Lekaru čast najviše 462 evra

B. RADIVOJEVIĆ

20. 04. 2019. u 11:02

Zakonom o zdravstvenoj zaštiti definisana i vrednost poklona koju zaposleni u zdravstvu mogu da prime. Cena darova može da bude maksimalno 54.521 godišnje, a mesečno ne sme da pređe 2.762 dinara

Лекару част највише 462 евра

Medicinari i njihovi najbliži srodnici ne smeju da traže bilo kakvu korist za sebe Foto Tanjug

LEKARI i zdravstveni radnici prvi put legalno mogu da prime poklon - mesečno u visini do pet odsto prosečne zarade, bez poreza i doprinosa, godišnje do visine prosečne zarade u Srbiji, a da ih niko ne optuži za mito i korupciju. U ovom trenutku to je mesečno do 2.762 dinara (oko 23 evra), ili do 54.521 dinara, odnosno oko 462 evra godišnje.

Prema odredbama Zakona o zdravstvenoj zaštiti, koji je stupio na snagu 11. aprila, a kojim je prvi put definisan i sukob interesa u oblasti zdravstva, poklon ne sme biti u novcu ili vrednosnim hartijama, i svaka čast mora biti prijavljena zdravstvenoj ustanovi, čija obaveza je da vodi evidenciju poklona zaposlenima.

Ovakvim rešenjem Zakon o zdravstvenoj zaštiti je, kako su, za "Novosti", u petak objasnili u Ministarstvu zdravlja, usklađen sa drugim sistemskim zakonima, a po predlogu Agencije za borbu protiv korupcije.

- Preuzeli smo pozitivna rešenja iz drugih oblasti, i u skladu sa evropskom praksom, i to, po oceni Agencije za borbu protiv korupcije, na najbolji način, onako kako su iz Agencije predložili - rečeno nam je u Ministarstvu zdravlja.

Ova oblast u novom Zakonu u zdravstvenoj zaštiti regulisana je članom 234, kojim je definisano i šta se smatra sukobom interesa. Tako je, recimo, propisano, da ne samo zdravstveni radnik, nego ni članovi njegove uže porodice: supružnik ili vanbračni partner, deca, braća, sestre, roditelji, usvojitelj, usvojenik i drugi koji sa njim žive u zajedničkom porodičnom domaćinstvu, ne smeju tražiti, niti primiti novac, poklon, uslugu ili bilo kakvu drugu korist koja se može smatrati nagradom za pružanje zdravstvene pomoći.


Ministar zdravlja Zlatibor Lončar zalaže se za "nultu toleranciju korupcije" i kaže da nje u zdravstvu ima mnogo manje, nego što je percepcija građana. Ipak, prema poslednjem istraživanju USAID i CeSID, anketirani smatraju da je zdravstvo prvo po korupciji, ispred "drugoplasiranog" sudstva i "trećeplasirane" policije.

- Lekar ničim ne sme da uslovljava svoje usluge, a ako neko hoće da ga časti to je privatan odnos između dve strane, koji prema mom ličnom mišljenju ne bi trebalo ni određivati, ni gradirati Zakonom - kaže, za "Novosti", profesor dr Radoje Čolović, predsednik Srpskog lekarskog društva.

Zakonom su uređene i donacije. Zabranjeno je davanje donacija nadzornom organu ili organu za inspekcijski nadzor, kao i svima koji odlučuju o pravima, obavezama i interesu donatora. Davanje donacija je dozvoljeno ukoliko je isključena mogućnost neprikladnog uticaja, a o prijemu donacija i upravljanju donacijama odlučuje direktor zdravstvene ustanove.

PRIJAVA ETIČKOM ODBORU

U SLUČAJU da zdravstveni radnik ima sumnju u pogledu sukoba interesa ili prihvatanja poklona, zakonom je predviđeno da o tome najkasnije narednog radnog dana obavesti etički odbor zdravstvene ustanove, tužilaštvo ili Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (5)

Zigi

20.04.2019. 21:03

OVO je BOLEST, sta je sa vama ljudi daj mu malo mita po zakonu? Samo se pitam gde nam je granica u LUDOSTI? Dok god mozete dati poklon doktoru, sudiji i policajcu tu NEMA drzave! Vi podrzavate kriminal i korupciju i nije cudu sto se citav svijet sprda sa nama Srbima!

Marijana

01.07.2019. 18:02

@Zigi - Ako ja doktoru moram da dam poklon za dobro obavljen posao, šta će on meni da da ukoliko dobro ne obavi posao? Zakon mora biti dobar i predvideti resenje za obe strane. Koliko će on mene da časti jer i ja njemu pravim posao izgleda, jer ovaj zakon podstiče davanje poklona iako je navodno samo dobra volja. I ako smo dužni da potpišemo da ako nećemo da vakcinišemo decu, ko će da odgovara ako baš nečijem detetu se pojave kontraindikacije posle vakcine? Ko će nas da štiti, boraniju koja ima 25000

Sladjana

21.04.2019. 16:15

Sitni pokloni subdozvoljeni svuda u svetu. Radim u zdravstvu u Kanadi vec 20 godina i normalno ke da mi pacijenti poklone neku sitnicu tipa bombonjeru, pice, poklon karticu. Sve dok iznos ne prelazi 20-25$ to je ok.

Stevan

21.04.2019. 17:14

Mito, korupcija, lopovluk! Sve je to isto, sada ozakonjeno. Sunovrat morala.Ovo dozivljavam kao najdirektnije pljuvanje u lice lekara i ostalog medicinskogosoblja.

Petar

21.04.2019. 19:35

54.521 din godišnje, a mesečno 2762 din??12×2762=33.144. Kako je dobijeno 54000?Šta se to sa matematikom dešava u zadnje vreme???A da zanemarimo činjenicu da imamo polupismene ministre (doduše, pošteni su, nisu kupovali diplome niti kradu, samo imaju sreće što imaju tetku u Kanadi i ko zna kakve sve priče!).A udrimo po lekarima. Koga briga što su učili 10, 15 godina više škole od prosečnog ministra! I što neće da idu u inostranstvo za 10, 15× veću platu!