GODIŠNJICA MARTOVSKOG POGROMA: Drecun i Čović: Cilj je bio etničko čišćenje; Popović: Tzv. Vojska Kosova nova pretnja bezbednosti Srba
17. 03. 2019. u 10:30
Martovski pogrom nad srpskim stanovništvom na KiM mao je za cilj etničko čišćenje i zastrašivanje Srba

Manastir Svetog Arhangela, foto I.Marinković
"Ideja je bila potpuno etničko čišćenje i zastrašivanje Srba, oni žele i danas isto to, odnosno da imaju etnički čist prostor kad je albanska zajednica u pitanju", rekao je Čović gostujući na TV Pink.
Čović je rekao i da i danas, posle 15 godina od tog događaja, za pogrom niko nije odgovoran.
"To je bio brutalan napad, tad smo imali susreta sa ROSU nije bilo razmene vatre... Moje mišljenje je da Kfor nije preventivno reagovao, a ubeđen sam da da su imali podatke", istakao je Čović.
On je istakao da albanska strana uvek bira tajming kad se Srbija nalazi u specifičnom trenutku, a tada je bila aktuelna promena vlade.
Čović je rekao da je tada, u martovskom pogromu uništeno preko 10.000 grobnih mesta, kao i kulturna baština, a da je u međuvremenu dosta objekata rekonstruisano.

Milovan Drecun rekao je da je pogrom bio dobro islanirana akcija, kao završni talas etničkog cicšćenja.
On je dodao i da je napad na vozilo UMNIK policije u Prištini prikrivan.

JEVTIĆ: POSLEDICE POGROMA JOŠ VIDLjIVE, A PRAVDE NEMA
Posledice matrovskog pogroma na Kosovu i Metohiji, vidljive su i posle 15 godina, a pravde još nema, izjavio je potpredsednik Srpske liste Dalibor Jevtić.
"Pravde za 17. mart 2004. godine i nasilje nad Srbima još uvek nema. Ni dan danas nije sprovedena ozbiljna istraga niti su nalagodavci i organizatori pogroma za to kažnjeni. To nekažnjavanje je suštinski prećutno odobravanje institucija na Kosovu takvom jednom strašnom događaju, i samim tim daje za pravo nekima da još uvek misle da nasilje mogu ponoviti i da za to neće biti kažnjeni", naveo je Jevtić u saopštenju.
On je dodao da je pre samo nekoliko dana američki Stejt department jasno ukazao na ono na šta Srbi godinama ukazuju, a to je da se određena vrsta nasilja nad Srbima na KiM i dalje dešava.
Jevtić je ukazao da se takvo nasilje dešavalo i u godinama nakon 17. marta 2004, ali i u godinama pre tog organizovanog nasilja.
Dalibor Jevtić / Foto: N.Živanović

"Zato danas, ovog 17. marta 2019. godine, pozivamo sve da spreče bilo kakav vid nasilja nad srpskim narodom na Kosovu, da se ne dozvole nikakvi sukobi. Mir mora da bude jedini interes svih, a odgovornost je na institucijama zaduženim za bezbednost na Kosovu. Srpski narod na Kosovu nikada neće odustati od života na ovim prostorima, i uvek će težiti mirnom i životu dostojnog čoveka", istakao je Jevtić.
On je podsetio da je od 17. do 19. marta 2004. godine proteran veliki broj Srba i drugog nealbanskog stanovništva, spaljene su njihove kuće i oskrnavljeni srpski kulturno-istorijski spomenici. Dva dana otvorenog napada na srpsko civilno stanovništvo na Kosovu se sastojao u masovnom progonu Srba, najmasovnijem od 1999. godine.
POPOVIĆ: TZV. VOJSKA KOSOVA NOVA PRETNjA BEZBEDNOSTI SRBA
Progon Srba i rušenje hramova Srpske pravoslavne Crkve na Kosovu 2004. godine direktna su posledica NATO bombardovanja i plana albanskih terorista, podržanih od pojedinih zapadnih zemalja, da se Kosovo etnički očisti od Srba i da se rušenjem naših crkava zatre trag o vekovnom postojanju Srba na ovoj teritoriji, izjavio je danas Nenad Popović, ministar u Vladi Srbije i predsednik Srpske narodne partije (SNP).

"Kako nam se nikada ne bi ponovio pogrom iz 2004, Srbija mora da pokaže još veću odlučnost u odbrani svog Ustava i Rezolucije 1244, i da na svakom mestu u svetu, dosledno i uporno ruši lažnu državnost te tvorevine koju na srpskoj teritoriji pokušavaju da naprave albanski teroristi", kaže Popović.
On je dodao da NATO "i danas ćuti i odobrava stvaranje nekakve lažne vojske Kosova, sastavljene od terorista, sa namerom da ponovi zločine od pre 15 godina".
Na današnji dan, pre 15 godina, dogodio se najveći masovni progrom Srba sa Kosova i Metohije posle juna 1999. godine koji su organizovali albanski politički lideri iz Prištine, podsetio je na svom fejsbuk profilu zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić.
"Beograd je danas dom mnogih Srba koji su proterani. Trudimo se da ih potpuno uključimo u život društva i da oni i njihove porodice žive dostojanstveno, ali da ne zaboravimo da su na silu oterani sa Kosova i Metohije, da će se pre ili kasnije vratiti svojim kućama i da to pravo niko ne može da im oduzme", istakao je Vesić.

On je dodao daje martovski progrom pre 15 godina bio deo albanskog plana da se svo srpsko stanovništvo protera sa Kosova i Metohije, da se deo naših spomenika kulture uništi, a deo proglasi albanskim kako bi se zatro svaki trag o postojanju našeg naroda na Kosovu i Metohiji, dodao je Vesić.
Vesić je ukazao da je od 17. do 19. marta 2004. godine tokom organizovanog progroma ubijeno je 28 ljudi, ranjeno, pretučeno ili teško povređeno oko 900 a proterano je oko četiri hiljade Srba i drugog nealbanskog stanovništva. Albanski ekstremisti su palili kuće u kojima su živeli Srbi i skrnavili su srpske kulturno-istorijske spomenike.
Albanski ekstremisti su uništili 19 srpskih spomenika kulture prve kategorije i 16 pravoslavnih crkava koje nisu kategorisane. Uništeno je oko deset hiljada vrednih fresaka, ikona, putira i mnogih drugih crkvenih relikvija, kao i knjige krštenih, venčanih i umrlih, koje svedoče o vekovnom trajanju Srba na Kosovu i Metohiji. Oko 935 srpskih, romskih i aškalijskih kuća je spaljeno i uništeno. Od Srba je potpuno etnički očišćeno šest gradova i devet sela, podsetio je Vesić.
BOGDAN
18.03.2019. 06:33
SVE JE TO SPROVEDENO POD BUDNO OKO ENGLEZA AMERIKANACA FRANCUZA I NACISTA ,VISE MRZIM OVE GORE NAVEDENE NEGO KACAKE I BALISTE.I KAD BI MI U CEV OSTAO ZADNJI METAK CUVAO BI GA PRVO ZA ZAPADNJAKE A POSLE ZA KACAKE I BALISTE.
Komentari (1)