Oštro protiv odliva mozgova

J. Ž. Skenderija

15. 01. 2019. u 15:06

Formiran nacionalni tim za praćenje tokova iz oblasti ekonomskih migracija. Nemačka prva želja, pokazalo istraživanje na 10.244 studenta

Оштро против одлива мозгова

Foto Tanjug

NEMOGUĆNOST nalaženja posla u struci, slabo plaćen posao i nizak životni standard glavni su razlozi zbog kojih se mladi u Srbiji odlučuju da krenu u inostranstvo. Većina njih planira da nakon završetka školovanja potraži bolje uslove za život, i to najpre u Nemačkoj, zatim SAD, Švajcarskoj i Austriji, a za sve to 90 odsto studenata ima podršku svojih roditelja.

Ovo su samo neki od rezultata istraživanja Kabineta ministra bez portfelja zaduženog za demografiju i populacionu politiku, u kome je učestvovalo 11.013 studenata, i to 10.244 studenta državnih i 769 privatnih fakulteta i visokih škola.

- Nemačka je prvi izbor za 37,5 odsto studenata medicinskih nauka, za skoro petinu akademaca prirodno-matematičkih i tehničko-tehnoloških nauka, za 17,5 procenata studenata društvenih fakulteta i za 16 odsto budućih IKT stručnjaka. Polovina njih ne planira da se uopšte vrati u domovinu - stoji u istraživanju.

Ovi poražavajući podaci, uz nedavno usvajanje nemačkog zakona koji će olakšati zapošljavanje građana trećih zemalja, glavni su razlozi osnivanja Koordinacionog tima za praćenje tokova iz oblasti ekonomskih migracija u Srbiji, na čijem je čelu ministar za rad Zoran Đorđević.

- Pitanje ekonomskih migracija je pitanje od opšteg interesa - rekao je Đorđević. - Cilj rada grupe je prevencija daljeg odlaska naših građana u inostranstvo i podsticanje povratka stručnjaka iz dijaspore u zemlju, kao i stvaranje poslovnog i privrednog ambijenta za dolazak stranih stručnjaka.

Bilateralnim uređenjem oblasti zapošljavanja kroz zaključivanje sporazuma između dve vlade ili između dva resorna ministarstva, Srbija uspostavlja saradnju nadležnih institucija u cilju razmene informacija i bolje informisanosti građana koji odlaze na rad u inostranstvo. Ovakvi sporazumi su najbolji vid garancije za bezbednost tih građana.

Osim predstavnika Ministarstva za rad, sastanku Koordinacionog tima su prisustvovali i predstavnici Srpske akademije nauke i umetnosti, ministarstava privrede, finansija, prosvete, omladine i sporta, Univerziteta u Beogradu, Unije poslodavaca, Privredne komore Srbije i sindikata.


Mirjana Kovačević, član tima u ime PKS, kaže za "Novosti" da je dogovoreno da na sastanku za dve nedelje svi iznesu konkretne predloge. Planirano je da se susreću jednom u dva meseca, a po potrebi i češće.

- PKS se već bavi ovim problemom kroz svoje programe, kao što je, primera radi, dualno obrazovanje - kaže naša sagovornica. - Na taj način smo povezali privredu sa prosvetom. Prvi korak i jeste obrazovanje, pošto većina mladih odlazi jer naše školstvo nije povezano sa potrebama rada.

Prema njenom mišljenju, mladi odlaze jer ovde često nemaju mogućnosti da se usavršavaju, i to ne samo u srednjem stručnom nego ni u visokom obrazovanju.

NOVAC JEDINI MOTIV

ISTRAŽIVANjE Kabineta ministarke Slavice Đukić Dejanović pokazuje da skoro svaki peti student planira da ostane u inostranstvu dok ne obezbedi dovoljno novca za pokretanje sopstvenog posla u Srbiji, dok ekonomska situacija u Srbiji na bude stabilna, a najmanji broj njih planira da se vrati kada stekne dovoljno profesionalnog iskustva.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (4)

Нема издаје, нема предаје! Ал' има демоНкратске цензуре.

15.01.2019. 16:15

Како спречити одлазак људи из Србије?Врло једноставно, без икаквих скупо плаћених "анализа, округлих столова, студија, конфереција.." на којој ћете потрошити хиљаде ерва државних пара.Донесеите законе у којима ћете окупаторе у њиховим шарафдцигер концлогорима обавезати да им барем назови "плате" које овде исплаћују, буду у висини минималних које плаћају у "западним пријатељским земаљама" одакле је већина робовласника дошла, да јаше сиротињу окупиране Србије.И проблем ће бити решен очас посла.

Драган Јовановић

15.01.2019. 16:19

Искрено сам дирнут оволиком бригом.

kritik analitik

15.01.2019. 17:36

Pod hitno proglasite zakon da je ekonomska emigracija zabranjena, i sve pohapsite! a, da, i odmah duplo povećajte kazne!

darko

16.01.2019. 07:01

Kada rešite ili bar probate da rešite praistorijski sistem obrazovanja,obezbedite mogućnost da se deca zaposle bar za statistički prosek (u koji niko ne veruje),stanete na put nepotizmu i stranačkom zapošljavanju možda,ali samo možda se nešto promeni.