PORAŽAVAJUĆA STATISTIKA: Samo šest donora organa ove godine
06. 06. 2019. u 13:02
Dan donorstva Srbija dočekuje sa jako niskim odazivom građana, pa započinje promotivnu kampanju. Organe čeka gotovo 1.000 ljudi. Hrvatska ima 12 puta više davalaca na milion stanovnika

SAMO šest porodica od početka godine dalo je saglasnost da se presade organi njihovih srodnika u stanju moždane smrti. Taj poraz na terenu humanosti "odslikavaju" intrigantni bilbordi postavljeni širom Srbije, pred današnji Svetski dan donora sa natpisima "Srbija - Hrvatska 3:37", "Srbija - Slovenija 3:19", "Srbija - Mađarska 3:17". To nisu sportski rezultati, kao što su neki pomislili, već broj donora na milion stanovnika. A njih je u Srbiji čak 12 puta manje nego u Hrvatskoj!
Pročitajte još: Transplantacijom organa spasena 64 života
Zato Ministarstvo zdravlja i "Hemofarm fondacija" od danas pokreću novu kampanju za doniranje organa - "I ja sam donor. Jer navijam za Srbiju".
Pročitajte još: Na transplantaciju bubrega čeka 750 pacijenata, a 39 srca
Iako je izmenom Zakona prošle godine uvedena pretpostavljena saglasnost, što znači da smo svi potencijalni donori ako se pisano ne izjasnimo protiv, Srbija je i dalje, po broju transplantacija i donora organa, na poslednjem mestu u Evropi, a konačnu odluku o doniranju i dalje donosi porodica.
Transplantaciju bubrega čeka 780 pacijenata, jetre 42, srca 39. Te liste se iz godine u godinu uvećavaju. Najmlađi pacijent koji čeka srce donora ima 18 godina. Mnogi ne dočekaju poziv za transplantaciju.
- Naša želja je da povećamo broj donora na 10 na milion stanovnika, i zato nam je potrebna kampanja koja će nastaviti da promoviše donorstvo kao najhumaniji čin - kaže Sanda Savić, direktor korporativnih poslova u "Hemofarmu". - Kampanja će u prvi plan istaći mali broj donora u odnosu na naše susede i ohrabriće javnost da prihvati donorstvo, navija za Srbiju kako bi pobedila, odnosno dostigla broj donora u Hrvatskoj, Mađarskoj, Sloveniji.
Posle kampanje koju je "Hemofarm fondacija" pokrenula 2016. godine - "Najvažniji poziv u životu", broj donora je sa dva povećan na šest na milion stanovnika, ali je opet pao i lane ih je bilo 3,19.
- Samo šest donora od početka godine je poražavajući rezultat - kaže Marko Pavlović, medijski savetnik ministra zdravlja. - Nema nijednog opravdanog razloga za to, jer je doniranje organa zakonski, proceduralno i religijski jasno određeno.
Suzana Đorđević, direktor "Hemofarm fondacije", kaže da će u novu kampanju biti uključeni mnogi sportisti. Među njima su i Zoran Tošić, Ivana Španović, Nenad Zimonjić, Maja Ognjenović, Dejan Stanković, Branko Lazić, Dragan Škrbić...
- Uz Španiju, koja je 2018. imala čak 47,96 donatora na milion stanovnika, Hrvatska se svrstala u evropski vrh u oblasti doniranja i transplantacije organa, pa je takmičenje sa tim susedom u ovom trenutku možda i previše ambiciozno. Ali, i druge zemlje su daleko uspešnije od nas. Crna Gora i Bosna i Hercegovina nemaju jedinstvene registre, pa ni pouzdane podatke o transplantacijama i darivanju organa.
Hakinen
06.06.2019. 13:49
Velika je greska bilo uvodjenje ovakvog zakona, porodice u srbiji su i dalje konzervativnog razmisljanja i mnogi odbijaju da doniraju organe svojih preminulih srodnika, a dok su postojale donorske kartice svako je mogao da iskaze svoju zelju, odluka je i tad bila na porodici, ali tad je porodica znala zelju pokojnika, a sad vecina ih to ne zna jer na tu temu nikad ne pricaju
@Hakinen - Problem je sto se organi ne uzimaju od pokojnika nego od zive osobe koja je u komi ili ima mozdanu smrt...
@Hakinen - ...a ko ce da konstatuje mozdanu smrt? Doktor. Jedan iz korumpiranog sistema koji je ukrao 10.000 beba nekaznjeno do dan danas.
Sramota.Još hoće i da nas recikliraju.Čovek treba da živi koliko mu je Bog odredio.Svako otvaranje tela, presađivanja organa i krvi treba zabraniti.Prvi ja ne bih pristao da nosim tuđ organ i tuđu krv u sebi ni pod cenu života.To više ne bih bio ja.Onaj ko pristaje na ovo,on bi sutra promenio i veru,i sve..
Evo imam predlog. Neka se dobrovoljno prijave svi zdravstveni radnici u Srbiji, ima ih oko 90000. To ce podici broj donora. Pa onda svi poslanici, narocito oni koji su glasali za ONAJ zakon, pa predlagaci ONOG zakona iz mininistarstva, pa njihove porodice. Pa zdravstveni radnici u penziji. Pa javne licnosti itd.
Komentari (10)