SLUČAJ “MLADOST TURIST”: Oteli im hotel, a hoće i pare
04. 12. 2018. u 20:00
Sud odbio Hrvatsku presudu protiv "Mladost-turista", kojom traže naplatu troškova. Srpske firme traže ocenu ustavnosti propisa o oduzimanju imovine

SPOR Objekat "Mladost-turista" Hrvati prisvojili i prodali Litvancima
BEOGRADSKO preduzeće "Mladost-turist" neće morati da plati 150.000 evra Hrvatskoj i "Hotelima Baška Voda" na ime sudskih troškova za postupak koji je izgubilo pred sudom u Makarskoj, 2009. Tu odluku u ponovljenom postupku doneo je Privredni sud u Beogradu.
U pitanju je postupak koji je "Mladost-turist" vodio godinama, pokušavajući da povrati odmaralište u Baškoj Vodi, koji je Hrvatska konfiskovala još 1991. Skoro deceniju posle donošenja pravosnažne i izvršne presude, "Hoteli Baška Voda" i Hrvatska pokušali su proletos, preko srpskog pravosuđa, da naplate troškove postupka. Prvobitna presuda beogradskog Privrednog suda bila je u korist Zagreba, što je značilo da nesrećna beogradska firma, koja je volšebno ostala bez vrednog odmarališta, mora da plati i enormne dugove.
U postupku po žalbi, Privredni sud odbija hrvatski predlog za priznanje sudske presude, uz obrazloženje da je suprotan domaćem javnom poretku. Kako konstatuju, odluka čije se priznanje traži doneta je na osnovu stava da se Sporazum o pitanjima sukcesije ne može primenjivati neposredno i bez zaključenja posebnog bilateralnog ugovora, dok, nasuprot tome, sudovi u Srbiji Sporazum o sukcesiji primenjuju neposredno, štiteći imovinu lica sa teritorije Hrvatske.
Istovremeno, Udruženje "Oduzeta imovina", koje okuplja više od 40 firmi i ustanova iz Srbije i BiH, podnelo je zahtev za ocenu ustavnosti nedavno donetog hrvatskog Zakona o upravljanju državnom imovinom, po kom odmarališta i poslovni prostor koji je nekada pripadao našim preduzećima može biti izdat na 30 godina. Time se, praktično, gubi i poslednja šansa da srpske firme ikada uđu u svoj posed.
Udruženje je podnelo zahtev i za ocenu ustavnosti nekoliko hrvatskih uredbi i zakona donetih između 1991. i 1994, kojima je, praktično, konfiskovana srpska i bosanska imovina.
- Donošenjem poslednjeg zakona nastala je nova pravna situacija za ispitivanje starih uredbi, čije odredbe treba ocenjivati u kontekstu Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava - kaže advokat Zoran Ristić, predsednik Udruženja.
Euro
04.12.2018. 20:15
Mozda da im platite. Srbi su strasno jadni
Док ми укапирамо, они су већ завршили, није то само ово у питању.......
Сад учинити исто са њиховим фирмама по Србији! Шта се чека? Улазак у ЕУ? Тамо и онако нећемо никад, тако да не треба губити време.
... ova prica ustvari pocinje jos sa zavrsetkom Velikog rata .... Dalmacija,Dubrovnik nikada nisu bili delovi nekakve Hrvatske drzave nego su to Srbi svojom krvlju izvojevali i dobili uz novu Kraljevinu Jugoslaviju ...kao uostalom i Crnogorsko primorje ... a eto danas svi to zaboravljaju ...
Hrvati otimaci!Kao i Crna Gora!
Komentari (5)