira na minimalnu cenu rada i minimalnu zaradu deo poslodavaca navodno isplaćuje radnicima minimalac a onda traži da mu vrate određenu sumu u gotovini, ko neće sledi otkaz. Ali hteli poslodavci ili ne moraće početi da plaćaju realne zarade ukoliko zaista žele da im firme rade, sve više radnika napušta Srbiju u potrazi za boljim životom, čak ni izbeglice koje vlada želi da uvozi neće želeti da ovde ostaju pod ovim uslovima čim shvate kakvo je stanje i oni će dalje.
Nadjite u Beogradu nekog da vam radi za 32.000. Kao da trazite kosmonauta za let na Mesec ce biti odziv na oglas.
@Trziste - Не знам у којој ти галаксији живиш и која те мука тера да чвакаш нешто о чему очигледно везе са везом немаш, али у Београду се итекако ради и за плате које су ИСПОД загарантованог минималца. И то не само по трафикама.
Moze da se poveca i na 50.000. Privatnici ce to da uplate, a onda ce traziti od radnika da im vrate razliku kao sto i sad to rade. Radnici ce cutati jer nema ko da ih zastiti i Cirkus Colorado se nastavlja.
Kako se tesko sporazumevaju i jos teže donose odluke kad je povećanje zarada u pitanju,ali zato kad je u pitanju cena goriva tu se svi lepo dogovore i za cas se to resi i stupi na snagu. . ..Kome smeta veća zarada ?Kome smeta bolji standard srednje klase?Privatnicima naravno
Komentari (15)